Novinky

Rekordní rok pro Tima Cooka. Loni si v Applu vydělal téměř 15 milionů dolarů

Ředitel Applu Tim Cook má za sebou poměrně úspěšný rok. I přes celosvětovou situaci dokázal Apple představit světu podstatné novinky a finančně se firmě také dařilo docela dobře. Zatímco počátkem roku byla jedna akcie firmy Apple k mání za cenu okolo 80 dolarů, dnes vyjde stejná akcie na 130 dolarů (Apple v průběhu roku své podíly rozčtvrtil, a tak uvádíme cenu akcie podle dnešního počtu kusů.) Pravdou je ovšem i to, že za růstem ceny akcií Applu nestojí jen výsledky společnosti, ale také zběsilé stimuly centrálních bank. Přesto ale můžeme říct, že Tim Cook zvládl firmu ve své správě provést podivným rokem 2020 docela úspěšně.

Proto se rada Applu rozhodla ke štědrému odměnění generálního ředitele Cooka. Timův základní plat 3 miliony dolarů ročně zůstal i loni stejný. Jak je ale v americkém prostředí zvykem, důležitější složkou příjmu jsou odměny závislé na výsledcích společnosti. Dalších 10,7 milionů dolarů tak Tim Cook dostal ve formě odměn a k tomu ještě milion dolarů jako náhradu nákladů za cestování a zajištění bezpečnosti. Celkem tak bankovní účet Tima Cooka vyrostl za loňský rok o 14,7 milionů dolarů, což v přepočtu znamená více než 310 milionů korun.

Apple letos přejde na supervýkonné GaN nabíječky. Jaké přinesou výhody?

Zaměstnavatel tedy Cookovi vyplatil o 28 procent více než loni. V úvahu musíme brát také to, že další složkou odměny jsou také akciové podíly. Celkově jsou tak Cookovy příjmy ještě mnohem vyšší. Právě díky akciovým podílům se Tim Cook stal loni v létě podle agentury Bloomberg dolarovým miliardářem. Akuálně drží okolo 850 tisíc kusů akcií Applu. Celkem si pětice nejvyšších manažerů Applu za loňský rok rozdělila 120 milionů dolarů v příjmech platbách. Medián zaměstnance Applu je přitom okolo 58 tisíc dolarů ročně – tedy asi 1,2 milionu korun.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button