Recenze
Trendy

Recenze chytré čističky vzduchu Electrolux Pure A9: už žádné starosti o kvalitu vzduchu v domácnosti

Chytrá domácnost je v posledních letech stále diskutovanějším tématem. A aby také ne; myšlenka domácnosti, v níž se nachází inteligentní spotřebiče ulehčující každodenní život, je nesmírně lákavá. Chytré dnes může být prakticky všechno od rychlovarné konvice přes vysavač až po čističku vzduchu, jakou je například námi testovaný model Electrolux Pure A9.

Signifikantním prvkem tohoto kousku je jednoznačně design, který rafinovaně kombinuje estetické a funkční prvky. Příjemná je také výbava zahrnující pokročilou filtraci vzduchu a řadu inteligentních funkcí včetně možnosti pro vzdálenou správu.

Design & zpracování: skandinávské kořeny se nezapřou

Electrolux je švédská firma, která působí na trhu s domácími spotřebiči již od roku 1919. Skandinávský původ je v tomto případě patrný už na první pohled. Když Electrolux Pure A9 porovnáte se současnou konkurencí, tak vám okamžitě dojde, že tady si designéři dali opravdu záležet. Zatímco běžné čističky vzduchu vypadají jako nepříliš atraktivní plastové krabice, Pure A9 působí jako moderní bytový doplněk. Výrobce k ní také nabízí dodatečné příslušenství v podobě dřevěných nožiček ve dvou barevných variantách.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Na elegantním vzezření čističky mají největší podíl zejména použité materiály. Horní polovina konstrukce je totiž potažena jemnou látkou ve světle šedém odstínu. Dolní část základny pak tvoří kovový plášť s perforací, pod nímž se nachází vyměnitelný filtr. Příjemným a zároveň funkčním detailem jsou ucha z eko kůže, které v praxi značně usnadňují přenášení čističky. Horní stranu zdobí chytře navržené žebrování s centrálně umístěným ovladačem a světelnou indikací kvality vzduchu.

Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) váží 7,9 kg, rozměry činí 565 x 315 x 315 milimetrů. Napájecí šňůra má na délku 2 metry, což je tak akorát. Manipulace s čističkou je díky relativně nízké váze a madlům nesmírně snadná a přenos z jedné místnosti do druhé je tedy naprostá hračka.

Instalace a první spuštění

Abyste čističku uvedli do provozu, tak do ní stačí vložit pouze filtr, zapojit do zásuvky a stisknout zapínací tlačítko na horním panelu. Electrolux Pure A9 nabízí dva pracovní režimy – automatický (SMART) a manuální. Pokud vše necháte na automatice, čistička dynamicky upravuje rychlost ventilátoru a míru filtrace v závislosti na okolních podmínkách.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Integrované senzory reagují velmi hbitě a jakmile zaregistrují kontaminaci vzduchu, čistička okamžitě zvýší otáčky ventilátoru. S tím se přímo pojí také celkový výkon. Námi testovaný model (PA91-404GY) zvládne přefiltrovat 485 m³ vzduchu za hodinu, výkonnější verze (PA91-604GY) má vzduchový výkon 620 m³ za hodinu.

Příjemným benefitem je fakt, že čistička funguje velmi tiše, na nejnižší úroveň dosahuje hladina hluku pouze 17 dB, na maximální rychlost hluk nepřesáhne 50 dB (měřeno ve vzdálenosti 1 metr). V běžném provozu o čističce prakticky nevíte a pokud se ji například rozhodnete umístit do ložnice, rušit vás nebude ani v noci.

Mobilní aplikace a chytré funkce

Jelikož se tu celou dobu bavíme o inteligentní čističce vzduchu, pochopitelně zde nechybí ani možnost ovládání prostřednictvím mobilní aplikace, která je dostupná pro operační systémy Android a iOS. Skrze displej mobilního telefonu tak získáte kompletní přehled o kvalitě vzduchu a přístup ke všem dostupným funkcím.

Všechny informace jsou zobrazovány formou grafů, takže máte okamžitý přehled o parametrech vzduchu zahrnující hodnoty PM2,5, PM1, PM10, koncentraci TOL, vlhkost a teplotu. Prostřednictvím aplikace můžete čističku také zapnout & vypnout, případně si vytvořit časové rozvrhy pro jednotlivé dny. To znamená, že si můžete třeba nastavit, aby se čistička spustila v předem stanovený čas a konkrétních dnech v týdnu tak, aby stihla vyčistit vzduch u vás doma před příchodem z práce.

