Recenze

iPad Pro (M4, 2024) recenze: král mezi tablety s nevyužitým potenciálem

Od uvedení prvního iPadu uplynulo už 14 let. Za tu dobu prošly tablety od Applu významnými změnami a dnes mohou svým výkonem směle konkurovat i nejlepším notebookům. iPad se už pár let pohybuje na jakési zvláštní hranici mezi iPhonem a Macem a logicky se tak nabízí otázka, jestli už nepřišla ona chvíle, kdy můžeme s klidem zaklapnout víko MacBooku a naplno přeskočit na iPad, který má aktuálně papírově lepší předpoklady k tomu, aby se stal hlavním pracovním nástrojem. Jak už to tak bývá, odpověď není úplně jednoznačná. K jejímu rozuzlení zkusíme dojít v následující recenzi modelu iPad Pro M4 (2024).

Obsah balení: (ne)překvapivě jen to nejnutnější

Napájecí adaptér k iPhonu postrádáme už téměř 5 let. Letos se tento „nešvar“ nevyhnul ani novému iPadu Pro, tedy alespoň co se týká evropské verze. V krabici tak najdeme pouze iPad Pro s M4 čipem, metrový opletený USB-C na USB-C kabel a stručný návod k obsluze. Ve snaze zachránit svět Apple odebral i ikonické samolepky s logem nakousnutého jablka. Nemůžu si odpustit trochu jízlivou poznámku, ale jestliže má být iPad Pro s nejvýkonnějším M4 čipem, který kdy Apple zatím představil, náhradou počítače, jak ve svých marketingových materiálech uvádí, tak absence napájecího adaptéru nedává absolutně žádný smysl. Pokud přívlastek „Pro“ značí zařízení pro profesionály – ať už je tím myšleno jakkoliv velké spektrum uživatelů, měl by se výrobce podle toho zachovat a zajistit ihned po vybalení neomezené použití daného zařízení.

Design a konstrukce: lehčí a tenčí

11palcový iPad Pro byl už při svém uvedení v roce 2018 designově nadčasový, a tak není zase takovým překvapením, že se ani ve své 5. generaci příliš nezměnil. Celkové rozměry činí 249,7 x 177,5 x 5,3 mm a jak je na první pohled patrné, největší změna se odehrála v tloušťce celého zařízení. 0,6 mm může na první pohled vypadat zanedbatelně, když k tomu ale ještě odečtete 22 gramů (při srovnání iPadu Pro 2022 vs 2024 s Wi-Fi), je rozdíl opravdu znát. Pocit nižší hmotnosti se ještě zvýrazní, zejména pokud iPad často držíte v ruce. To ostatně mohou potvrdit i obě moje zápěstí.

Změnilo se i umístění Face ID a přední kamery, které jsou teď uprostřed – na delší hraně zařízení. Pokud tak iPad používáte podobně jako počítač (na šířku), obličej máte uprostřed obrazu, což působí více přirozeněji. Měl jsem mírné obavy, jak bude fungovat Face ID v případě, kdy iPad zastává právě funkci notebooku. Hrana, na které je modul pro rozpoznávání obličeje umístěný, je totiž od uživatele nejdále, jak to jen jde, a ještě směřuje nahoru. Vše je ale bezproblémové a funguje stejně, jako u předešlých iPadů Pro.

Na problém ale samozřejmě můžete narazit při použití iPadu na výšku. Tady si chtě, nechtě Face ID zakryjete pravou, či levou rukou a bude potřeba trochu zvyku a přizpůsobení se. Já osobně ale iPad na výšku příliš nepoužívám, takže pro můj setup je to rozhodně krok kupředu.

Tandem OLED: displej jako malířské plátno

Největší a na první rozsvícení nepřehlédnutelnou změnou je nový OLED displej. Respektive dvojice OLED displejů spojená do jednoho (Tandem OLED). Toto řešení umožňuje obrovský dynamický rozsah (2 000 000:1) spolu s vysokým jasem (1 000 nitů po celé ploše, 1 600 nitů při HDR obsahu). Už na papíře zní specifikace velmi dobře, realita ale úplně předčila má očekávání. Při prvním zapnutí obrazovky jsem chvíli myslel, že je iPadOS snad namalovaný. Právě vysoký kontrast a svítivost dokáží i za jasného dne vytvořit dokonalou iluzi malířského plátna.

