Tipy a trikyZačínáme s Macem

Přecházíme na Mac část pátá: Mylná představa

Počítače Macintosh byly vždy vnímány jako příliš drahé. Otřepaná fráze: “Dostanete za co si zaplatíte.” opravdu platí pro Macintosh. Jak jsme již popsali v předchozí části, to za co platíte je bezproblémová integrace, stabilita, snadnost použití.

Apple přechodem na procesory Intel snížil náklady a odboural bariéry, které existovaly a nyní lze lépe porovnávat co za své peníze dostanete oproti času, kdy byly do Maců montovány procesory PowerPC. Když tedy pomineme procesory, tak Macy mohou být porovnávány s PC v bezpečnosti, stabilitě a operačním systému.

V lednu roku 2005 Apple uznal, že cenová bariéra je překážkou pro spotřebitele a podniky a představil nejlevnější z Maců – Mac mini. Mac mini je cenově nejdostupnější Mac na trhu, s cenou začínající na necelých 14 tisíci korunách. Od roku 2005 Mac mini prodělal několik revizí, z nichž asi nejvýraznější byla přechod na procesory Intel.

Díky přechodu na procesory Intel je Apple nyní schopný dodávat systémy s nejnovějšími procesory (v mnohých případech nasazuje nové procesory před konkurencí). Toto umožňuje Applu dodávat Macy, které již s sebou nenesou přívlastek jako poddimenzované nebo předražené. Ve skutečnosti, v současnosti jsou Macy mnohem dostupnější než kdykoliv jindy v historii. Stolní počítače začínají již na 14000,- Kč a notebooky pod 24000,-.

Každá nová revize Macu přináší nová vylepšení a Apple uvolňuje systémy s novými funkcemi, vyšší rychlostí a výkonem. V říjnu 2005 Apple snížil cenu počítačů iMac a cenu ponechal stejnou i při přechodu na Intel v lednu 2006. V témže roce Apple uvolnil také MacBooky a MacBooky Pro, u kterých také nahradil procesory PowerPC, procesory Intel. Je tedy velice snadné porovnávat MacBooky Air nebo MacBooky Pro s jejich protějšky ze světa PC. Apple staví počítače ze stejných součástek a používá stejné technologie jako naleznete v počítačích prodávaných společnostmi Dell, HP, Toshiba, Sony a dalšími… Jako příklad si uveďme současnou řadu počítačů Mac, které obsahují následující:

  • disky SSD
  • podporu pro bezdrátové sítě 802.11n
  • Firewire 800 nebo Thunderbolt
  • USB 2.0
  • Bluetooth 4.0

Apple také do svých systému zabudovává integrované HD kamery pro video konference, digitální/analogový zvukový výstup a vstup.

Při objektivní analýze lze tedy říci, že počítače Mac nejsou o tolik dražší než PC. Ve skutečnosti lze říci, že Macy jsou nákladově efektivnější a nabízejí lepší hodnotu.

Apple Boot Camp software umožňuje instalaci softwaru Windows na počítače Mac s procesory Intel s tím omezením, že pouze jeden ze systémů může být aktivní (buď Mac OS X nebo Windows). Další možností je použití softwaru Parallels Desktop nebo WMware Fusion, kdy můžete provozovat systém Windows aniž byste museli opoustět prostředí Mac OS X. Jediným omezením je, že ani jeden z těchto produktů nikdy nedokáže naplno využít všechny hardwarové prostředky počítače a tak třeba graficky náročné hry je vždy lepší spouštět přes Boot Camp. Všechny ostatní aplikace, které nevyžadují vysoký výkon běží naprosto bezproblémově a tak právě to, že je zde možnost spouštět programy pro Windows dalším ulehčením přechodu na počítače Mac.

Když člověk vezme v potaz bezproblémovou integraci, stabilitu, snadnost použití, kvalitní technické zpracování a schopnost spouštět systém Windows, lze snadno vyvodit, že Mac není nutně dražší variantou. Ve skutečnosti Boot Camp, Parallels Desktop a WMware umožňuje, že Mac se chová jako dva systémy, Mac a PC. Žádný jiný systém na trhu nenabízí možnost legálně provozovat Mac OS X a Windows na jednom počítači. Toto je skvělá možnost pro lidi, kteří na Mac přecházejí, protože se mohou učit v klidu v novém systému, ale v případě nutnosti mají možnost spouštět software určený pro Windows.

S Macem si zákazníci užijí jednoduchost používání, bezpečnost, stabilitu a příjemnou práci s počítačem. Pro Mac je minimum virů a spyware. OS X je bezpečnější systém. Tyto důvody samy o sobě ušetří uživatele Maců od bolení hlavy, frustrace, ztráty dat a osobních informací. Uživatelé Macu mají skutečně čas na práci na svých systémech. Uživatelé Windows jsou příliš často zatěžováni zjišťováním proč něco nefunguje, instalacemi nových a nových oprav zabezpečení, aktualizací antivirových programů, zotavováním z havárií a přeinstalací operačního systému.

Tvrzení, že Macy jsou příliš drahé, je přinejmenším nesprávné. I když můžete utratit od 14000,- při pořízení nejlevnějšího z Maců až po několik set tisíc, zůstaňte v rámci svých možností a prostředků a pořiďte si Mac, který bude splňovat vaše nároky na výpočetní výkon.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Pravda je, že Macy nejsou dražší než PC (za předpokladu stejné kvality), problém spíše je v tom, že není tak velká nabídka. Osobně bych bral ten nejvýkonnější iMac 27″, ale bez monitoru (a s cenou nižší právě o ten monitor), protože mám dva kvalitní monitory, které měnit nechci. Takže mám vlastně dvě možnosti. Buď levný průměrně výkonný Mac mini nebo hodně drahý a hodně nabušený Mac Pro, což mi přijde jako slabá nabídka. Takže sice mám Mac mini, který mi na většinu věcí v pohodě stačí, ale v některých ohledech mě omezuje (třeba pro zpracování videa se tento prcek moc nehodí, hry si na něm taky nezahraju). Proto také mám vedle miniho ještě výkonné Win PC právě kvůli hrám.

    1. Ja osobne bych asi radeji obetoval jeden z tech monitoru, nez aby mi vedle miniho otravovalo PC. Naprosto souhlasim, ze nabidka neni uplne nejvetsi, ale podle Apple asi neni tolik uzivatelu jako vy, kvuli kterym by se vyplatilo rozsirovat produktovou radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button