PM2,5 jsou jemné vdechnutelné částice o velikosti do 2,5 mikrometru, které mohou proniknout do krevního oběhu a tím oslabit imunitu (např. zplodiny ze spalování, organické sloučeniny a kovové emise)

– PM1 jsou ultra jemné částice o velikosti do 1 mikrometru. Mohou proniknout také do krevního oběhu a tím snižovat schopnost krve přenášet kyslík. Částice PM1 mohou ve vzduchu zůstávat v řádu dnů či dokonce týdnů.

– PM10 jsou částice do průměru 10 mikrometrů, které mohou proniknout až do plic a způsobit například zánět dýchacích cest. Částice PM10 zahrnují např. prach, pyl a plísně.

TOL jsou plynové emise organických látek (např. chemikálie, citrusy, cigaretový kouř, repelenty, podlahové krytiny a další).

V mobilní aplikaci se neztratíte

Mobilní aplikace je velmi dobře zpracovaná, pochválit si zaslouží také za uživatelské rozhraní, které je jednoduché na správu, takže ani méně zkušení uživatelé nebudou mít problém se rychle zorientovat.

Tím ovšem výčet funkcí rozhodně nekončí. Čistička disponuje ionizátorem vzduchu vypouštějící ionty přitahující znečišťující částice, které se tím rychleji odstraní. Rodiny s dětmi pak ocení dětskou pojistku, která deaktivuje ovládací prvky na čističce. V aplikaci se také dozvíte aktuální rychlost ventilátoru a zbývající životnost filtru.

Aktivní ochrana před viry, alergeny a pachy

Electrolux Pure A9 využívá pětistupňové filtrace, která zachytí až 99,5 % částic (do velikosti 0,3 mikronu. Díky aktivnímu uhlíku odstraní také těkavé organické sloučeniny vytvářející nepříjemné pachy spojované s domácími mazlíčky, odpady a vařením. Velmi důležitou vlastností filtrace je schopnost neutralizovat bakteriální enzymy na buněčné úrovni. Kromě bakterií si čistička poradí také s pyly, plísněmi a viry.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Výrobce nabízí hned několik typů filtrů, přičemž každý z nich disponuje chytrým štítkem, který hlídá jeho vystavení jemným částicím a zbývající životnost. Pro ilustraci: po zhruba měsíčním testování, kdy čistička běžela denně několik hodin, aplikace hlásí 99 % životnosti filtru. Pro úplnost je vhodné dodat, že pořízení nového filtru není zrovna levnou záležitostí. Nový lze pořídit za cenu okolo 3 tisíc korun v závislosti na zvoleném typu.

Je také dobré vědět, že čistička vás sice ochrání před škodlivými částicemi, ale rozhodně vám nepomůže s vydýchaným vzduchem u vás doma. Pro maximální komfort se tedy vyplatí čističku kombinovat se správným větráním, které je nezbytné pro udržení optimálního klima v místnosti.

Praktické zkušenosti

Co se týče praktických zkušeností, tak přítomnost čističky jsem poznal již po několika minutách od prvního zapnutí. Doma totiž máme propojený obývák s kuchyní, takže během vaření je v celém prostoru poznat, co se zrovna chystá k obědu. Čističku oceníte také v případě, že máte doma krbová kamna. Každý, kdo si občas doma přitopí, tak moc dobře zná situaci, kdy mu z kamen vylítne nepříjemně vonící obláček dýmu doprovozený jemným popílkem. Pure A9 v těchto momentech reaguje agilně a jakmile senzory zaregistrují kontaminaci vzduchu, automaticky zvýší výkon a během chvíle není po kouři ani památky.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Světelná signalizace kolem ovládací panelu vyjadřuje aktuální kvalitu vzduchu (zelená barva znamená nejlepší, žlutá dobrý, oranžová uspokojivý a červená velmi špatný)

Čistička používá technologii AirSurround, která vytváří plynulý spirálový pohyb vzduchu. Díky účinné cirkulaci proto „dosáhne“ do každého koutu místnosti, což se krom jiného pozitivně podepisuje na subjektivně nižší míře prašnosti.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud jde o výkon, tak čističku jsme měli převážně umístěnou v obývací části o výměře 64 metrů čtverečních, kde s ní nebylo problém udržet optimální kvalitu vzduchu. Do větších obýváků bych ovšem doporučil výkonnější model PA91-604GY, u něhož výrobce slibuje vysokou efektivitu v místnostech do 129 metrů čtverečních.