Malířského plátna, které ale v případě potřeby dokáže měnit obnovovací frekvenci mezi 10-120 Hz a působit neskutečně plynule. S trochou nadsázky se nebojím napsat, že ukázat nový iPad Pro někomu před 20-30 lety, tak jej právem bude považovat za jakousi organickou hmotu, která se mu mění pod rukama. Obecně jde o zkušenost, která se velmi špatně zprostředkovává. Fráze, nefráze, tohle zkrátka stojí za to vidět na vlastní oči.

Za iPad Pro s nanotexturou si připlatíte

Jen pro úplnost, testoval jsem 11palcový iPad Pro 256 GB – tedy verze bez nanotextury. Verze s nanotexturou se dá pořídit až s 1TB úložištěm. V případě 11palcového iPadu Pro se tedy bavíme o ceně atakující hranici 51 000 Kč. Zhodnocení o adekvátnosti ceny nechám na každém z vás.

Zpět ale k jádru věci. Abych nehýřil jen superlativy, OLED displeje s sebou přináší také menší negativa, která jsem po delším čase zaznamenal. Samotný panel má tendenci zobrazovat bílou o něco více žlutěji a obraz je celkově ostřejší (jsou “zřetelnější” jednotlivé pixely), než u IPS panelů předchozích iPadů Pro.

Srovnání displejů – nalevo iPad Pro M4, vpravo iPad Pro 2018. OLED obraz je znatelně více ostřejší než u IPS

Všechno to jsou ale typické vlastnosti OLED technologie a nijak zvlášť nenarušují přesnost barevného podání, na které jsme u Applu zvyklí napříč jednotlivými zařízeními. Oproti LCD technologii OLED displeje navíc ještě blikají, což může některým uživatelům při delším používání vadit. Osobně s tímto nemívám žádný problém, a pokud jste majitelem iPhonu X a novějšího, které mají právě OLED displeje, a nikdy jste nezaznamenali žádné problémy, tak nemusíte mít obavy.

Blikání OLED displejů je sice mírné, ale po delší době může některým uživatelům vadit

Referenční režim konečně i na 11 palcích

Co se týká obrazu, zde mě potěšila ještě jedna drobnost, kterou jsme dříve mohli nelézt jen u 12,9palcového iPadu Pro. A tím je referenční režim. Referenční režim je režim zobrazení pro profesionální postupy vytváření obsahu, jako je color grading, úpravy a kontrola obsahu, kde jsou rozhodující přesné barvy a konzistentní kvalita obrazu. Zjednodušeně řečeno, referenční režim vypne automatický jas, True Tone a Night Shift a nastaví barvy do výchozího režimu tak, aby odpovídaly běžným barevným standardům a videoformátům (BT.709, BT.601 SMPTE-C, BT.601 EBU, sRGB, HDR10 BT.2100 PQ, BT.2100 HLG Dolby Vision Profile 8.4, Dolby Vision Profile 5). Pokud byste s barevností nebyli ani přesto spokojeni, můžete pomocí kalibrační sondy obraz doladit.

Abych to tedy shrnul. Celkově je displej iPadu Pro s M4 výborný. Obnovovací frekvence, kontrast, maximální jas nebo barevné podání srovnatelné s profesionálními monitory je jasným důkazem, že tohle se Applu povedlo a bude těžké takto nastavenou laťku v budoucnu překonávat.

Apple Pencil Pro: kreativní svoboda plnými doušky

Další samostatnou kapitolu si zaslouží Apple Pencil Pro. Na první pohled byste Pro verzi od minulé generace digitálního pera nepoznali. Z vnějšku jde stále o stejný produkt. To hlavní se totiž odehrálo uvnitř. Apple Pencil Pro nově umožňuje stlačení či převalování ze strany na stranu a celý proces – od anotování, vytváření poznámek nebo kreslení se tak stává zábavnějším a efektivnějším. Další novinkou je Taptic Engine, který je zodpovědný za haptickou odezvu při konkrétních akcích. Při potvrzování nebo třeba gumování v aplikaci Procreate tak do ruky dostáváte zpětnou vazbu, což jen dále umocňuje pocit z používání 3.generace Apple Pencil.

