iOS

Recenze iOS 12: ve jménu rychlosti a stability

Mobilní systém Applu neprožívá v posledních letech zrovna své nejlepší období. A to hlavně kvůli loňské verzi iOS 11, která po svém spuštění způsobovala na mnoha zařízeních nejrůznější problémy, od rychle vybíjejícího se akumulátoru, po neočekávané restarty celého telefonu. V povědomí široké veřejnosti tak bude mít „jedenáctka” navždy menší škraloup, a to i přesto, že následující verze fungovaly povětšinou korektně. iOS 12 má tak před sebou zcela jasný úkol – zajistit stabilitu a rychlost při největší možné šetrnosti k baterii. Vzhledem k tomu, že Apple svůj nejnovější systém nabídne i na 5 let starý iPhone 5s, jde přinejmenším o smělý plán. Pojďme se tedy podívat, jak se mu to podařilo.

Minimum změn a rychlost na prvním místě. Takový je nový iOS 12

iOS 12 šel už od počátku svého vývoje ve stopách co možná nejmenšího počtu nových funkcí se zaměřením na rychlost odezvy a stability celého systému. Po prvních minutách strávených v novém systému musím konstatovat, že tohle se inženýrům z Cupertina opravdu povedlo. Od přechodu z iOS 8 na iOS 9 je dvanáctka prvním operačním systémem, na kterém není patrné zpomalení teď už loňské generace iPhonů. A to je rozhodně pozitivní zjištění.

Start systému nebo otevírání aplikací. iOS 12 zrychlil i 5 let starý iPhone 5s

iOS 12 zrychlil napříč celým systémem, nejvíce pozorovatelná změna je při otevírání systémových aplikací jako jsou Nastavení, Zprávy, Fotky nebo Poznámky. Při spouštění fotoaparátu, které je podle Applu až o 70 % rychlejší je změna oproti iOS 11 poznat asi nejvíce. Na iPhonu X se ihned po kliknutí na aplikaci otevře prostředí fotoaparátu a uživatel může prakticky ihned pořizovat snímky nebo nahrávat video. Na iOS 11 tohle všechno zkrátka trvalo déle. Abychom však nemluvili jen o iPhonu X, u kterého se přeci jen očekává, že nový systém zvládne jako nic, máme v redakci samozřejmě i starší kousky. Poslední Betu (verze Golden Master, tedy stejná verze, která bude dnes večer k dispozici pro všechny) testujeme na iPhonu SE od středečního večera a posun oproti iOS 11 je zde ještě znatelnější, než u iPhonu X (recenze). Smělé prohlášení Applu na červnové vývojářské konferenci WWDC tak nakonec opravdu získalo reálné obrysy, což je pro nás uživatele jen a jen dobře.

iOS 12 je dostupný pro všechna zařízení od iPhone 5s a iPadu Mini 2

Víte, jak používáte iPhone? Čas u obrazovky nabídne podrobné statistiky

Vzhledem k tomu, že Apple se v novém systému zaměřil především na celkovou stabilitu a rychlost odezvy, je skutečných systémových novinek opravdu pomálu. Jedna z nich je funkce Čas u obrazovky. Víceméně jde o podrobné statistiky všeho, co s telefonem děláte. Ať už jste na sociálních sítích, prohlížíte si videa na YouTube nebo jen tak píšete zprávy, všechno se do těchto statistik počítá a vy tak máte dokonalý přehled o svém mobilním životě. Čas u obrazovky navíc umožňuje nastavení limitů pro jednotlivé skupiny aplikací. To v praxi znamená, že si můžete stanovit například 30 minutový limit pro hraní her nebo projíždění sociálních sítí. Váš telefon vás v takovém případě bude bedlivě hlídat a nedovolí vám ani sekundu navíc. Tohle omezení asi ocení někteří rodičové, kteří díky této funkci nejenže mohou sledovat, kolik jejich dítě stráví například na sociálních sítích, ale podle toho mohou stanovit určitá omezení.

