Novinky

Představením MacBooku Air vznikl v nabídce Applu chaos. Má ještě smysl kupovat 12” MacBook?

MacBook Air byl až do minulého týdne asi největší jistotou v nabídce Applu. Zatímco všechny ostatní modelové řady procházely generačními obměnami, šokovaly svými výkony nebo vyvolávaly kontroverze, MacBook Air stál vždy tak trochu ve stínu. Jistě, Apple jej každý rok mírně vylepšoval, aby nejlevnější laptop v jeho nabídce stále dokázal držet krok.

Upgrade však vždy proběhl v téměř absolutní tichosti a týkal jenom hardwarových součástek jako je procesor, grafický čip nebo operační paměť. Design a nyní už poněkud obstarožní parametry obrazovky, se až do letošního roku neměnily a už se zdálo, že jsou nesmrtelné.

Tento stav vydržel od roku 2010 až do letoška. Osm let je však v technologickém světě v podstatě synonymum věčnosti, a tak začalo být jasné, že MacBook Air musí projít výraznou změnou nebo z nabídky zmizet úplně.

Ač se celé ty roky jedná o mimořádně oblíbený stroj, který by neměl problém nacházet si své zákazníky ještě několik dlouhých let, není už pro Apple výhodné držet takto zastaralý počítač ve své nabídce. Přece jen se jedná o prémiovou značku, která by měla prodávat skutečně to nejlepší a ne jen prodávat oblíbený počítač ze setrvačnosti.

MacBook Air jen tak nezmizí

A protože se v Applu rozhodli, že o notebook s krapet příznivější cenou ve své nabídce stojí, dostal zelenou zcela nový MacBooku Air, který se představil předposlední říjnový den. Novinka se při zachování stejné úhlopříčky zmenšila, dostala čtečku otisků prstů a samozřejmě také výkonnější hardware. Tím však vznikl problém.

Už tři roky totiž v nabídce Applu najdeme 12” MacBook, který se prodává za poměrně sebevědomou cenu, avšak oproti MacBooku Air najednou nabízí horší výbavu. Novinka má ve srovnání s 12” strojem lepší procesor, výkonnější grafický čip, dvojici konektorů místo jednoho, Touch ID a delší výdrž baterie. Přesto je MacBook Air o 4 tisíce korun levnější.

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

To už může člověka, zvláště, pokud si stejně jako autor těchto řádků před měsícem pořídil právě MacBook, dovést k závěru, že v nabídce notebooků Applu vznikl chaos. Ano, 12” MacBook je o 300 gramů lehčí a díky kompaktní velikosti také skladnější (to jsou argumenty, kterými se nyní uklidňuji). Jinak to Apple vlastně ani udělat nemohl. Pokud chce mít ve své nabídce něco, čemu říká Air, musí to být levnější než všechny ostatní MacBooky v nabídce.

Vedle toho ale musí také zaujmout a dát lidem důvod si počítač nové generace zakoupit, což znamená osazení výkonným hardwarem a v tomto případě také Touch ID. Vedle toho ale druhá skupina zájemců bude jen s obtížemi hledat důvod, proč za trochu kompaktnější model zaplatit o 4 tisíce více. Řešení se nabízí snad pouze jedno – MacBook se snad v dohledné době dočká výraznějšího upgradu, kterým opět přeskočí svého sourozence řady Air.

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button