Články

Otestovali jsme fotoaparát v iPhonu X. Je opravdu tak dobrý?

Fotografie z výletů, rodinných setkání, domácích mazlíčků, ale také fotografie z nezapomenutelných párty večerů, jídla nebo „selfíčka“. Když francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce v roce 1826 zhotovil první fotografii na cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem, jen těžko si asi dokázal představit, kam se fotografování a fotografie jako taková během 190 let posune. A mohou za to především mobilní telefony, které postupně umožňovaly pořizování snímků každému z nás. Svou zásluhu na tom má i Apple. I přesto, že první iPhony nepořizovaly bůhví jak kvalitní fotky, postupem času se jablečné produkty prokousaly až na samotných vrchol fotografické techniky. Tím nejlepším, co v současnosti kalifornská společnost nabízí je model iPhone X (recenze). A právě o jeho fotoaparátu se dnes trochu rozepíšeme.

Exteriér, teleobjektiv a makro

Pořizování vcelku kvalitních fotografií ve venkovním prostředí není pro dnešní smartphony žádný problém. A ani iPhone X není výjimkou. 12megapixelový širokoúhlý fotoaparát s clonou f/1,8 při běžném dni nastavuje nejmenší možné hodnoty ISO a žádný šum na pořízených snímcích nezaznamenáte. Oproti starším sourozencům má iPhone X vylepšenou funkci HDR a telefon si dobře poradí i s protisvětlem a velkým dynamickým rozsahem. Ve většině případů automatika reaguje správně a jen zřídka kdy dojde k příliš přesvícené obloze nebo naopak tmavému popředí.

Porovnání funkce HDR a úhlu záběru širokoúhlého objektivu (28 mm) a teleobjektivu (52 mm)

Podobně reaguje také teleobjektiv se světelností f/2,4. Ten má v přepočtu na ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 52 mm. Jde tedy o objektiv, který se perfektně hodí pro focení portrétů (odtud samozřejmě název „portrétový režim“). K portrétovému režimu ale až později. Větší ohnisková vzdálenost nebo chcete-li dvojnásobný optický zoom, umožňuje fotografovat i vzdálenější objekty. Tuto možnost nejvíce oceníte například na koncertech nebo na místech, která neumožňují dostat se blíže k fotografované scéně. U teleobjektivu v iPhonu X je navíc oproti iPhonu 7 Plus/8 Plus (test) optická stabilizace, která zabrání rozmazaným fotografiím. Praxe ukazuje, že funguje vážně skvěle. Už při pořizování snímků je dost znatelné ustálení obrazu, a to i když má člověk mírně roztřesené ruce.

Další výhodou teleobjektivu v iPhonu X je možnost pořizování makro fotografií. Ohnisková vzdálenost v kombinaci se zaostřováním, které je možné od 4 centimetrů, což je mimochodem na mobilní telefon velmi solidní hodnota, otevírá nové možnosti. Při běžném focení tak není vůbec žádným problémem vyfotit například struktury listů a další podobně malé objekty.

Dvojnásobný optický zoom s optickou stabilizací umožňuje pořizovat vcelku solidní (na mobilní telefon) makrofotografie

Interiérové focení

Jak je známo, pro pořízení dobrých fotografií je zapotřebí světlo. Pokud není dostatek světla a chceme, aby na fotce bylo něco vidět, je nutné prodloužit expoziční čas. No a pokud nemůžeme prodloužit čas, protože právě fotografujeme z ruky a nechceme z toho mít rozmazanou „patlaninu“, zvýšíme citlivost snímače (ISO). A zde je právě kámen úrazu malých snímačů. iPhone X si ale i s nepříliš osvětlenými scénami dokáže poradit docela dobře. Automatika sice sahá k ISO nad hodnoty 1000 a jasně patrnému šumu a s tím ztrácející se ostrosti i při nejlepší vůli nevyhnete, ale podobných výsledků dosáhnete s každým vyspělým zařízením napříč mobilním spektrem. Pro fotky z večírků a různých oslav je možné využít čtyřdiodový blesk. Ten ve skutečnosti dokáže osvítit místnost o velikosti 3×3 metry. Pořízení nějaké té skupinové fotky tak nebude větší překážkou.

