Novinky

Pro zaostření stačí zamrkat. Vědci se přiblížili výrobě chytrých kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou fascinujícím vynálezem samy o sobě. V poměrně blízké budoucnosti se však zdravotní pomůcka, kterou světu dal český vědec Otto Wichterle, může dočkat dalšího podstatného vylepšení. Výzkumníci z Univerzity v Kalifornském San Diegu totiž vytvořili prototyp kontaktních čoček, které lze ovládal pohybem oka. V praxi by to vypadalo tak, že pokud jejich uživatel dvakrát za sebou zamrká, čočka sama přiblíží obraz. 

Speciální čočky jsou vyrobeny z pružných polymerových filmů, které reagují na elektrické signály generované očním víčkem. Doba, kdy lidé budou kontaktní čočky s funkcí zoomu nosit, však nepřijde jen tak. Na světě je totiž zatím jen první prototyp, který funguje pouze ve spolupráci se soupravou diod zkoumajících tělesnou aktivitu v oblasti kolem očí. 

Apple spouští výrobu 16“ MacBooku. Větší displej se schová do těla 15“ varianty

Vědci, kteří své dosavadní úspěchy publikovali v posledním vydání odborného časopisu Advanced Funcional Material uvádí, že vynález by své uplatnění mohl nalézt v protézách, brýlích s funkcí přiblížení nebo u dálkově ovládaných robotů. Chytré kontaktní čočky by ovšem nebyly jen technologickou vychytávkou. Spousta lidí totiž trpí problémem, kdy v kontaktních čočkách špatně zaměřuje objekty a přechod z klasických brýlí proto může být problematický. Čočka, která by na požádání zvládala objekty zaměřovat sama, by pro tyto lidi byla jistě přínosem. 

Zdroj
Engadget

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button