Mac Pro bude pěkně mastná mašina. Cena se může vyšplhat až na milion korun
V jednu dobu to již vypadalo, že Apple již nadobro zařízl vývoj hardwaru pro skutečné profesionály. Letošní vývojářská konference WWDC 2019 však ukázala opak a my tu máme zbrusu nový Mac Pro (článek zde) a k němu jako bonus brilantní monitor Pro Display XDR. Asi není třeba příliš rozebírat fakt, že nejnovější počítač v nabídce Applu nebude nic pro běžné spotřebitele. Cílovou skupinou Macu Pro jsou jedinci či spíše podnikatelské subjekty, jejichž byznys staví na zpracování velkých objemů dat či potřebě vykonávat složité výpočetní operace. A přesně pro tento uživatelský rank byl Mac Pro stvořen.
Nálož „RAMek“, co ani Chrome nevyčerpá
Se zaměřením Macu Pro úzce souvisí také cena, která může leckoho šokovat. Základní konfigurace s osmijádrovým procesorem Xeon, 32 GB RAM a 256GB SSD na palubě, lze brát pouze za jakýsi odrazový můstek. Potenciální zákazníci tak začnou brouzdat v konfigurátoru, který může výslednou částku na faktuře zásadně navýšit. Pojďme se tedy podívat, jak by mohl vypadat ten nejnadupanější Mac Pro, který půjde objednat.
Začneme u operační paměti, která může nabobtnat až do kapacity 1,5 TB. Pokud budeme vycházet z průměrných cen a faktu, že bychom potřebovali dvanáct 128GB modulů s cenovkou 1 400 dolarů za kus, dělá to celkem 18 000 dolarů. Když už máme tak akorát operační paměti na pár otevřených panelů v Chrome, podíváme se, co lze udělat s procesorem.
Čím víc jader, tím víc Mac Pro
Nebudeme troškařit a rovnou sáhneme po tom nejlepším, co hodlá Apple nabídnout – Intel Xeon W. Tenhle kus křemíku má 28 výpočetních jader s taktem 2,5 GHz (Turbo Boost až 4,4 GHz) a 66,5 MB vyrovnávací paměti. Apple sice neuvádí přesný model procesoru, ale při pohledu do katalogu Intelu se jeví jako nejbližší možnost Xeon W-3275M, který vychází na 7 453 dolarů. Na druhou stranu je vhodné dodat, že Apple bude Mac Pro osazovat pravděpodobně jiným typem CPU, jelikož Xeon W-3275M má odlišnou velikost vyrovnávací paměti.
Grafických karet není nikdy dost
Nyní se dostáváme pravděpodobně k největšímu oříšku, kterým je grafická karta. Alespoň co se odhadu ceny týče. Vrchol nabídky zaujme zbrusu nová grafika AMD Radeon Pro Vega II Duo s podporou Crossfire. Celkem lze do Macu Pro dostat čtyři grafiky na dvou MDX kartách s pasivním chlazením. Z toho lze snadno usoudit, že pořízení GPU bude podmíněno nákupem podporovaného modelu, který může být s cenou jinde, než tomu je u běžných nabízených karet. Pokud to však srovnáme s alternativou nVidia Quadro RTX 6000, dostaneme se na 12 000 dolarů.
Ani další doplňky nejsou z levného kraje
Apple na keynote hovořil o doplňkové kartě Afterburner, jejíž smyslem je ulehčit zpracování 8K videa (ProRes a ProRes RAW). Zde je situace obdobná jako u grafické karty, nicméně současné odhady hovoří v cenové relaci okolo 7 000 dolarů.
Při pohledu do katalogu Applu zjistíme, že Mac Pro lze vyšperkovat až 4TB SSD ve dvou modulech. To je stejná kapacita, jakou si můžete navolit u iMacu Pro, kde si Apple účtuje 76 800 korun.
Když si už pořizujete Mac Pro, pravděpodobně k němu nepřipojíte výprodejový TN panel z Tesca. Zde se přímo nabízí souběžně představený Pro Display XDR, za který si připlatíte dalších 5 000 dolarů. Pak je tu ještě ostatní drobné příslušenství v podobě myši, klávesnice a další hardwarové drobotě, na kterou budete potřebovat dalších pár tisíc.
Když všechny položky sečteme a vezmeme v úvahu další faktory ovlivňující finální cenu, lehce se dostaneme k částce, která může olizovat hranici 50 000 dolarů, respektive 1 000 000 Kč.
Než si začnete klepat na čelo a mumlat něco o zadní části těla, je dobré si uvědomit, pro koho je Mac Pro určen. Tohle je zkrátka dělo, co dokáže ocenit pouze hrstka vybraných střelců. Zároveň je fajn vidět, že Apple stále umí vyrábět prvotřídní hardware, jímž stanovuje nové hranice a posouvá možnosti toho, co lze s komerčně dostupnou elektronikou dělat.
Článek je pěkně napsaný 👍