Novinky

Pokrok nezastavíš. Americké jaderné síly přešly z disket na digitální úložiště

Po shlédnutí několika libovolných amerických akčních filmů se musí zdát, že americký jaderný arsenál chrání ta nejmodernější technologie. Nejspíše je pravdou, že Spojené státy bezpečnost při ochraně a zakládání s nukleárními zbraněmi nepodceňují. Přesto ovšem aktuální zpráva z amerického ministerstva obrany působí velmi podivně. 

Podle magazínu C4ISRNET Pentagon dokončil digitalizaci při koordinaci jaderného arzenálu a konečně tak vyřadil diskety. Tato zpráva není vytažena z archivu, opravdu vyšla v druhé polovině roku 2019. Historický zlom nastal v červnu letošního roku, kdy Strategic Automated Command and Control System (SACCS), dokončila projekt “vysoce zabezpečené řešení v podobě digitálního úložiště”. Strategic Automated Command and Control System zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými velícími stanovišti, které disponují jadernými zbraněmi.

IBM Series 1.

Původní plán počítal s odstavením disket do konce roku 2017 poté, co vláda vyjádřila obavy nad bezpečností poněkud obstarožní technologie. C4ISRNET uvádí, že o jaderné zbraně se stará počítač IBM Series 1, který je kvůli vysokým nárokům na bezpečnost offline. Technikům už však údajně činí potíže o historický kus výpočetní techniky pečovat. A to mimo jiné proto, že chybí náhradní díly. Poslední disketa byla navíc vyrobena před 5 lety. 

Žádný kousek pro sběratele. V ruském muzeu se stále pracuje na počítači Apple II

Podle počítačové experta Toma Perskyho, který odpovídal na dotazy listu New York Times můžeme ještě dnes na diskety narazit častěji než by se mohlo zdát. Stále se prý totiž používají například v průmyslových strojích a lékařských přístrojích. Tato zařízení mají životnost několik desetiletí a proto doposud v mnoha případech nebylo finančně výhodné je vyměnit. Asi jen málokdo ovšem čekal, že na nich stojí také nejmocnější zbraňový systém světa. 

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Celkem by mě zajímalo na co přešli. Jak je uvedeno, diskety vydrží klidně těch 20-30 let a jsou čitelné. Co místo nich – určitě né cizí cloud takže svoje disky. SSD jsou asi nesmysl, tam přijdete o data bez varování klidně ze dne na den. Asi několik zrcadel z plotnových disků.
    A ten offline počítač jim plně schvaluju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button