Novinky

Průzkum společnosti Netatmo ukázal, že každá třetí domácnost v Česku se potýká se zvýšenou vlhkostí

S rozšířením home office tráví většina z nás stále víc času doma. Proto je třeba udržovat domácí prostředí zdravé. V České republice je totiž každá třetí domácnost postižena nadměrnou vlhkostí. V létě je jich dokonce více než polovina. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu společnosti Netatmo, který byl prováděný od 1.10 do 30.9.2020 se zapojením více než 1 000 meteostanic na území dvanácti evropských států včetně České republiky.

Recenze chytré čističky vzduchu Electrolux Pure A9: už žádné starosti o kvalitu vzduchu v domácnosti

Zdravá míra vlhkosti se pohybuje mezi 40 a 60 proceny a při poklesu pod spodní hranici může docházet k podráždění očí, sliznic a dýchacích cest. Překročí-li vlhkost horní hranici, může dojít nejen ke škodám na domácnosti, ale i k dopadům na zdraví jako vznik astmatu, kašle, či dýchacích obtíží.

netatmo meteostanice
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

K zabránění vzniku nadměrné či nedostatečné vlhkost si lze osvojit a zavést několik jednoduchých návyků. V příliš suchém prostředí (na jaře do této kategorie spadá až 38,5 % českých domácností se doporučuje snížit nastavenou teplotu radiátorů, alespoň dvakrát denně větrat a rozmístit rostliny čistící vzduch.

Recenze Netatmo Thermostat: nezbytný základ každé chytré domácnosti

V příliš vlhkých domácnostech (týká se 14 až 52 % českých domácností v závislosti na ročním období) lze zavést následující opatření: při vaření přikrývat hrnce pokličkou a vařit se zapnutou digestoří, větrat v místnostech, kde je vlhkost nejvyšší jako kuchyně nebo koupelna, sušit prádlo venku nebo v dobře větrané místnosti.

Sledovat kvalitu vzduchu se vyplatí

Osvojení výše zmíněných návyků je prvním krokem k úspěchu. Zároveň je důležité správně určit moment, kdy se vzduch stane příliš suchým či vlhkým, aby bylo možné zasáhnout ještě předtím, než začne docházet ke srážení vlhkosti nebo vzniku plísní.

netatmo meteostanice
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

A jelikož žijeme v 21. století, lze ke zlepšení domácích podmínek využít celou řadu elektronických pomocníků. Tím může být například meteostanice Netatmo, která dokáže kontinuálně sledovat podmínky u vás doma. Ta vás například umí včas upozornit na vysokou koncentraci oxidu uhličitého či hraniční hodnoty pro vlhkost.

Recenze chytré čističky vzduchu Electrolux Pure A9: už žádné starosti o kvalitu vzduchu v domácnosti

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že hlídat si hladinu oxidu uhličitého se vážně vyplatí. Člověk by totiž nevěřil, jak rychle se dokáže vzduch v místnosti „vydýchat“. Díky podpoře Apple HomeKit lze meteostanici provázat s dalšími chytrými spotřebiči (ventilátory, termostaty, čističky vzduchu apod.) formou nejrůznějších automatizací. 

Dáváte si pozor na podmínky u vás doma, případně jaké SmartHome doplňky k tomu používáte? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Jj. Monitor prostředí od Netatma mám doma již dva roky v ložnici a jsem maximálně spokojen 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button