Recenze

Recenze Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp: Je libo chytrou svíčku?

Kdo nás čte pravidelně, jistě mu nemohlo uniknout, že vám přinášíme recenze zajímavých produktů. Aktér dnešního testu je poměrně netradiční. Jedná se totiž o gadget, který ve většině domácností asi nenajdete. Jde totiž o ambientní světýlko, které by domovu mělo dodat příjemnou atmosféru.

Technologický pokrok je nezastavitelný. Překvapí v dnešní době chytrých zubních kartáčků, rýžovarů a varných konvic snad někoho, že si můžete koupit i chytrou svíčku? Společnost Xiaomi ve spolupráci s firmou Yeelight, která se zaměřuje na výrobu chytrého osvětlení, tento produkt před nějakou dobou zařadila do své nabídky. Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp nabídne romantiku svíček bez kouře, dýmu a malého, avšak přítomného rizika požáru.

Balení a zpracování

Xiaomi už dávno není firmou, která trh zahlcuje levnými smartphony názvem i designem nápadně připomínající iPhony. Z čínského smartupu se stal technologický dravec, který dnes dokáže udávat trendy. Pokud v něčem Xiaomi skutečně vyniká, jsou to doplňky do chytré domácnosti. Společně s tím se mění také malé detaily, které v celkovém důsledku hrají velkou roli.

Ambientní osvětlení Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp proto jeho výrobce zabalil do úhledné papírové krabice. Upřímně, také zde se Číňané museli inspirovat u Applu. Výrobce do krabice přidal ještě obligátní manuál a microUSB dobíjecí kabel, a to opět bez adaptéru. Tento pro zákaznický nepříjemný trend je, bohužel, stále častější. Ještě více přitom zamrzí majitele novějších počítačů Apple, kteří ve svých laptotech už klasické USB ani nemají.

Společnost Yeelight lampu prodává pod názvem Candela.

Velmi příjemné je ovšem zpracování. Lampička je designový doplněk, který byl navržen tak, aby zapadl do každého interiéru. Spodní část je vyrobena ze solidně vypadajícího hliníku, který je probarven do lehce zlatého odstínu. Dominující je pak samotné světlo, které se skrývá pod průhledným krytem. Zdánlivě přitom připomíná knot. Společně s designovou uhlazeností jde ruku v ruce také ovládání. Lampička se totiž aktivuje pootočením průhledného krytu. Dobíjecí konektor je schovaný do základny a proto čistý design nijak neruší.

Pak už místnost zaplaví příjemné světlo, které je svou teplotou opravdu velmi blízké plamenu svíčky. Produkovaný jas lze pozvolna regulovat. Zde ovšem na řadu přichází menší výtka. Světlo se totiž nezapíná a nezhasíná plynule. Ve chvíli, kdy byste čekali pozvolné ztmavování, lampička najednou zhasne. Jak už to u chytrých domácích doplňků bývá, také Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp disponuje vlastním akumulátorem. Výrobce slibuje až 8 hodin svícení na jedno nabití, což odpovídá realitě. Lampička tak bez většího problémů může svítit několik večerů. Díky baterii je navíc možné ji přenášet.

Vše se točí kolem aplikace

Baterie ovšem není jediný faktor, kterým se vyznačují chytrá zařízení. Tím snad ještě důležitějším je totiž možnost připojit produkt prostřednictvím aplikace ke smartphonu. Pokud stejně jako já instinktivně najedete do aplikace Mi Home, která poskytuje virtuální domov pro produkty od Xiaomi, zjistíte, že v případě Xiaomi Yeelight je tomu jinak. Světlo je totiž potřeba spárovat s vlastní aplikací Yeelight.

V této souvislosti potěší, že pokud už máte uživatelský účet v Mi Home, do Yeelight se automaticky přenese. Po poměrně jednoduchém přidání zařízení (na spodní straně lampy je pro spárování nutné přesunout pohyblivý ovladač k ikonce Bluetooth), už vám nic nebrání v tom začít si hrát s různými režimy svícení. Lampu můžete zapínat, vypínat a regulovat intenzitu světla. Jsou jde také přednastavené režimy jako home, romance, koupel nebo večeře.

Reálně se ovšem děje to, že lampička pouze jemně mění intenzitu a v některých režimech lehce bliká, čímž simuluje klasickou svíčku. Rozdíl ovšem není zas tak velký. Nechci říkat, že se jedná o zbytečnou funkci, spíše se Yeelight chtělo tak trochu vytáhnout. Aplikace umožňuje propojit několik lamp, což může vytvořit velmi příjemné osvětlení. Údajně jich aplikace dokáže ovládat až 30 tisíc. Tolik testovacích kusů nám ale pochopitelně poskytnuto nebylo.

Příjemný designový doplněk

Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp je rozhodně příjemným designovým doplňkem. Vyzařované světlo je velmi příjemné a dá se na něj rychle zvyknout. Potenciálním argumentem proti nákupu může být pouze cena. Výrobek se totiž prodává za částku přesahující tisíc korun. Největší internetový obchod ji prodává dokonce za 1 699 korun. To je, upřímně řečeno, na elektrickou svíčku poměrně dost. Cena je ovšem velmi relativní pojem, a tak je na zvážení každého jednotlivce, zda pro něj investice do tohoto zařízení dává smysl.

Xiaomi Yeelight Atmosphere Lamp

7.9

Zpracování

9.5/10

Design

9.0/10

Uživatelský zážitek

7.0/10

Výdrž

8.0/10

Cena

6.0/10

Plusy

  • příjemné světlo
  • imitace plamenu
  • eliminace modrého světa
  • kvalitní zpracování a materiály

Mínusy

  • cena
  • zhasínání mohlo být plynulejší
  • chybějící integrace do Mi Home
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close