Víte, kolik času strávíte na sociálních sítích? Nebo kolikrát za den použijete svůj iPhone? To vše nyní najdete v nastavení – položka Čas u obrazovky

Oznamovací centrum. Mějte své notifikace přehledně pod dohledem

Novinkou je také nový způsob třídění notifikací. Ty se nyní řadí do skupin, což vede k vyšší přehlednosti. Zmínit si zaslouží také funkce pro rychlé vypnutí příjmu dalších oznámení či jejich snadnou správu pro jednotlivé aplikace. V praxi tak můžete například aplikaci Twitter přikázat, aby se jeho notifikace doručovaly jen do oznamovacího centra, bez zvukového, či obrazového doprovodu. Příchozí tweety vás tak nebudou rušit a vy se budete moct plně věnovat svým dalším činnostem. Drobnou, ale za to příjemnou změnou, prošlo i ovládací centrum, respektive písmo označující operátora a stav baterie, které je na iPhonu X znatelně větší.

Notifikace jdou nyní spravovat rovnou z oznamovacího centra. Potěší i větší font operátora a stavu baterie při vysunutí ovládacího centra

 

Buďte efektivnější. Přivítejte Siri zkratky

Mezi významnější možnosti nového iOS 12 patří Siri zkratky. Pokud jste se už dříve setkali s aplikací Workflow, tak už nejspíš tušíte, oč běží. V podstatě jde o sled operací, které si předem nastavíte a vytvoříte tak akci. Následně, až celou akci budete chtít použít, stačí říct Siri určité heslo, které si rovněž při tvorbě zkratky nastavíte a telefon automaticky provede sled těchto úloh. Zkrátka a dobře, jde o mladšího a omezenějšího bratříčka programu Automator, který známe z operačního systému macOS.

Efektivní způsob zrychlení pravidelných procedur. Přesně k tomu slouží Siri zkratky

FaceTime, Fotky a ARKit 2. Drobnosti, které potěší

Další novinkou, která jistě hodně lidí potěší, je FaceTime. Respektive jeho možnost volat nyní až s 32 uživateli zároveň. Do teď jste mohli komunikovat pouze ve dvou. Takto obrovský konferenční hovor je velmi těžké ukočírovat, Apple tak vymyslel speciální dlaždice s jednotlivými osobami, které se budou zvětšovat a zmenšovat v závislosti na tom, kdo aktuálně hovoří.

Užitečnou vychytávkou může být taky nové inteligentní vyhledávání a celkové třídění ve fotkách. Problémem není najít všechny fotky, které máte s určitou osobou a další zajímavé funkce. S iOS 12 tak bude ještě jednodušší najít určitou fotku podle místa, osoby nebo třeba konkrétní události.

Vyhledávání v aplikaci Fotky je nyní ještě jednodušší

Apple už několik let značně proklamuje rozšířenou realitu. Jak na letošní WWDC konferenci, tak i na středeční Keynote věnoval značnou část času právě tomuto odvětví. Proto není divu, že se v nejnovější systému iOS 12 nachází ARKit2, který vývojářům umožňuje vytvářet propracovanější aplikace a hry využívající rozšířenou realitu. Herní nadšenci se pak mohou těšit na tituly pro více osob. Novinkou je také aplikace Měření pro měření vzdáleností a objektů v prostoru. Nutno podotknout, že nefunguje vůbec špatně. Pro takové orientační měření, když u sebe zrovna nemáte metr, dává tato aplikace smysl.

Nová aplikace Měření funguje dobře. A to i v hůře osvětlené místnosti

Memoji a Animoji. Zábava na pár minut

Zapomenout nesmíme ani na nové druhy Animoji (Tyranosaurus Rex, duch, koala a tygr) a zcela nové Memoji, pomocí něhož si nastavujete svůj avatar. Aplikace nabízí skutečně celou škálu možností. Na výběr jsou snad všechny fyzické vlastnosti člověka, od barvy očí, tvar hlavy po nejrůznější účesy, barvy vousů a mnoho, mnoho dalšího.

Nové Memoji. Od teď si můžete vytvořit i sami sebe

Konečně aktualizace v tom pravém slova smyslu

Z větších změn v iOS 12 je to asi všechno. Těch drobných je v novém systému celá řada a nemá smysl vypisovat každou zvlášť. iOS 12 měl přinést především stabilitu a rychlost celého systému, což se opravdu povedlo a po dlouhé době můžeme konstatovat, že nejde jen o frázi nebo slogan, který se píše u každé větší aktualizace. A to je podle nás to hlavní poselství aktuálního systému. Právě odladěnost systému je to, s čím se při používání iPhonu nebo iPadu každý den setkáváme. Apple tak po letech vytvořil solidní mezistupeň svého systému, který může být použit pro další vylepšování.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button