Osobně nejsem kdoví jaký kreativec, ale vždycky mě bavilo psaní rukou a kaligrafie. Už první generace Apple Pencil s citlivostí na přítlak přinesla na svou dobu vynikající možnosti všem tvůrcům. Apple Pencil Pro s funkcí převalování jim ale dává takřka maximální svobodu. Právě při kaligrafii je totiž důležitý nejen tlak na štětec, ale také jeho natočení. Díky kombinaci těchto vlastností je tak limitem jen vaše fantazie, respektive um daného člověka.

Věděli jste, že s pootočením Apple Pencil souvisí ještě další, drobný detail – chcete-li, easter egg? Pokud si na novém iPadu otevřete aplikaci poznámky a přiblížíte Apple Pencil obrazovce, uvidíte stín. Na tom by nebylo nic zvláštního, jen kdyby ten stín nebyl digitální. Apple si zkrátka dal tu práci a vytvořil umělý stín, který zobrazuje náklon a daný nástroj – tužku, fix, kuličkové nebo plnící pero. Jestli chtěl kalifornský gigant navodit atmosféru psaní z dřívějších dob, těžko říct. Význam tohoto počinu zůstává alespoň zatím záhadou. Pokud ale i v tak obrovské a vážené společnosti, jakou Apple bezesporu je, zůstává i nadále čas pro takové nápady, pak je, alespoň za mě, vše na nejlepší cestě k dalšímu růstu a inovacím.

Nové funkce tužky ocení převážně profíci

To bylo malé odbočení, teď se vraťme zase zpět. Menší nevýhodou Apple Pencil Pro může být pro některé uživatele cena. A to zvlášť ve chvíli, kdy nejste profesionální grafik a tužku používáte spíše na rychlé poznámky. Úplně bohatě by vám tedy stačila Apple Pencil 2. generace, kterou už nesjpíš vlastníte. iPad 2024 je však se všemi dříve představenými Apple Pencil nekompatibilní a pokud tak chcete mít stejné možnosti, jako na vašem předchozím iPadu, tužku si zkrátka musíte dokoupit. A investovat dalších cca 3 700 korun za věc, u které už ze zkušenosti víte, že nevyužijete její plný potenciál, je zkrátka dost.

Historie nevyužitého potenciálu se opakuje

Na to, že má Apple silné čipy, které z pohledu výkonu/spotřeby jsou na míle před konkurencí už jsme si tak nějak zvykli. A nový 3nm Apple M4 není výjimkou. 9jádrové CPU (3 výkonnostní a 6 úsporných jader) s 10jádrovou GPU a 8 GB sdílené paměti (dŕíve nazývané také jako RAM paměť) dávají tušit, že tady si na nedostatek výkonu stěžovat nebudeme.

Když se nad tím tak zamýšlím, ani u 6 let starého iPadu Pro mě výkon nijak nelimitoval. Ale budu fér, trochu cítit to samozřejmě je. Nicméně jen v aplikacích jako je Lightroom pokud například vytváříte masky nebo exportujete desítky až stovky fotografií najednou. Oproti iPadu Pro 2022 je ale rozdíl zanedbatelný.

Apple rozděluje iPady nejen podle velikosti, ale i podle výkonu. Levnější alternativy 11 a 13palcového iPadu s 256 a 512GB úložištěm jsou nabízeny v konfiguraci 9 CPU jader, 10 GPU jader a 8 GB sdílené paměti. Zatímco iPady Pro s 1TB a 2TB úložištěm pak nabízejí 10 CPU, 10 GPU jader a 16 GB sdílené paměti. Před nákupem je tak dobré zvážit, k čemu budete iPad využívat a zda je konkrétní konfigurace dostačující.

Poprvé v historii výkonnější čip, než v Macu

Když Apple nový iPad s M4 představil, bylo to vůbec poprvé, kdy upřednostnil nejnovější M čip pro zařízení s dotykovou obrazovkou před MacBooky. Většina z nás se tak upínala k iPadOS 18 a možnosti využít potenciál iPadu naplno. To se však zatím bohužel nestalo a plný výkon iPadu tak dokáže využít spíše jen hrstka uživatelů například při 3D renderování grafiky a herní nadšenci.

