Novinky
Trendy

Apple představil nový MacBook Air. Konečně má Retina displej

Apple před několika okamžiky představil novou generaci počítače, který byl neodmyslitelnou součástí jeho nabídky téměř desetiletí. Řeč je samozřejmě o MacBooku Air, který se konečně dočkal vylepšení, jež můžeme skutečně považovat za jeho další generaci. Nejvýraznější novinkou nejlevnějšího laptopu v nabídce Applu je bezesporu Retina Displej, po kterém uživatele intenzivně volali několik posledních let. Nově tak Macbook Air dostal obrazovku s čtyřnásobným rozlišením. Displej by měl také nabídnout mnohem lepší zobrazovací parametry.

Zmizely také obrovské rámečky lemující displej, díky čemuž MacBook Air při zachování stejné úhlopříčky obrazovky ztratí 17 procent svého objemu. Vzhledově se tak nový MacBook Air více přiblíží dalším jablečným laptopům. Na redukci celkové velikosti má zásluhu také ztenčení celého přístroje, jehož tloušťka nyní činí pouze 15,6mm, což je o 2 milimetry méně než u předchozí generace. Apple se také nezapomněl pochlubit tím, že kovové šasi je nově vyrobeno ze 100% recyklovaného materiálu a nový MacBook Air je tak nejekologičtějším počítačem Mac vůbec.

Senzace jménem Touch ID

Překvapením se jistě stalo osazení cenově nejdostupnějšího notebooku od Applu čtečkou otisků prstů Touch ID, která umožní pohodlnější odemykání a ve vybraných zemích světa také jednoduché placení skrze Apple Pay. Ač bylo víceméně jasné, že pokud Apple dnes skutečně nový MacBook Air představí, stane se jednou z nejzásadnějších novinek Retina displej, přítomnost Touch ID asi čekal jen málokdo. Tuto funkci, kterou známe ze starších typů iPhonů totiž zatím nejdeme pouze u MacBooku Pro s Touch Barem, jehož cenovka je oproti modelu Air takřka dvojnásobná.

Dnes představený MacBook Air dostane po vzoru svých dražších sourozenců také klávesnici s extrémně nízkým zdvihem kláves známou jako butterfly keyboard. Práci nově usnadní také Trackpad, jehož plocha se zvýšila o 20 procent. Dále novinka nabídce reproduktory hlasitější až o 25 procent s dvojnásobně silnějšími basami. Jak se dalo očekávat, konektorová výbava se musela podřídit zbytku modelové nabídky. MacBook Air tak nyní nabídne pouze dvojici USB-C konketorů.

Cenovka bude sebevědomější

Srdcem nového stroje bude procesor osmé generace z dílny společnosti Intel Dual-Core i5, 16 GB operační paměti a až 1,5TB SSD disk. Asi není třeba příliš připomínat, že v případě této konfigurace si Apple řekne o velmi mastný příplatek. Základní verze bude vybavena 8 GB RAM a 128 SSD, což jsou hodnoty, které jsme u řady Air byli zvyklí vídat i doposud. Ceny odstartují na 1199 dolarech, což je o dvě stovky více než u předchozí generace. Českou cenu tak odhadujeme na 35 tisíc korun. K dispozici bude ve třech barvách. Zákazníci si můžou vybrat ze stříbrného, zlatého a šedého provedení. Předobjednávku je možné podat už dnes s tím, že k dispozici bude nový MacBook Air už příští týden.

Mac mini 2018 odhalen: čekání na nástupce se rozhodně vyplatilo

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button