AktualityMacMac OS XNovinkyRecenze

Nový Macbook: Kontroverzní elegán (první dojmy)

V minulých dnech jsme zavítali do americké metropole New York, kde jsem nemohl vynechat návštěvu zdejšího Apple Store. Prodejna se nachází na známé „na páte” Avenue, pouhý kousek od Central Parku. Už z dálky nás zarazila velikost opulentní skleněné kostky se svítícím logem společnosti. Jako zajímavost na úvod zmíníme, že tato prodejna je jako jediná otevřená non-stop a drží několik ocenění za architekturu. Například skleněné schodiště je velice důmyslně propracováno a Apple na něj vlastní designový patent. Z celého objektu je cítit snaha o maximální jednoduchost a pocit čistoty. Po našem sestupu do podzemního patra se objevil velkorysý prostor s typickými stoly pro prezentaci kompletní produktové řady. Dojem pouze kazil neskutečný nával zakazníků a v neposlední řadě i turistů. Našim cílem byl nový Macbook, který jsme si chtěli řádně prohlédnout a získat první dojmy, o které se s vámi podělíme v následujícím textu.

20150510_153939

 

Už v momentě oficiálního odhalení bylo na první pohled znát, že při vývoji Macbooku byl kladen vysoký nárok na estetičnost. Při prvním kontaktu ihned cítíte preciznost zpracování postrádající sebemenší prostor k chybám. Veškeré díly spolu perfektně lícují a jen těžko najdete symetrickou odchylku. Přepracování neunikl jediný prvek, přičemž necitelnější změny se odehrály v oblasti klávesnice.

Po řadu let Apple vybavoval své produkty identickou klávesnicí, což s sebou přinášelo nesporné výhody. Adaptace při přechodu na nové zařízení byla téměř okamžitá a uživatelé v podstatě nepoznali rozdíl. Kompaktní konstrukce nového Macbooku si ovšem vyžádala roztažení klávesnice k okrajům a změny v rozestupech jednotlivých tlačítek. Konzervativní část uživatelů to považuje nepřístupnost, nicméně málokdo si uvědomuje, že vývoj nelze zastavit a jednou to přijít muselo. Ačkoliv je zdvih skutečně minimální, při psaní jsem nepociťoval žádné negativum, které by po pár dnech nevymizelo.

20150510_160531

Nově vyvinutý mechanismus, který Apple nazývá  Butterfly má pomoci při jistém stisku na jakémkoliv místě klávesnice. Další novinkou je trackpad Force Touch se senzory na rozpoznání úrovně tlaku a haptickou odezvou. Pokud bychom měli krátce vyjádřit naše dojmy z hmatového vnímání vibrací, tak se nejedná o nic dechberoucího. Po zkušenostech s prototypy panelů disponující haptickou odezvou moc dobře vím, co tato technologie dokáže a proto se těším až na další generace, co nabídne atraktivnější uživatelský zážitek. Rozlišení 2304 x 1440 je na dvanácti palcích doslova pastvou pro oči. Displej se chlubí pečlivým vykreslováním včetně bravurního podání barev a proto zde nemáme naprosto žádných výhrad. Zajímalo by nás ovšem, jak by si Macbook vedl v boji proti slunečnímu světlu.

 

Velmi diskutovanou záležitostí se stala použitá čipová sada Intel Core řady M. Díky pokročilé architektuře odpadla nutnost aktivního chlazení a proto je nový Macbook naprosto tichý. Tento luxus je bohužel vykoupen výkonem, který není nijak oslňující. Běžná kancelářská práce není samozřejmě žádný problém, ovšem v momentě, kdy hodláte používat náročnější aplikace, brzy narazíte na výkonnostní limity. Tato skutečnost by nebyla až tak bolestivá, kdyby Apple nenasadil sebevědomou cenu, která v našich končinách začíná na 39 990 Kč. Kromě 3,5mm audio konektoru na těle zařízení najdeme pouze jeden port typu USB-C. Ano, v současné chvíli se jedná o krajně iritující záležitost, ale Apple tímto jasně naznačil, jakým směrem se hodlá vydat. Ať už na to máme názor jakýkoliv, u dalších generací počítačů Apple se na počty konektorů hrát nebude.

20150510_160657

Podle mého názoru se za pár let dočkáme notebooků s maximálně jedním konektorem, přičemž zbytek periferií budeme připojeno bezdrátově. Nový Macbook tím pádem můžeme považovat za první vlaštovku nové éry osobních počítačů. Jedná se o nádherný kus hardwaru, který není určen pro každého. Své majitele si bude hledat mezi uživateli, kteří se spokojí s průměrným výkonem a spíše ocení maximální mobilitu a dlouhou výdrž. Takové jsou naše první dojmy z tohoto kontroverzního elegána. Pro případné dotazy či doplňující informace využijte komentářů pod článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Díky za pekny článek. Me macbook prijde jako záležitost pro lidi co chteji vyjadrit svuj styl a nezalezi jim na tom, ze vykonove se jedna o takovy lepsi psaci stroj za nehoraznou cenu. Nelibi se mi jak Apple prestrelil cenu, která je podle me absolutně nesmyslna. 🙁

    1. Dobrý den,
      děkujeme za pochvalu, která nás moc těší. Ano, v podstatě máte pravdu, že nový Macbook není určen pro náročné uživatele. Jeho výkon je pro běžnou práci s kancelářskými balíky a prohlížečem naprosto dostačující a osobně jsem nabyl dojmu, že přesně pro takové účely byl vytvořen. Pokud někdo bude chtít stříhat video či upravovat fotografie, jistě sáhne po MB Air či Pro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button