AktualityiOSiPhoneNovinkyRecenze

Recenze bezdrátových nabíječek IKEA: Naučte iPhone novým kouskům

Technologie bezdrátového nabíjení se těší stále větší oblibě. Každý, kdo měl tu čest si bezkontaktní napájení vyzkoušet si rychle zvykl a přijal veškeré benefity. Je až s podivem, že Apple tuto funkci stále nezakomponoval do svých smartphonů. Důvodů k tomu má zřejmě několik a část z nich jsme vám přiblížili v našem nedávném článku. Pokud se však s touto skutečností nehodláte smířit, máme pro vás relativně levné řešení, jak jablečný smartphone dodatečně vybavit podporou pro bezdrátové nabíjení.

Snímek obrazovky 2015-11-08 v 1.14.39Ikea nabízí ucelenou řadu nábytku a příslušenství pro bezdrátové nabíjení

Společnost IKEA v průběhu letošního roku představila zbrusu novou kolekci nábytku a příslušenství vybavených bezdrátovými nabíječkami. Designéři při vývoji nezapomněli ani na uživatele Applu a nabídku obohatili o speciální kryt pro iPhone 4/s, 5/s a 6 s funkcí bezdrátového dobíjení.

_MG_8010

Jakmile se nám tedy naskytla možnost vyzkoušení těchto zajímavých novinek, ani minutu jsme neváhali. Nejvíce nás zajímala kvalita dílenského zpracování jednotlivých nabíječek a krytu samotného. Hned na úvod musíme švédskou společnost pochválit, že její řešení je dostupné skutečně pro každého. Základ nabídky tvoří bezdrátová dobíjecí podložka NORDMÄRKE (899 Kč), jejíž konstrukce je tvořena kombinací plastu a dřeva.

_MG_8012

Z větší dálky budí elegantní dojem, ovšem po bližším přezkoumání zamrzí nepříliš precizní opracování dřeva. Proces nabíjení zahájíte prostým položením smartphonu na gumový kříž uprostřed podložky. Na těle zařízení dále nalezneme 2A USB výstup pro připojení dalšího telefonu. Příkladnou fixaci k desce stolu zajišťuje čtveřice protiskluzových nožiček a solidní hmotnost 440 gramů.

_MG_8014 Pokud vlastníte větší počet chytrých telefonů s podporou bezdrátového nabíjení, jistě se budete ohlížet po variantě s třemi plochami (1790 Kč). Stejně jako v případě základního modelu je střed podložky lemován dřevěnou okrajem. Nechybí ani již zmíněný USB port, který se v praxi ukázal jako užitečná pomůcka, kterou využijete pro nabíjení ostatních zařízení jakými jsou například fotoaparáty či outdoorové kamery.

Snímek obrazovky 2015-11-08 v 10.07.49Posledním námi testovaným kouskem se stala stolní lampička s názvem RIGGAD (1490 Kč). Ta se skládá z podstavce sloužícího k nabíjení a kovového ramene. Dřevěný spínač žárovky je chytře zakomponován do kompaktního stínítka na horní straně. Zde musíme vyzdvihnout povedený design vycházející z jednoduché konstrukce. Stejně jako u předešlých modelů naleznete na podstavci gumový kříž a USB konektor.

_MG_8034

Jestliže vlastníte iPhone či jiný smartphone bez podpory bezdrátového nabíjení, budete nuceni přikoupit speciální kryt. Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou prozradíme, že jde o nejslabší článek z celé kategorie bezdrátového nabíjení IKEA. V případě varianty pro iPhone 6 se jedná o plastovou vaničku nepříliš vábného vzhledu.

_MG_8065

Po nasazení iPhone výrazně nabyde do všech stran a stane se z něj těžko identifikovatelný telefon připomínající nepříliš povedenou maketu z Číny. Před pořízením doporučujeme tuto skutečnost zvážit a nejlépe kryt vyzkoušet osobně v některých z prodejen.

_MG_8060

Všechny nabíječky a nábytek využívají standardu Qi, který je aktuálně nejvíce rozšířen. Téměř vybitý akumulátor v iPhonu 6 nabijete za přibližně dvě a půl hodiny. Během testování nás několikrát zarazilo zvýšené zahřívání akumulátoru, což jsem přisuzoval nízké efektivitě během přenášení energie z podložky do krytu, odkud dál putuje do baterie telefonu.

_MG_8064

Pokud bych měl pokus společnosti IKEA o vstup na trh s mobilním příslušenstvím stručně zhodnotit, rozhodně se nejedná o krok špatným směrem. Je pouze škoda, že designéři nevěnovali více času při navrhování dobíjecího krytu pro iPhone. Tento nedostatek však může vymizet s nativní podporou ze strany Applu u dalších jeho modelů. Bezdrátové nabíjení je velice návykovou záležitostí a dosavadní trendy jasně ukazují, že v budoucnu se s kabely nepočítá.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

2 Komentáře

  1. No design Ikei je většinou dost odpornej. Nevim, kdo nazve tuhle hnuslampu povedenou ale já bych to domu nechtěl ani zadarmo. Tvar krytů tomu bohužel odpovídá. Ale pro žárovky, baterky a okukovat „šrumec“ chodim do Ikei rád. Jo a pro svíčky ale z jejich nábytku mam problémy si vybrat. Ono stačí se kouknout co za skvosty maji mezi konvema 🙂

    http://www.ikea.com/cz/cs/search/?query=konev

    Pardon za OT ale neudržel jsem se. Celkem by mě ale zajímalo jak je to s účinností při nabíjení. Vzít wattmetr a do něj normální nabíječku a pak bezdrátovou a změřit kolik si to vezme na nabití telefonu. Pořád mam podvědomě pocit že tam bude asi dost rozdíl.

    1. Dobrý den, hodnocení designu je vždy ošemetné, nicméně musím souhlasit, že kryt pro iPhone se příliš nepovedl. Pro uživatele smartphonů s nativní podporou bezdrátového nabíjení se však jedná o dostupnou možnost, jak si tuto technologii vyzkoušet. Co se týče efektivity přenosu energie, tak u bezdrátových nabíječek to skutečně není žádná sláva. Ačkoliv se výrobci snaží sebevíc, ztráty jsou pořád dost velké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button