Do Apple HomeKit ji přidáte, ale…

V podstatě jedinou pihou na kráse zůstává absence nativní podpory pro integraci do platforem chytrých domácností. Čistička totiž aktuálně nenabízí možnost napojení na Apple HomeKit, Google Home a ani Alexu od Amazonu. Tím pádem zde není žádná možnost s provázáním na další spotřebiče či pokročilé automatizační procesy. Na druhou stranu se nám od Electroluxu podařilo zjistit, že jde pouze o přechodné období. V dohledné době má výrobce vydat aktualizaci, která čističce přidá podporu pro Alexu a Google Home.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Zkrátka ovšem nepřijdou ani uživatelé Apple HomeKit, tedy alespoň ti, kteří používají Homebridge. Hned od prvního dne testování mě totiž napadlo několik myšlenek na užitečné automatizace. Začal jsem tedy pátrat po možnostech, jak čističku dostat do HomeKitu bez nativní podpory ze strany výrobce. Nakonec se mi podařilo vypátrat, že pro Homebridge existuje plugin Electrolux Wellbeing, s jehož pomocí lze čističku snadno přidat do Apple HomeKit.

Ještě větší překvapení na mě čekalo v aplikaci Domácnost na iOS, kam se propisují data ze všech senzorů, jakými čistička disponuje; a to včetně luxmetru a čidel pro měření oxidu uhličitého, teploty a vlhkosti.

Přes Homebridge lze Electrolux Pure A9 přidat do Apple HomeKit, kde lze získat přístup ke všem dostupným senzorům čističky

To vám umožní vytvářet nejrůznější automatizace, jako například aby se čistička vypnula, když otevřete okna, na nichž máte čidla, nebo aby se naopak zapnula při ranním svítání. S napojením na Apple HomeKit se vám otevřou docela nové možnosti, jak Pure A9 využít a rozhodně to stojí minimálně za vyzkoušení.

Electrolux Pure A9: verdikt

Electrolux Pure A9 se v průběhu testování ukázal jako užitečný pomocník. Jeho přítomnost poznáte doslova do pár desítek minut od prvního zapnutí. Kromě lepší kvality vzduchu vám také pomůže s odstraněním nepříjemných pachů z kuchyně a obecně udrží ve vaší domácnosti příjemný vzduch po celou dobu. Vypíchnout si rozhodně zaslouží výkon, a především tichý chod. V chytrém (SMART) režimu o čističce prakticky nevíte, a proto se nemusíte bát, že by vás například rušila během večerního sledování televize.

Electrolux Pure A9
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Na tuzemském trhu lze čističku (model PA91-404GY) pořídit za přibližně 11 000 Kč. To není zrovna málo, nicméně s ohledem na funkční výbavu jde o zcela adekvátní částku. Když k tomu připočteme skutečnost, že vás dokáže spolehlivě zbavit nebezpečných částic, virů a bakterií, jde o investici, která se vám může velmi rychle vrátit zpět. Dalším benefitem je bezesporu design, díky němuž čistička funguje jako designový solitér, který skvěle zapadne do každé domácnosti.

Electrolux Pure A9

8.9

Design & zpracování

9.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Chytré funkce

9.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Moderní design
  • Kvalitní zpracování
  • Inteligentní režim
  • Víceúrovňová filtrace
  • Tichý chod

Mínusy

  • Chybí nativní podpora HomeKit
  • Vyšší cena náhradních filtrů

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Máme doma Xiaomi Air Purifier Pro H a co mi u ní hodně chybí jsou nějaká madla na přenášení, jako má Electrolux. Designově je vážně pěkná, jen co je pravda. Úroveň hluku jste měřili, nebo jde o technický údaj z tabulky?

    1. Dobrý den,
      souhlasím, že madla jsou moc šikovný doplněk. Pokud jde o měření hluku, jde o data výrobce. Bohužel vlastním hlukoměrem nedisponuji, nicméně když jsem zkoušel zjistit úroveň hluku prostřednictvím mobilní aplikace, tak jsem naměřil velmi podobné hodnoty (+/- 3 decibely).

    1. Pár čističek jsem už viděl a tato se opravdu povedla. Většina návštěv se nás vždy ptá, co to máme za nový reproduktor. 😀 Na první pohled totiž vůbec nepůsobí jako zařízení, které má na starosti filtraci vzduchu.

  2. Zdravím, jak se vám povedlo čističku přidat do homekitu? Zkusil jsem už všechno, ale ve Wellbeing appce je jenom Google Home, samotnej HomeKit ji nevidí…

    1. Dobrý den,
      čističku se mi podařilo dostat do Homekit skrze HomeBridge, který jsem nainstaloval na QNAP NASku. btw přes HomeBridge pak můžete do HomeKit dostat prakticky skoro každý produkt, i když nativně nepodporuje integraci do Apple HomeKit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button