Nový Mac Pro je designový remix. Apple u něj použil ta nejlepší řešení ze starších modelů
Nedávno představený Mac Pro (článek zde) je v mnoha směrech úžasné zařízení. V prvé řadě se jedná o výkonnou bestii, která se nezalekne jen tak něčeho. O nejvyšší možné konfiguraci pak lze hovořit jako o tom nejvybranějším lahůdkářství, které ukojí ty nejnáročnější jazýčky.
Mac Pro bude pěkně mastná mašina. Cena se může vyšplhat až na milion korun
Našlapaný hardware však potřebuje také pořádné chlazení a promyšlené útroby. Na toto téma se zaměřil softwarový vývojář a designér Arun Venkatesan, který Mac Pro popisuje jako designový remix.
Jako vzor posloužil Power Mac G5
Nový Mac Pro, respektive jeho funkce termálního řízení značně čerpá z návrhu, který Apple použil u počítače Power Mac G5. Venkatesan na toto konto poznamenává, že právě tento stroj byl jedním z prvním počítačů s více tepelnými zónami uvnitř skříně. To mělo jediný účel – účinnější proudění vzduchu a odvádění vyzařovaného tepla.
Skříň Macu G5 byla rozdělena na čtyři tepelné zóny pomocí stěn a plastového deflektoru. V každé zóně se nacházel ventilátor s nízkými otáčkami, které nasávaný vzduch hnaly přes komponenty a chladiče. Na tu dobu šlo o unikátní řešení, které bylo o poznání dál než to, co používali ostatní výrobci.
Oddělení jednoho velkého prostoru do menších částí dovoluje, aby každá z nich mohla být individuálně monitorována a chlazena. Větráky tak mohou být buď úplně vypnuté, případně jsou aktivní pouze ty, které jsou potřeba. Výsledkem je tišší a především účinnější chlazení celé sestavy.
Velmi podobný systém chlazení využívá také Mac Pro z roku 2019. Apple zde integroval kovou stěnu, kterou nazývá “Sea Wall“ a samotnou základní desku, která rozděluje interiér skříně na několik tepelných zón. Na přední straně před základní deskou jsou tři velké ventilátory, které nasávají vzduch a posílají jej do zadní části přes procesor a sadu rozšiřujících karet.
Na druhé konci se pak nachází další ventilátor, který pomáhá s proudění vzduchu od pamětí a SSD. Lepšímu chlazení pomáhá také čelo skříně s netradičně řešenými otvory, jenž evokují struhadlo.
Venkatesan také poznamenává, že důvěrně působí i design externího monitoru Pro Display XDR. Zde je naopak patrná inspirace modelem iMac G4 z roku 2002. V té době šlo o vůbec první All-in-One počítač s plochou obrazovkou, která byla k základně připojena ramenem. Při bočním pohledu na oba polohovací mechanismy je evidentní, kde se inženýři rozhodli inspirovat. Pokud vám nedělá problém angličtina, doporučuji si přečíst celý rozbor, který je plný zajímavých informací.