První dny s iPhone 16 Pro Max: je tohle ještě vůbec smartphone?
Nová kapitola Apple smartphonů právě začíná...
První dny s iPhone 16 Pro Max v roli hlavního zařízení utekly jako voda, takže nadešel ten správný čas se podělit o první dojmy. Tentokrát jsem se rozhodl, že namísto obsáhlého článku se o zkušenosti podělím formou videa. Jak totiž praví staré přísloví, jeden obraz vydá za tisíc slov, a troufám si tvrdit, že pro video to platí minimálně dvojnásob. V přiloženém videu se například dozvíte, jak hodnotím přechod z iPhonu 15 Pro Max na iPhone 16 Pro Max a jestli dává roční obměna jablečných smartphonů smysl, nebo je rozumnější jít cestou víceletého cyklu.
Kapitoly článku
Je to macek!
Na iPhone 16 Pro Max jsem přecházel v den zahájení prodeje, přičemž na sociálních sítích jsem naše čtenáře a diváky vyzval, aby mi dali vědět, co je nejvíce zajímá. Hned několik dotazů mířilo na velikost displeje, respektive jak hodnotím nárůst rozměrů a úhlopříčky. Popravdě to bylo nakonec to nejsilnější, co mne v prvních chvílích zaujalo. V případě iPhone 16 Pro Max se bavíme o 6,9“ displeji, což představuje nárůst o 0,2“ v porovnání s loňským iPhone 15 Pro Max.
Přestože to na papíře nevypadá jako kdovíjak zásadní rozdíl, v praxi okamžitě poznáte, že před sebou máte větší zobrazovací plochu. Je však nutné dodat, že jemnost displeje zůstává i nadále stejná. Totožné jsou také zobrazovací vlastnosti Super Retina XDR panelu (OLED) zahrnující 120hz obnovovací frekvenci (ProMotion), špičkový jas až 2 000 nitů a podporu Always-On. Tenčí jsou ovšem rámečky kolem displeje, což iPhonu rozhodně prospělo a reálně máte zase o něco prémiovější pocit z jeho používání.
První dojmy z testování iPhone 16 Pro Max (video)
Fotoaparát na dosah prstu
Nejvýraznější novinkou všech letošních iPhonu 16 je tlačítko pro ovládání fotoaparátu & kamery. To se nachází na pravém boku, a v zásadě se jedná mechanický spínač doplněný o dotykovou plochu s podporou gest a haptickou odezvou. A jak to funguje v praxi? Popravdě jsem si musel na ovládání prvních pár hodin zvykat. Tlačítko reaguje na dva typy stisknutí – lehčí a silnější. Lehkým dvojklikem se zobrazí lišta s funkcemi fotoaparátu, mezi nimiž lze pohybem prstu do stran listovat.
Dalším lehkým stisknutím potvrdíte výběr a stejným gestem můžete například přepínat fotoaparáty, zoomovat, měnit expozici, styly a další. Silným stisknutím pak vyfotíte fotku a pokud tlačítko budete držet, spustí se nahrávání. Je vcelku zajímavé, že nyní dostáváme tři různé možnosti, jak ovládat závěrku fotoaparátu. Volit můžete mezi klasickou spouští v podobě softwarového prvku na displeji, tlačítkem hlasitosti na levém boku a nově pro tento účel dedikovaným tlačítkem.
Apple na Ovládání fotoaparátu (tak tlačítku oficiální říká) i nadále pracuje a ještě do konce letošního roku má v rámci aktualizace iOS 18 přidat funkci dvoufázové spouště. Ve zkratce půjde o stejný princip, jaký můžete znát z bezrcadlovek, kdy namáčknutím spouště zamknete expozici včetně ostření a domáčknutím pořídíte snímek.
Kamera s funkcí telefonu
Apple nám každý rok ukazuje iPhony s čím dál lepším fotoaparátem a kamerou. Letos mám už pocit, že jsme dospěli do bodu, kdy iPhone přestává být smartphonem, respektive stává se z něj spíše kamera s funkcemi chytrého telefonu. Zcela vážně si umím představit situace, v nichž iPhone 16 Pro (Max) dokáže zastoupit profesionální techniku, ba co víc, být rovnocennou náhradou za filmařské kamery.
