Články

Apple Intelligence: nový [Apple] standard pro umělou inteligenci

Apple se letos pořádně rozjel a krom nových operačních systémů iOS 18 (článek zde) a macOS Sequoia jsme se dočkali odhalení Apple Intelligence – vlastní umělé inteligence, která prostupuje napříč platformami iPadOS, iOS a macOS. AI od Applu toho umí opravdu hodně, takže se pohodlně usaďte, tohle bude o něco delší článek.

Platforma Apple Intelligence je plně integrována do systému iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia. Umělá inteligence naplno využívá potenciál čipů Apple, díky nimž dokáže chápat a vytvářet jazyk a obrázky, provádět akce napříč různými aplikacemi a řídit se osobním kontextem uživatele, čímž pomáhá zjednodušit a urychlit každodenní úkony. Se službou Private Cloud Compute zároveň nastavuje nový standard soukromí v AI a nabízí možnost automatického přepínání a škálování výpočetní kapacity přímo v zařízení a ve větších serverových modelech, které běží na dedikovaných serverech s čipy, které si Apple sám navrhuje.

Nové možnosti chápání přirozeného jazyka

Apple Intelligence přináší uživatelům nové způsoby, jak mohou vylepšit svůj psaný text a zefektivnit komunikaci. Díky integrovaným nástrojům Writing Tools, které jsou na iPhonu, iPadu a Macu, mohou uživatelé přepisovat, kontrolovat a sumarizovat text všude, kde se dá něco napsat, včetně aplikací Mail, Poznámky, Pages a aplikací třetích stran.

Sada nástrojů Writing Tools má uživatelům pomoci získat při psaní více sebevědomí, ať už jde o učesání poznámek z přednášek či vylepšení atraktivity příspěvků nejrůznějšího charakteru. Funkce Rewrite dává uživatelům možnost volit mezi různými verzemi toho, co právě napsali, a měnit znění textu podle cílové skupiny. Apple tuto funkci prezentoval na psaní firemních mailů či pozvánky na oslavu. V praxi však budou možnosti využití mnohem širší.

Tedy alespoň za předpokladu, že to bude fungovat tak, jako při prezentaci. Funkce Proofread kontroluje gramatiku, volbu slov a skladbu vět a doporučuje úpravy doplněné o krátká vysvětlení. Uživatelé mohou tyto změny projít jednu po druhé, nebo je rychle přijmout všechny. Funkce Summarize dokáže shrnout vybrané části textu ve formě přehledného odstavce, odrážek, tabulky nebo seznamu. V tomto bodě je však dobré zmínit, že zatím nevím, jak na tom bude Apple Intelligence z hlediska podporovaných jazyků. Na mysli mám samozřejmě češtinu, o které zatím nikde nepadlo slovo.

AI bude bdít také nad poštou

Udržet pořádek v mailech bude zase o něco snazší. Nová sekce Priority Messages v horní části doručených zpráv obsahuje nejurgentnější zprávy. Místo prvních pár řádků mají uživatelé v rámci celé aplikace k dispozici shrnutí, takže nemusí jednotlivé e-maily otevírat. U dlouhých vláken si mohou přečíst nejdůležitější body pouhým klepnutím. Funkce Smart Reply poskytuje doporučení pro rychlé odpovědi a dokáže v e-mailu rozpoznat otázky, aby uživatelům nic neuniklo.

Porozumění jazyku se vztahuje také na notifikace. Prioritní oznámení se zobrazují na vrchu sady a zahrnují jen to nejdůležitější. Shrnutí pak uživatelům pomůže projít větší množství oznámení a zobrazují klíčové podrobnosti přímo na zamknuté obrazovce

Přepis telefonátů a poznámek

V aplikacích Poznámky a Telefon si lze nově nechat nahrát, přepsat a shrnout zvukové nahrávky. Všichni účastníci obdrží o nahrávání hovoru automatické upozornění v moment, kdy se spustí. Po skončení telefonátu pak Apple Intelligence vygeneruje shrnutí klíčových informací, které během hovoru zazněly.

Image Playground: generování vlastních obrázků snadno a rychle

Další vychytávkou Apple Intelligence je schopnost generovat unikátní obrázky. Funkce se jmenuje Image Playground a při jejím používání budou k dispozici tři styly: animace, skica a ilustrace. Generování obrázků bude dostupné v aplikacích jako Zprávy, Poznámky, Freeform a další. Vytváření ilustrací probíhá přímo v zařízení, takže by mělo jít o instantní funkcionalitu, která se obejde bez připojení k internetu.

Apple Intelligence pomůže také s úpravou fotek

Vyhledávání fotek a videí bude díky AI zase o něco pohodlnější. Konkrétní fotky je možné vyhledávat na základě přirozeného jazyka. Vylepšení se dočkalo i vyhledávání ve videích. Uživatelé mají totiž nově možnost přesunout se do specifického bodu na časové ose. Novinkou je také nástroj Clean Up, který dokáže identifikovat a odstranit objekty v pozadí fotografie.

Siri otevírá novou kapitolu své existence

Díky pokročilejším možnostem zpracování jazyka je nyní Siri přirozenější, osobnější a lépe se orientuje v kontextu. Navíc dokáže zjednodušovat a zrychlovat každodenní úkony. Siri by měla dokonce pochopit, kdy se nebudete vyjadřovat jasně, a vnímá souvislosti mezi jednotlivými požadavky. Uživatelé také mohou střídat hlasový a textový vstup podle toho, co jim aktuálně přijde vhod. Siri má také zbrusu nový design s září podél okrajů obrazovky, která se objeví vždy, když je asistentka aktivní.

Siri má navíc přístup k obsahu obrazovky, se kterým dokáže interagovat. Pokud například dostanete do zprávy informaci o nové adrese vašeho kamaráda, můžete asistentku požádat, aby tuto informaci přidala k jeho kontaktu.

Soukromí na prvním místě

Apple během představení několikrát zmínil, že výpočty probíhají na konkrétním zařízení. Pouze pro zpracování komplexnějších požadavků vyžadující vyšší výkon, je k dispozici služba Private Cloud Compute.

Apple Intellligence v takových situacích plynule přepíná mezi cloudem a hardwarem koncového zařízení. To umožňuje škálování výpočetní kapacity za pomoci serverů Applu, která však neukládají žádná data. Private Cloud Compute také kryptograficky zajišťuje, že iPhony, iPady a Macy s těmito servery nekomunikují, pokud jejich software nebyl veřejně označen pro inspekci.

Integrace ChatGPT-4o

Apple zároveň oznámil integraci jazykového modelu ChatGPT-4o. Siri se tak může v případě nutnosti připojit k modelu od OpenAI a využít textových a obrazových schopností ChatGPT. Před každým připojením a odesláním dat do systému ChatGPT se Apple Intelligence zeptá uživatele, zda s tím souhlasí.

ChatGPT bude k dispozici také v rámci sady nástrojů Apple Writing Tools, což dává jistou naději, že půjde využívat v našem mateřském jazyce.

Apple nenechal nic náhodě a do iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia integroval mechanismy na ochranu IP adres a dalších uživatelských dat.

(Ne)dostupnost Apple Intelligence

Apple Intelligence bude dostupná již v rámci beta verzí v rámci iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia letos na podzim. Ze začátku bude systém omezen pouze na americkou angličtinu. Další jazyky a funkce se objeví až v průběhu příštího roku. A to je zřejmě ta nejméně potěšující zpráva. 

Zdroj
Apple

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button