Novinky

Apple letos přejde na supervýkonné GaN nabíječky. Jaké přinesou výhody?

Nedostatečně rozvinutá technologie akumulátorů je společným jmenovatel, který trápí kompletně celý segment spotřební elektroniky. Notebooky, smartphony či tablety jsou každým rokem výkonnější a zvládnou toho mnohem víc. Postup v oblasti výdrže zde sice existuje, nicméně ne v takovém měřítku, jaké bychom si optimálně představovali. Výrobci se proto snaží tuto bolest eliminovat stále efektivnějšími formami nabíjení. To samé platí také pro Apple, který chce údajně v letošním roce přejít na nový typ napájecích adaptérů. Konkrétně má jít o nabíječky využívající GaN technologii.

GaN je zkratka pro chemickou sloučeninu Nitrid Galitý, která funguje jako náhrada za křemíkové polovodiče. Celé kouzlo GaN technologie tkví v tom, že polovodiče z tohoto materiálu snesou mnohem vyšší frekvence než ty z křemíku. Další výhoda spočívá v menších rozměrech a nesrovnatelně vyšší efektivitě, která se promítá do nižších provozních teplot.

Zdroj: Hyper

Zpráva o přechodu na nový typ nabíječek přišla z dodavatelského řetězce, který se odvolává na údajný kontrakt mezi společnostmi Apple a Navitas Semiconductor. Tato firma je tvůrcem technologie GaN, kterou již používá několik dalších výrobců jako například Belkin, Dell, Lenovo, Anker, či Hyper.

Společnost Navitas uvedla v loňském roce své další řešení založené na GaNFast, které lze využít u nabíječek s výkonem od 24 W do 300 W. Je tedy více než pravděpodobné, že chystané nabíječky pro Apple budou využívat právě tuto technologii. Kromě vyšší efektivity se také můžeme těšit na mnohem menší rozměry adaptérů, které nabídnou citelně vyšší výkon a tím pádem i rychlejší nabíjení. Ve hře také zůstává scénář, že by Apple mohl uvést nabíječku s více výstupy, kterou by šlo napájet například iPhone a MacBook zároveň.

Zdroj
macrumors

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button