Novinky

Procesor Apple A14 v iPhonu 12 bude jeden z nejvýkonnějších a nejúspornějších čipsetů na trhu

Podle výrobních plánů je 5nm technologie asi o 15 % rychlejší, při tom ale spotřebuje o 30 % méně energie než čipset založený na 7nm architektuře, na které staví aktuálně nejlepší procesory jako Snapdragon 865+ nebo Apple A13.

Proč Apple potřebuje o tolik více výkonu vzhledem k tomu, že A13 je jedním z nejrychlejší mobilní procesorů? Applu se díky lepšímu procesoru mimo jiné naskytne prostor, vylepšit funkčnost a rychlost v aplikacích pro rozšířenou a virtuální realitu. Odhaduje se, že již představená LiDAR kamera z iPadu Pro 2020 bude také zabudovaná do iPhonu 12 Pro.

Qualcomm úspěšně porazil Apple, když představil první procesor Snapdragon 865+ s frekvencí přesahující 3 GHz, který zároveň staví na 7nm architektuře. Aby Apple mohl konkurovat Qualcommu, musí s kombinací čipsetu A14 a 5nm architekturou vytvořit výbornou kombinaci. 

Zdroj: Phonearena

TSMC však nehodlá usnout na vavřínech a po 5nm architektuře plánuje další vylepšení. Na rok 2022 totiž připravuje představení nové 3nm technologie, která bude zase o krok dále oproti 7nm a 5nm architektuře.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button