AktualityAplikace MacMacNovinkyTerminalTipy a triky

OS X 10.10.4 Yosemite přináší podporu TRIM, poradíme vám jak na to [návod]

Před několika dny jsme vás informovali, že nová verze operačního systému OS X El Capitan nabídne podporu TRIM pro SSD disky třetích stran. Tento příkaz umožňuje operačnímu systému informovat SSD úložiště o datových blocích s obsahem nepoužívaných dat. V praxi se nejčastěji jedná o smazané soubory. Výsledkem je zrychlení zápisu a korektní práce mezivrstvy FTL, jenž má na starosti kontinuální opotřebovávání datových buněk. Pokud je tato funkce deaktivována, dochází k rychlé degradaci a zpomalování disku.

enable-trim-ssd-lion-566x330

Apple zřejmě nechtěl čekat na podzim letošního roku a tuto funkci zpřístupnil v nedávné aktualizaci OS X 10.10.4 Yosemite. Pokud tedy vlastníte počítač, v jehož útrobách se nachází dodatečně monotovaný SSD disk, poradíme vám, jak TRIM aktivovat.

Postup:

1.) Spusťte Terminál skrze Spotlight, nebo po otevření složky Utility v nabídce aplikací

2.) Zkopírujte tento příkaz a vložte do Terminálu: sudo trimforce enable

Nyní stačí celou akci pouze potvrdit a vyčkat na restartování počítače.

Snímek obrazovky 2015-07-02 v 17.11.48

Jelikož se jedná o nativní podporu, nemělo by docházet k deaktivaci po každé aktualizaci systému, jako tomu bylo doposud. Apple tímto krokem potěšil celou řadu uživatelů, kteří museli využívat speciální aplikace typu TRIM Enabler a další.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button