Sázka na AI je všudypřítomná, má to ale háček

Razantního vylepšení se dočkal také Neural Engine. Apple se při představení iPad Pro pochlubil, že M4 zvládne 38 biliónů operací za sekundu a je tak například ve Final Cutu schopna izolovat popředí od pozadí ve 4K nebo vytvořit notový zápis ze hry na klavír v reálném čase. iPadOS 18 bude mít navíc implementovanou novou AI Apple Intelligence, kde se výkon M4 může zhodnotit. Jenže je tady několik ale.

Apple Intelligence bude k dispozici až od letošního podzimu – ty nejzajímavější funkce spatří světlo světa až v průběhu příštího roku a zatím jen v Angličtině. Pokud tak budeme chtít AI využívat, budeme muset iPad přepnout do Americké angličtiny. Což opět nepřinese využití iPadu na maximum, protože i kdybychom se přenesli přes jazykovou bariéru my sami, AI to zatím umět nebude. Nedokáže tak číst naše zprávy, zápisky v kalendáři nebo emaily, které jsou ve většině případů obyvatel ČR v češtině.

K tomu si přidejte restrikce EU a selským rozumem tak nějak vychází, že plnohodnotně budeme moci iPad Pro a jeho výkon využívat tak za 3-5 let. A to i přes takto optimistický pohled už nebude iPad Pro z roku 2024 dávat žádný smysl. Kartami však mohou zamíchat vydavatelé aplikací třetích stran. Do teď bylo totiž zvykem kvůli omezenému výkonu soustředit AI centrálně na serverech. Postupem času by se ale většina operací mohla přesunout na jednotlivá zařízení a výpočty probíhat lokálně. Tak, či onak, iPad Pro s M4 je z pohledu výkonu v současné době spíše investicí do budoucna.

Něco tady nehraje: Kam se poděly reproduktory z minulých iPadů?

Jestli jsem do teď nový iPad Pro vesměs jen chválil, tak co se týká zvukového projevu, musím udělat výjimku. Tady Apple udělal krok zpět. Přestože se dle technických specifikací nic nezměnilo, tak iPad Pro s M4 nemá tak plný a hlavně hluboký basový projev, jako jeho předchůdce. Znát je to i na mluveném slově. Při poslouchání podcastu jsou hlasy více zastřené a nedosahují takové zřetelnosti na jakou jsem byl zvyklý u iPadu Pro z roku 2018. O trochu nižší je také maximální hlasitost. Asi nikdo nepotřebuje, aby iPad zněl jako domácí kino a jasně, můžeme si nasadit sluchátka. Možná je to daň za tenčí profil, pokud ale 6 let starý iPad Pro zní lépe, než novinka, něco mi tady zkrátka nehraje.

Fotoaparát: skenování dokumentů už jen s jedním objektivem

Menší „downgrade“ prodělal i modul fotoaparátu. Na rozdíl od iPadu Pro 2022 zde najdeme jen jednu čočku s clonou ƒ/1,8, jenž doplňuje 12MP snímač a adaptivní True Tone blesk. Ten slouží například pro rovnoměrnější nasvícení skenovaných dokumentů. Ultraširokoúhlý 10MP fotoaparát tedy chybí, nicméně pokud nepatříte mezi japonské turisty známé tímto zajímavým koníčkem, tak si toho pravděpodobně ani nevšimnete. Apple místo toho implementoval alespoň dvojnásobný zoom, který je ale digitální a je tady spíše jen aby se neřeklo. Nahrávání videa pak zůstalo stejné. iPad Pro zvládne natáčet video ve 4K při 24 fps, 25 fps, 30 fps nebo 60 fps a ProRes video v rozlišení až 4K při 30 fps (1080p při 30 fps u modelu s kapacitou 256 GB).

