Novinky

Prvních MacBooků s čipem M3 se dočkáme až příští rok, nad iMacem však stále visí otazník

O uvedení nového čipu M3 se mluví už několik posledních měsíců. Dle původní zprávy od Marka Gurmana z agentury Bloomberg, jež byla vydaná v červenci, mělo dojít k představení nových procesorů již v říjnu tohoto roku. Vzhledem k tomu, že MacBooky Pro s M2 byly uvedeny teprve v lednu, Mark Gurman předpovídal, že prvními zařízeními s tímto čipem by mohly být pravděpodobně 13palcový MacBook Air a 14palcový MacBook Pro.

Nedávno však další analytik Ming-Chi-Kuo uvedl, že dle jeho informací se Apple nechystá představit žádný MacBook s procesorem M3 dříve než koncem letošního roku. Názory dalších zdrojů se tedy v tomto ohledu značně liší. Ačkoliv má Mark Gurman ze statistického hlediska lepší přesnost než Ming-Chi Kuo, tak tyto informace od Kua jsou momentálně mnohem aktuálnější. Je jasné, že jeden z nich se mýlit musí, kdo z nich to však je, zatím ale samozřejmě nevíme.

Čip M3 by měl nabídnout podporu Ray-Tracing

Pokud se však podíváme na informace od Ming-Chi Kua, tak jeho spekulace se týká pouze MacBooků a tedy zatím nevylučuje, že by mohla do konce roku přijít nová generace iMacu právě s čipem M3. Jednalo by se sice o nestandardní scénář, kdy by bylo společně s novým čipem představeno pouze jedno zařízení, avšak nemožné to rozhodně není. Modelová řada iMac totiž nedostala v poslední době žádnou větší aktualizaci, takže uvedení výkonnějšího nástupce by v tomto ohledu dávalo smysl.

MacBook Air 15" a MacBook Pro 14"

Ať už bude čip M3 představen kdykoliv, rozhodně je na co se těšit. Na rozdíl od řady M2 totiž téměř zcela jistě přejde na 3nm technologii, která umožní větší hustotu tranzistorů na procesoru, což bude mít přímou návaznost na vyšší výpočetní výkon při nižších energetických nárocích. Pravděpodobně bude také vybaven zcela novým GPU s hardwarovou podporou technologie Ray-Tracing, která byla představena minulý měsíc u čipu A17 Pro v iPhone 15 Pro (recenze). Zařízení s touto novou generací procesorů tedy každopádně udělají solidní pokrok jak v pracovní, tak i v herní sféře.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button