Novinky

Podívejte se na unikátní záběry z vypuštění satelitů StarLink od SpaceX

Společnost SpaceX vypustila začátkem tohoto týdne prvních 60 satelitů, které jsou součástí projektu StarLink. Jde tak o další ambiciózní nápad z hlavy Elona Muska, který se rozhodl uskutečnit svou myšlenku celoplanetárního internetu. Pokud vše půjde podle plánu, do několika let by měly rakety od SpaceX vynést téměř 12 000 satelitů, které přinesou internet i do těch nejodlehlejších oblastí naší planety.

Nezastavitelný Musk: příští týden vypustí první satelity pro svůj globální internet

Premiérové vypuštění první várky satelitů se podařilo zachytit amatérskému astronomovi z Nizozemí, který jej zaznamenal na kameru. Marko Langbroek na svém blogu poznamenal, že na celou akci se připravoval a čekal na vhodný okamžik. A výsledek jeho snažení je opravdu velkolepý. Na videu je jasně patrný řetěz zářících teček, které letí po obloze.

Langbroek použil k natáčení speciální kameru WATEC 902H, na níž byl nasazen objektiv Canon FD 1.8/50 mm. S touto sestavou byl schopen zaznamenat „vláček“ 56 různých objektů. Tato formace satelitů je typická pouze pár dní po jejich vypuštění z nákladového prostoru rakety Falcon 9. Po určité době se každý satelit přemístí na svou cílovou dráhu, kterou bude udržet až do konce životního cyklu.

Astronomové se bojí světelného znečištění

Ačkoli je poselství projektu Starlink pozitivního charakteru, u vědecké obce vzbuzuje obavy. Astronomové se domnívají, že vypuštění dvanácti tisíc satelitů by mohlo mít negativní vliv na pozorování noční oblohy. To pochopitelně vyvolalo poměrně masivní diskuzi na sociálních sítích, do nichž se zapojil i samotný Elon Musk. Dle jeho tvrzení bude Starlink neviditelný a tím pádem nikterak neohrozí klasickou astronomii.

Pak je tu ještě otázka vesmírného odpadu, ale na tu inženýři SpaceX mají jednoduchou odpověď. Všechny satelity disponují iontovými motory, které umožňují letovou korekci a v případě potřeby zvládnou upravit letovou dráhu tak, aby satelit bezpečně shořel v atmosféře.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button