Aktuality

Poradíme vám, jak na noční obloze sledovat satelity Starlink od SpaceX

Až se půjdete večer projít, nezapomeňte zvednout hlavu

Když jsem večer venčil psa, na obloze jsem spatřil zajímavý úkaz – několik letících objektů v řadě za sebou. Okamžitě mi bylo jasné, že jde o část konstelace satelitů Starlink od společnosti SpaceX. Pokud nevíte, o co se jedná, tak Starlink lze ve zkratce popsat jako jeden z projektů Elona Muska, jehož cílem je pokrýt celou planetu satelitním internetem.

Zdroj: Padraic Koen

Nejlepší podmínky pro sledování vláčku družic jsou během prvních týdnů po vypuštění, kdy letí na nízké oběžné dráze a v relativně blízké vzdálenosti od sebe. SpaceX stihla již vypustit několik set těchto satelitů a hodlá v tom i nadále pokračovat. Cílem je dostat na oběžnou dráhu Země více než 12 tisíc družic. To samozřejmě ještě nějakou chvíli potrvá, takže pokud si chcete užít nezvyklou podívanou, máte možnost.

Jak sledovat Starlink nad ČR

Nyní ale k meritu věci. Pokud chcete pozorovat satelity Starlink na noční obloze, budete k tomu potřebovat dvě věci. Klíčové je mít nad hlavou bezoblačné nebe, což by podle aktuální předpovědi neměl být problém. Pro lokalizaci satelitů existuje celá řada nástrojů i návodů, ovšem pokud nechcete nic složitě studovat, poradíme vám, jak na to jít tou nejsnazší možnou cestou. Do telefonu si stáhněte mobilní aplikaci Find Starlink, která je zdarma dostupná pro iOS i Android.

Na úvodní obrazovce vyberte pro vás nejbližší místo, případně povolte polohové služby a lokalizace proběhne automaticky. Následně už stačí pouze kliknout na tlačítko “Find visible times“ k vypsání optimálních časů pro sledování satelitů.

Na displeji se vám ukáže chronologický seznam časů, kdy můžete ve vaší oblasti pozorovat družice Starlink. Aplikace také zobrazuje další podrobnosti o tom, z jakého směru satelity poletí a označení mise, pod níž byly vypuštěny na oběžnou dráhu. Užitečnou funkcí aplikace je připomenutí, které vás upozorní na průlet 30 minut předem. K tomu slouží tlačítko “Remind me“.

Až se večer půjdete zase projít, nebo vyrazíte na procházku se svou přítelkyní či přítelem, nezapomeňte se podívat na noční oblohu. Pohled na letící vláček satelitů Starlink od SpaceX stojí vážně za to.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. mě by spíš zajímal článek o tom, jak toto úplně zbytečné kosmické smetí, které dělá jen světelný a jiný bordel, sestřelit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button