Výdrž baterie: jako přes kopírák, ale s malým plus

Úspornější čip nebo OLED displej, který nepotřebuje pro zobrazování černé téměř nebo žádnou energii. Jednoho by napadlo, že to s výdrží nového iPadu Pro musí být prostě lepší. Nebýt odtučňovací kůry, kterou novinka prodělala by tomu tak nejspíš bylo. Na kdyby se ale nehraje a tak je na tom iPad Pro s M4 s výdrží stejně jako starší kolegové. Podle specifikace výrobce vydřží iPad na jedno nabití až 10 hodin prohlížení webu v síti Wi‑Fi nebo sledování videa a tomu odpovídá i reálné použití.

Při sledování videa z Youtube se mi ale přeci jen zdá, že procenta baterie nemizí takovou rychlostí, jako u mého předchozího modelu. Tady to srovnání je ale trochu nefér. Přeci jen srovnávat 4 roky starou baterii, která na tom ale pořád není vůbec špatně, s novou, je nesmysl. Výdrž baterie v novém iPadu určitě neurazí, nijak si nepohoršíte, opačného efektu se ale také nedočkáte. Co mě ale naopak hodně potěšilo je možnost zapnout nabíjení jen do 80 procent, přesně jako to má například iPhone 15 Pro Max. iPad používám po většinu času doma a tak dám raději přednost ztrátě 20 procent kapacity baterie, než zbytečnému přebíjení.

iPad Pro M4 (2024) verdikt: nejlepší tablet s drobnými mínusy

iPad Pro s M4 přináší do světa tabletů řadu vylepšení – výborný OLED displej, nižší hmotnost nebo inovovanou Apple Pencil Pro, která otevírá nové možnosti všem kreativcům a usnadňuje každodenní používání. Samostatnou kapitolou je pak obrovské množství výkonu, který ale ani sám výrobce tak nějak nedokáže využít, tedy alespoň zatím. Plný potenciál se snad ukáže s budoucími aktualizacemi iPadOS.

Není ale všechno zlato, co se třpytí, a i nový iPad má pár „ale,“ na které narazíte už při rozbalování krabice. Apple totiž k evropské verzi balení nepřibalil napájecí adaptér. Ve světle toho, jak sám výrobce prezentuje iPad coby prodlouženou ruku počítače, ne-li jako hlavní zařízení, je tohle nepochopitelné. O to více, když mimo Evropu je běžně dostupný 20W adaptér. Pokud jste do teď používali jeden v předchozích iPadů Pro a chystáte se přejít právě na letošní novinku, mírně si pohoršíte i ve zvukovém projevu. Ten zkrátka nenabízí tak hluboký basový projev a maximální hlasitost, jak jsme byli zvyklí.

S příslibem do budoucna

Tohle všechno jsou drobné detaily, které sice zamrzí, ale troufám si tvrdit, že pro většinu uživatelů nebudou hrát zásadnější roli. iPad Pro 2024 je totiž i tak nejlepším tabletem na trhu, který si jako uživatel můžete koupit. Cenovka začínající na 29 990 korunách za 256GB variantu určitě nebude pro každého. Cílová skupina uživatelů si však svůj nákup dokáže obhájit. S velkou pravděpodobností totiž hovoříme o zařízení, jehož potenciál bude plně naplněn až v následujících letech.

Za zapůjčení zařízení pro potřeby recenze děkujeme společnosti iWant, kde si můžete iPad Pro M4 (2024) zakoupit.

iPad Pro M4

od 29 990 Kč
8.3

Design & zpracování

9.5/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Výdrž

8.0/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • OLED displej
  • Výkon čipu M4
  • Apple Pencil Pro (doplňkově)
  • Odladěnost iPadOS

Mínusy

  • Vyšší cena
  • Horší reproduktory než u předešlých modelů
  • Chybí ultraširokoúhlý objektiv
  • Napájecí adaptér není součástí balení

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Mám iPad Pro M2 a zatím jsem nikdy necítil potřebu vyššího výkonu. Už by to chtělo, aby se iPadOS posunul dál a stal se znej srovnatelne produktivní OS ja macOS.

  2. Myslím si, že ani Apple pořádně netuší, jak vykon iPadu Pro využit. Uvidíme, co s tim udělá Apple Intelligence, teda jestli bude v EU vůbec dostupná 🙄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button