Novinky

Přivítejte Sonos ERA 300 a ERA 100. Nová éra chytrých reproduktorů se špičkovou výbavou a prvotřídním zvukem

Společnost Sonos dnes rozšířila své portfolio a představila rovnou dva nové reproduktory ERA 100 a ERA 300. V obou případech se dá hovořit jako o zástupcích nové generace, která si tradičně zakládá na prémiovém zvuku a zároveň reflektuje současné požadavky uživatelů na chytré funkce. Uvedené novinky pamatují také na naší planetu, respektive značnou roli zde hraje také udržitelnost a s tím spojený fakt, že oba reproduktory jsou vyrobeny z recyklovatelných plastů (PCR) a dodávány v balení z recyklovaného papíru.

Sonos ERA 100: nástupce ikonického modelu

V případě modelu ERA 100 se bavíme o reinkarnaci oblíbeného reproduktoru Sonos One (recenze). Nástupce je pouze o něco málo větší, respektive narostl zejména do výšky. Větší rozměry dovolily zásadní přepracování akustiky, která přináší stereofonní zvuk a slyšitelně hlubší basy. Sonos ERA 100 jsem si mohl krátce vyzkoušet a na první poslech je znát, že zvukový projev působí mnohem dospělejším dojmem než v případě staršího Sonos One.

Uvnitř konstrukce se nachází dvojice nakloněných tweeterů a jeden středobasový měnič. Důležitou součástí funkční výbavy je podpora automatického ladění TruePlay, která dynamicky upravuje charakter zvuku podle akustiky dané místnosti. Sonos ERA 100 je designově neutrální, díky čemuž by měl snadno zapadnout do většiny interiérů.

Sonos ERA 100

Přepracování neunikl ani ovládací panel na horní straně. Kromě kapacitních tlačítek zde máme předělaný systém pro regulaci hlasitosti ve formě dotykového posuvníku, který má zaručit intuitivnější ovládání. Stejně jako dosluhující Sonos One tak i ERA 100 lze v páru využít jako zadní kanály k soundbaru nebo jako stereo sestavu.

Sonos ERA 300: prvotřídní zvuk s Dolby Atmos na palubě

Zatímco ERA 100 navazuje na již existující model, ERA 300 je v tomto ohledu zbrusu novým produktem. V modelové hierarchii zaujímá pozici mezi ERA 100 a FIVE (recenze). Svým vzezřením a projevem má však blíže k většímu sourozenci. Inženýrům Sonosu se podařilo do útrob ERA 300 napěchovat celkem šest měničů. Ty směřují zvuk doprava, doleva, vpřed a nahoru. Kombinace rafinovaných algoritmů a technologie TruePlay se pak stará o nečekaně dobrý prostorový efekt. Jedním dechem však musím dodat, že abyste docílili toho správného zážitku, je nezbytné do reproduktoru poslat dostatečně kvalitní zdroj zvuku.

Sonos ERA 300

Během prezentace jsme si mohli poslechnout několik různých skladeb včetně nahrávek v Dolby Atmos, které naplno využívaly potenciál reproduktoru. Zcela nepokrytě musím přiznat, že poslouchat dobře známé skladby v Dolby Atmos je úplně jiná forma zážitku. Za touto magií stojí řada technologií v čele s unikátní akustickou architekturou, která si vyžádala tři roky vývoje.

Také ERA 300 lze využít jako zadní reproduktory k Sonos soundbaru a tím si vytvořit výkonnou Dolby Atmos sestavu. Stejně dobře jej lze použít také jako solitérní audio jednotku, která zvládne spolehlivě ozvučit středně velké místnosti. Na české premiéře jsme se mimo jiné dozvěděli, že Sonos si dal s naladěním ERA 300 opravdu záležet a na pomoc si k tomu přizval přední umělce a tvůrce. Do vývoje zapojil také členy Sonos Soundbar týmu, kteří patří mezi světovou špičku zvukového inženýringu.

Sonos ERA 300

Co mají ERA 300 a ERA 100 společného?

  • Udržitelnější zvuk: Era 100 a Era 300 jsou vyrobeny z recyklovaného plastu (PCR) a zabaleny do 100% papíru z udržitelných zdrojů, Zároveň jsou navrženy tak, aby snižovaly spotřebu energie s příkonem pod dva watty v klidovém stavu a novou pokročilou funkcí režimu spánku, když se nepoužívají.
  • Delší životnost: Oba reproduktory jsou navrženy tak, aby ve vaší domácnosti vydržely dlouhá léta, a jsou konstruovány s tím, aby je bylo možné snadno opravit – proto došlo k omezení lepidel a přednost dostaly šrouby pro snadnou demontáž a opravu.
  • Nové uživatelské rozhraní: Era 100 a Era 300 disponují intuitivním uživatelským rozhraním včetně nového kapacitního posuvníku hlasitosti pro jednoduché ovládání, který doplňuje rychlé ovládání hudby pomocí aplikace Sonos, Apple AirPlay 2 a Bluetooth.
  • Vylepšená konektivita: Streamujte veškerý zvuk pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth a napřímo připojte další audio zařízení, například gramofon, prostřednictvím pomocného kabelu a adaptéru Sonos Line-In.
  • Rozšíření technologie Trueplay: Pomocí mikrofonu v zařízeních Era 100 a Era 300 optimalizuje technologie Trueplay zvuk pro jedinečnou akustiku vašeho prostoru pouhým klepnutím v aplikaci Sonos. K dispozici je pro uživatele systémů Android i iOS.
  • Hlasoví asistenti: Na obou reproduktorech lze provozovat hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Nechybí ani podpora pro napojení na nejpoužívanější streamovací platmory jako je Apple Music, Spotify, Amazon Music a další.

Sonos ERA 300

Cena a dostupnost

Obě novinky budou k dispozici u vybraných prodejců od 28. března. Menší ERA 100 vás vyjde na 6 990 Kč, za vybavenější ERA 300 zaplatíte 12 490 korun. Pro oba modely platí, že budou dostupné ve dvou barevných variantách – černá a bílá. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button