Ukázka fotografií pořízených za slabého osvětlení. Optická stabilizace odvádí slušnou práci, šum je ale jasně patrný

Portrétový režim. Nově i v přední kameře

Portrétový režim Apple představil v září loňského roku a dočkal se ho jen větší z dvojice iPhonů. Od té doby však tento režim ušel kus softwarové cesty a dnes je za dobrého osvětlení schopen pořizovat vcelku efektní fotky. Asi i proto se zaostřené popředí a rozostřené pozadí mezi uživateli těší velké popularitě. Osobně musím uznat, že na tom něco je. Pokud si chcete vyfotit například domácího mazlíčka někde v lese, iPhone s tímto efektem vytvoří parádní fotku. Problém ale nastává při interiérovém osvětlení. Špatně vyhodnocené objekty nebo neostrost zkrátka fotografie deklasuje o třídu níže. A co hůř, pořízený snímek pak vypadá jako po velmi špatné úpravě ve Photoshopu.

Portrétní režim ne vždy funguje na jedničku. Největší problémy má při interiérovém osvětlení

Ve venkovním prostředí je už ale výsledek perfektní. A když přivřeme obě oči, fotky z iPhonu X se opravdu podobají snímkům ze zrcadlovek

iPhone 8 Plus/X jde s možnostmi portrétového režimu ještě dále. Nově totiž nabízí pětici módů portrétního nasvícení – přirozené světlo, studiové světlo, obrysové světlo, jevištní reflektor a černobílý jevištní reflektor. Opět, nejde o nic jiného než o softwarovou úpravu, kterou je mírně schopnější uživatel schopen vytvořit ve Photoshopu za 10 minut. Mnou nejvíce využívaný režim studiového světla do fotky obvykle přidá více jasu, což většinou vypadá o něco lépe než u přirozeného světla. Jinak jsem novým režimům nepřišel příliš na chuť. Možná i proto, že jde zatím o beta verzi, která nefunguje zrovna nejspolehlivěji. Příznivce těchto filtrů ale potěší dodatečná možnost úpravy fotografií. Není důležité, jaký filtr si při focení v portrétním režimu zvolíte, iPhone vám i po vyfocení zachová možnost změnit mód na vámi požadovaný.

iPhone 8 Plus/X disponují pěti novými režimy, kterými si lze ozvláštnit focení. Stále ale jde jen o betu

Možnost portrétního režimu se v iPhonu X nachází i v přední kameře. Podle oficiálních informací ze stránek Applu za to může TrueDepth kamera, která díky rozpoznávání 3D prostoru dokáže určit, co na fotce má být zaostřeno a co nikoliv. Zůstává ale otázkou, na kolik je toto tvrzení pravdivé. Tak, či onak, portrétový režim přední kamerou není špatný, ale na možnosti zadního fotoaparátu nedosahuje. Efekt rozmazaného pozadí se občas vyskytne i na tváři a celkově 3D efekt pomocí FaceTime kamerky nepůsobí jistým dojmem. Uvidíme, možná, že časem dojde k softwarové nápravě. Na konec si nemohu odpustit myšlenku – je zajímavé, že telefony Google Pixel nepotřebují žádné infračervené snímání ani dvě kamery a „portrétový režim“ umějí bez problému. Jde tak opět o skvěle zvůádnutý marketingový tah Applu?

Snímek bez a s použitím portrétního režimu

Je fotoaparát v iPhonu X adekvátní k cenovce celého telefonu?

Ano i ne. Potěší především vyspělé HDR a teleobjektiv. Ten se kromě dalšího perfektně hodí k pořizování nadprůměrných makro snímků, které byste se širokoúhlým objektivem prostě nevyfotili. Pozitivní je rovněž optická stabilizace obrazu, která se nově týká i teleobjektivu. Za běžných podmínek se rozmazané nebo neostré fotky vlivem roztřesených rukou dočkáte jen málokdy. Stále zde ale zůstává pár “ale”. Nepříliš výkonný blesk a portrétní režim, který podává dobré výsledky jen v exteriéru. Radost vám zřejmě neudělají ani portrétní beta módy, které jsou ještě opravdu „beta“ nebo pořizování selfíček v portrétním režimu. I přesto však iPhone X nabízí jeden z nejlepších fotoaparátů, jaký se dá v mobilním světě sehnat. Takže pokud vás zmíněné prohřešky na přístroji, který začíná s cenovkou na 30 tisících příliš netrápí, s iPhonem X určitě nešlápnete vedle.

Recenze iPhone X: takhle chutná jablečná budoucnost

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button