Recenze

Recenze Vocolinc LS3: vylepšená verze populárního LED pásku s podporou HomeKit

Na trhu je momentálně spousta nejrůznějších LED pásků. Většina z nich je však dosti pochybné kvality a najít tak řešení, které bude mít příjemné barvy, podporu chytrých asistentů a zároveň jednoduché ovládání může být docela oříšek. Naštěstí ale tyto parametry splňuje posledních pár produktů od několika výrobců, mezi které spadá i společnost Vocolinc. Právě tato firma přichází už se třetí generací svého LED pásku s názvem Vocolinc Smart LED LightStrip LS3 Colorflux, který naše redakce otestovala. Pojďme se tedy podívat, jak funguje v praxi.

Obsah balení, design a konstrukce

V balení kromě samotného LED pásku dostanete adaptér do zásuvky, odnímatelný kabel, úchytky se šroubky pro připevnění na nábytek a návod k použití. Právě poslední zmiňovanou položku rozhodně nevyhazujte, jelikož se na ní ukrývá velmi důležitý kód, který je nutný pro přidání do HomeKit. Bez tohoto kódu byste totiž nemohli přidat Vocolinc LS3 do své chytré Apple domácnosti, což by byla veliká škoda. Pokud však nejste v Apple ekosystému, tak můžete využít podpory Google Asistent či Amazon Alexa.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Designově je Vocolinc LS3 téměř nerozlišitelný od konkurence, jelikož v tomto segmentu vypadají všechny produkty velice podobně. Kvalita zpracování je zde ale opravdu dobrá a i když je celá konstrukce vyrobena z plastu, tak působí dobře zpracovaným dojmem. Jedinou výhradu mám ke způsobu lepení. Pokud totiž chcete pásek přilepit na stůl či jiný nábytek, tak jej musíte nejdříve fénem nahřát ze zadní strany, aby se lepidlo uvolnilo. Tento proces je tedy zbytečně zdlouhavý a neintuitivní a dokázal bych si představit trochu uživatelsky více přívětivou instalaci. Lepidlo se navíc začalo po pár dnech odlupovat, což není úplně ideální. Neříkám, že tento problém musí být nutně u všech kusů, já jsem jej však během recenze zaznamenal a myslím, že je fér to alespoň zmínit.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Pochválit bych však chtěl opravení vysokofrekvenčního pískání, které postihovalo minulou generaci LS2 (recenze). Nyní už vás tedy žádný zvuk adaptéru rušit nebude.

Kvalita barev

Dále je samozřejmě u LED pásku důležitá i kvalita barev. Výrobce udává až 16 milionů odstínů, které jsou syté a příjemné na pohled. Maximální svítivost diod je více než dostačující a jas můžete měnit na škále od 1 do 100 %. Celkově k barvám nemám vůbec žádné výtky a jejich kvalita je dle mého názoru hned po LED pásku od Phillipsu nejlepší na trhu.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Aplikace 

Vocolinc LS3 samozřejmě disponuje i svojí aplikací, kterou budete potřebovat k prvotnímu nastavení produktu. Vzhledově tato aplikace ani neurazí, ani nenadchne. Za výrazné mínus však považuji nepřesné překlady, které razatně zhoršují uživatelský zážitek. České názvy totiž často neodpovídají funkcím daných tlačítek a jinde nejsou překlady pro jistotu vůbec.

Na druhou stranu musím pochválit průběh prvotního nastavení a přidávání do Apple HomeKit. Vše totiž proběhlo rychle, hladce, bez jakýchkoliv problémů a tento proces zvládne opravdu každý. Celkově je tedy tato aplikace docela povedená, avšak kdybyste ji používat nechtěli, tak nemusíte. Pro každodenní používání vám totiž bude plně dostačovat rozhraní Apple HomeKit.

Aplikace Vocolinc nabízí spoustu nejrůznějších módů a efektů. Už minulá generace jich měla opravdu mnoho a tato verze přidává ještě spousty dalších. Díky vylepšení, které umožňuje tomuto pásku svítit jinými barvami na různých částech zde vznikl prostor i pro novou funkci, která jej rozbliká do rytmu hudby. Jakmile tento režim aktivujete a zapnete hudbu, tak díky mikrofonům ve vašem telefonu aplikace pozná hluk a pásek začne blikat všemi různými barvami. Samozřejmě nereaguje mikrofon pouze na hudbu, ale i na jiné ruchy, takže se jedná spíše o doplňkovou funkci, která je však zajímavá a hezky provedená.

Za zmínku poté rozhodně stojí i efekty, ve kterých si můžete vše přizpůsobit od typu animace až po barvy a časový úsek, za který se má celý efekt vykonat. Možností různých kombinací je tedy celkově opravdu velká spousta. 

K používání nepotřebujete Bridge

Jednou z největších výhod pro začínající uživatele je též možnost používat Vocolinc LS3 i bez jakéhokoliv hubu či bridge. Například produkty od značky Phillips totiž vyžadují právě dokoupení další samostatné jednotky, která dohromady spojuje celou chytrou domácnost od celé značky. U tohoto LED pásku se nic takového nekoná a můžete jej tím pádem pouze vybalit z krabice a začít okamžitě používat.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Cena je největším lákadlem

Ačkoliv jsem tomuto LED pásku vytknul pár negativ, tak za danou cenu se jedná velice dobrou koupi. Za momentálních 1 300 korun totiž dostanete opravdu výborný produkt, který se rozhodně řadí mezi nejlepší na trhu. S klidným svědomím jej mohu doporučit nejen zkušeným SmartHome uživatelům, ale i nováčkům, kteří teprve kouzlo chytrých domácností teprve objevují.

Vocolinc Smart LED LightStrip LS3 Colorflux 5m

8.6

Zpracování

8.5/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

9.5/10

Plusy

  • Pro používání není potřeba Bridge
  • Mnoho možností customizace
  • Příjemné barvy
  • Cena

Mínusy

  • Aplikace by mohla být ještě o kousek lepší
  • Lepení pásku není uživatelsky přívětivé
  • Lepidlo se může po čase odlepovat

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button