Tipy a trikyZačínáme s Macem

Přecházíme na Mac část čtvrtá: Výhody Mac hardware a nákup

Rozhodování o koupi nového počítače je mnohem jednodušší úkol, než rozhodování jaký model si koupit. Tento úkol může být pro mnohé velmi skličující, protože ve světě PC je na výběr z nepřeberného množství. Vyjmenujme si alespoň některé možnosti, které jsou dostupné: máme na výběr z několika výrobců procesorů, specifikací a rychlostí RAM, grafických karet, konfigurací, výrobců a tak dále. Pokud nový počítač není již od výrobce předinstalovaný s antivirovým softwarem, je nutné tak udělat v co nejkratší době. Je v podstatě záležitostí několika minut než se takový počítač nakazí. To je způsobeno řadou problémů:

  • Výchozí instalace Windows je nezabezpečená.
  • V době, kdy si pořídíte nový počítač, jsou objeveny nové bezpečnostní hrozby, viry, trojany, malware, spyware, které třeba ještě v době kdy byl počítač vyráběn neexistovaly. Takový systém bude zranitelný i přesto, že má antivirový software nainstalovaný.
  • Útočníci a hackeři pravidelně skenují širokopásmové připojení k internetu a hledají zranitelné systémy na které by mohli zaútočit.
  • Na internetu kolují různí červi a nebezpečné kódy, které vyhledávají zranitelné počítače.

Mac OS X – bezpečnější operační systém

Čas pro napadení nechráněného systému Windows se zpravidla dá měřit na minuty. To platí zejména pro uživatele širokopásmového připojení. Macy tímto problémem netrpí, v současné době je známý pouze jeden virus, kterým se dá Mac nakazit a i ten má již do systému Mac OS X zavřená vrátka. To, ale neznamená, že Macy jsou úplně bezpečné a imuní vůči těmto hrozbám. Macy jsou pouze modernější a bezpečnější systém než Windows. Systém Mac OS X je ve standardní instalaci vybaven firewallem na bázi UNIXu, který stačí před připojením počítače Mac před připojením do sítě internet zapnout. Pokud je firewall zapnut a popřípadě nakonfigurován s pokročilým nastavením, budete vědět, že váš Mac je v bezpečí. Poté můžete bezstarostně začít stahovat aktualizace pro operační systém a pro aplikace. Někteří uživatelé Maců si dokupují ještě další software pro zvýšení zabezpečení jejich systémů. Takovým může být například antivirový software.

Když kupujute počítač se systémem Windows, dostáváte v podstatě soupravu s komponenty od různých výrobců. Pokud se některá z komponent pokazí, budete se muset pravděpodobně zkusit spojit s těmito výrobci – hlavně v případech kdy váš počítač již není v záruční době. Často se může stát, kdy jeden výrobce bude vinit jiného z toho, že to byla právě jeho součástka, která zapříčinila problém. Dalším problémem je, že v naprosté většině případů budete muset nainstalovat aktualizace firmware a stáhnout ovladače. Instalace těchto ovladačů může vést v systému Windows k nepředvídatelným problémům. V mnoha případech budete muset přijít na řešení na vlastní pěst, protože každý systém je specifický a výrobce komponent není schopný nasimulovat jak se jeho zařízení bude chovat se všemi zařízeními od ostatních výrobců. Toto platí zejména pro podomácku postavené počítačové sestavy. Jako další jsou problémy s různými verzemi Windows. Windows Vista je největším příkladem, kdy nespočetně výrobců nebylo schopno vydat ovladače svých zařízení pro tento operační systém.

Uživatelé Maců těmito problémy netrpí, protože jak operační systém tak i hardwarové komponenty jsou navrženy přímo společností Apple. Apple se před vydáním nového operačního systému vždy ujišťuje, že vše bude fungovat tak jak má a že počítače Mac budou hladce spolupracovat s operačním systémem Mac OS X na rozdíl od operačního systému Windows.

Koupě a používání počítače Mac – skvělý zážitek

Nákup Macu je mnohem jednodušší v porovnání s nákupem Windows PC. Už jen třeba proto, že nastavení a používání Maců je velice snadné. Vybalte Maca z krabice, zapojte jej do elektřiny, dokončete průvodce nastavením, nainstalujte dostupné aktualizace a začněte si užívat. S Apple vše opravdu funguje jednoduše. V důsledku toho si Apple za svými produkty stojí a má obrovskou podporu a zákaznický servis. Pokud se tady něco pokazí nemusíte to řešit s ostatními výrobci, ale pouze s Apple. Ve skutečnosti se Apple řadí k naprosté špičce co se podpory a rychlosti oprav týká.

Apple počítače jsou snadno nakonfigurovatelné, aby vyhovovaly specifickým požadavkům každého spotřebitele. V závisloti na typu spotřebitele (Psali jsme zde: Přecházíme na Mac část třetí: Jaký typ uživatele jsem?), si úplně každý bude moci jednoduše vybrat. Toto dělá výběr mnohem jednodušší, vyberete si systém na základě toho jaký typ uživatele jste a buď se rozhodnete pro modely v základní nabídce nebo si necháte systém přizpůsobit tak jak potřebujete (BTO – z anglického Built To Order = Vyrobeno na zakázku).

Zamyslete se ještě jednou nad nákupem systému s Windows. Musíte porovnat více modelů od jednoho nebo od několika různých výrobců. Toto není jednoduchá úloha, protože jeden výrobce může nabízet systém s rychlejším procesorem a méně pamětí druhý s trochu slabším procesorem, ale více pamětí a větším pevným diskem. Tady je právě to, kde mají Macy obrovskou výhodu. Macy jsou rozděleny podle typu uživatele, takže tímto se vám výběr hodně zužuje – stačí když si ujasníte jak a k čemu počítač používáte nebo míníte používat a podle toho se rozhodnout.

Počítače Mac mohou být zakoupeny online přímo od společnosti Apple nebo od autorizovaných prodejců, kteří často nabízejí počítače Mac levněji a třeba i s bonusem jako například společnost Livemec, kdy se každý nakupující, který nakoupí zboží nad 3000,- automaticky stává členem Livemec clubu a může si užívat slev na zboží a služby.

Toto vše činí nákup vašeho prvního počítače Mac mnohem jednodušší, protože se nemusíte přebírat a trápit nad nabídkami různých výrobců. Stačí si pouze vybrat počítač, který bude vyhovovat vašim potřebám.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Jsem přeběhlík od Windows a vše, co se tady píše je pravda. Jsem zvědavý na další díly. Hlavně proto, jestli mi odpoví na otázky, které mě trápí a na které jsem zatím nenašel odpověď…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button