Možná to vidím příliš divoce, ale nemůžu se zbavit dojmu, že letošní generace iPhonu 16 Pro otevírá novou kapitolu jablečných placiček, které mají jediný cíl – stát se těmi nejlepšími fotoaparáty a kamerami na světě. Může to znít jako sci-fi, ale určitě se mezi vámi najdou tací, kteří mají ještě v živé paměti dobu, kdy Apple nadobro pohřbil segment kompaktů. A tenkrát tomu také moc lidí nevěřilo. Tradiční výrobci jako Canon, Sony či Nikon by měli počínání Applu brát jako zdvižený ukazovák a nebrat schopnosti iPhonu na lehkou váhu. Nemuselo by to pro ně dopadnou dobře.
Špičkové fotky a videa ve filmařské kvalitě
Podrobný test fotoaparátu a kamery si nechám do recenze, kterou pro vás již připravuji, nicméně již nyní můžu prozradit, že Apple to opět dokázal a posunul schopnosti kamery na vyšší úroveň. Videa můžete natáčet až v 4K rozlišení v Dolby Vision standardu a kadencí až 120 snímků za vteřinu. Samozřejmě zde nechybí ani podpora nahrávání do ProRes, byť v takovém případě je nutné počítat s připojením externího úložiště.
Co se týče samotného hardwaru, Apple se letos rozhodl pozvednou ultraširokoúhlý fotoaparát, kterému nadělil 48Mpx snímač. Je dobrou zprávou, že díky tomu získáte lepší makro, ale osobně bych byl daleko radši, kdyby lepší snímač dostal teleobjektiv. Ten se musí i nadále spoléhat na 12Mpx senzor, což mi přijde poněkud škoda. Daleko radši mám totiž delší ohniska než ta krátká, ale chápu, že většina uživatelů to může mít přesně naopak. Snad se tedy dočkám příští rok.
A18 Pro: výkon počítače v kapse
Jak se dalo očekávat, iPhony 16 Pro pohání nový čip A18 Pro, který je opět o něco výkonnější než jeho předchůdce. Upřímně, viditelný rozdíl ve výkonu nepozoruji (přecházel jsem z iPhonu 15 Pro Max). Samozřejmě chápu, že čip je plný koprocesorů, které se starají o zpracování obrazových dat, výpočty umělé inteligence a další operace na pozadí, ale při běžném používání je loňská i letošní generace iPhonu stejně svižná.
Skutečný potenciál A18 Pro dokážou běžnému člověku ilustrovat pouze syntetické testy, v nichž se ukazuje, že je v některých typech výpočtů výkonnější než čip M1, který Apple ještě nedávno montoval do MacBooku Air. Článek na toto téma si můžete přečíst zde.
Spousta dalších drobností, co potěší
Pokud vás zajímá, jaká další vylepšení iPhone 16 Pro Max nabízí a co na ně říkám, nezapomeňte si pustit přiložené video. Krom jiného v něm uvidíte ukázkové snímky, záběry z kamery a také vám prozradím, co mě na letošní generaci nejvíce zaujalo a co bych si naopak představoval vyřešené jinak.
Aktuálně pro vás již připravuji podrobnou videorecenzi, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Z toho důvodu, pokud jste tak již neučinili, nezapomeňte odebírat můj YouTube kanál, kde pravidelně publikuji videa s technologickou tématikou nejrůznějšího charakteru.
hlavní výhoda je v tom, že né každý sebou a všude tahá zrcaldovku (no teď už vlastně většinou bezzrcadlovku), je to velké, těžké a do kapsy to člověk nedá .. oproti tomu telefon zase jo .. a ve finále se počítá to co má člověk zrovna po ruce .. a jabka holt jsou jinde než většina mobilů no 🙂
Popsal jsem to velmi trefně. Jak jednou řekl jeden moudrý fotograf, nejlepší fotoaparát je ten, který máte vždy u sebe. A to iPhone splňuje naprosto dokonale. 🙂