Novinky

Pro koho je v současnosti 12palcový MacBook?

Kdybych se ocitl v pozici prodejce, který se snaží zákazníkovi vybrat Macbook “na tělo”, mám pocit, že nevím, komu bych dokázal v současnosti 12“ Retina MacBook nabídnout. Vzhledem k jeho velmi vysoké ceně sám nevím, pro jakou cílovou skupinu je tento, jakkoliv krásný stroj, určen. Přiznám se, že před představením nového MacBooku Air jsem očekával, že se s legendárním přívlastkem “Air” nadobro rozloučíme.

Pro zákazníky by se zjednodušila orientace v portfoliu jablečných počítačů. Pro nenáročné uživatele by tu byl počítač s krásně jednoduchým označením Macbook, který by se případně mohl vyrábět ve velikosti 12 a 13 palců. Nyní je situace taková, že máme vedle sebe dva velmi podobné produkty s odlišným označením a odlišnou cenou. A právě při pohledu na cenovky mě napadá, pro koho je Macbook vlastně určen?

Když byl před čtyřmi lety MacBook představen, jednalo se o dechberoucí zařízení. Pro zákazníky byl přitažlivý jeho nadčasový design a ultratenké tělo, na kterém můžete využít naplno vše, co nabízí operační systém macOS. V tu chvíli to byla jasná volba pro zákazníky, kteří hledají maximálně kompaktní počítač, který můžete hodit do jakékoliv tašky a ani o něm nebudete vědět. Už tenkrát ale nebyl pro každého, jelikož není stavěný pro náročnější práci.

S příchodem MacBooku Air se situace změnila

První model byl značně limitován výkonem procesoru, který nebylo těžké dostat na jeho limity. Pak je tu samozřejmě úhlopříčka displeje, která není pro práci s fotkami nebo videem příliš vhodná. Byl to počítač na maily, procházení internetu či psaní. Například pro lidi pracující převážně s textem to byla skvělá možnost, takže i když jeho cílová skupina pravděpodobně nebyla moc široká, MacBook dával smysl.

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

To se ovšem změnilo, když Apple v listopadu 2018 představil nový Macbook Air, který je výkonnější a navíc obdržel dva USB-C porty, což se může zdát jako detail, ale v praxi to velmi rychle pocítíte. Těžko se mi hledá oblast, kde by Macbook měl navrch, protože nový Air se chlubí podobně kompaktními rozměry a nedá se říct, že by kvůli většímu tělu překážel nebo zatěžoval tašku.

Koupením nového Airu dostanete nejen stejně sexy Mac, ale navíc dostanete mnohem plnohodnotnější počítač, který si poradí i s obtížnějšími úkoly a hlavně – za méně peněz. Pro pořízení menšího a dražšího MacBooku už se těžko hledá opodstatnění. MacBook v tuhle chvíli vypadá spíše jako předražená hračka, ale tuhle úlohu u Applu zajišťují iPady. Jeho vlastnosti, z mého pohledu, docení v tuto chvíli jen uživatelé, kteří hledí na maximální kompaktnost a místo výpočetního výkonu dávají přednost stylovému povedení.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Jediné, co mě napadá je, že tam není ten T2 čip (z hlediska pozáručních oprav) a v základu dvojnásobné úložistě.

  2. Ze by vaha? Porad je o ctvrt kila lehci Macbook 12 nez Air. A pokud porad nekam nosite notebook v ruce, tak i to je znat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button