AktualityiOSiPhoneNovinky

Nový iPhone 6s a 6s Plus jsou tady: Lepší než kdykoliv předtím

Přesně 365 dnů čekali všichni fanoušci společnosti Apple na nové iPhony a jako vždy tomu předcházela velká očekávání. Keynote již tradičně odstartoval samotný CEO Tim Cook, který po krátkém úvodu přešel na odhalení novinek. Všemu předcházely pochvalné věty na téma Apple Watch a jejich přínosu uživatelům. Pochopitelně se nezapomnělo ani na rekapitulaci všech klíčových funkcí spojených se zdravím a aktivním životním stylem. Opět jsme se dočkali dvou modelů odlišující se úhlopříčkou displeje a podle dřívějších spekulací došlo na odhalení iPadu Pro s 12,9″ displejem a novou Apple TV.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 21.27.15

 Přivítejte novou generaci dotykového ovládání

Displej je nejzásadnějším prvkem současných smartphonů a Apple jeho možnosti opět posunul na další úroveň díky technologii Force Touch. Její schopnosti jsou založené obdobném principu, jakým disponují hodinky Apple Watch. Vývojáři z haptické vrstvy vyždímali naprosté maximum, což uživatelům dovolí využívat nové zkratky napříč celým systémem iOS 9. Vyšší tlak na panel dokáže vyvolat kontextovou nabídku v aplikacích nebo například spustit hlasovou navigaci. Obrázek z galerie odešlete daleko snadněji a především rychleji, než kdykoliv předtím. Zajímavě vypadá práce s poštovním klientem, k jehož ovládání si vystačíte pouze s jedním prstem.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 21.28.35

Co se týče úhlopříčky, ta zůstává pro oba modely stejná: iPhone 6s disponuje 4,7″ panelem s rozlišením 750 x 1334 pixelů, větší verze iPhone 6s Plus nabídne 5,5″ displej s rozlišením 1080 x 1920 px (401ppi). Bohužel ani v letošním roce jsme se nedočkali ochranného sklíčka ze syntetického safíru, ale stále zde zůstává Gorilla Glass 4. generace.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.42.47

Z hlediska designu se nekoná žádné překvapení a obě novinky jsou na první pohled totožné s loňskou generací. Opět se jedná o hliníkovou konstrukci série 7000, která má být pevnější a méně náchylná k deformacím. Tělo s typicky zakulacenými hranami má v případě klasické verze rozměry 138,3 x 67,1 x 7,1 milimetru. Apple si stále zachoval svou produktovou politiku a větší inovace si v tomto ohledu schovává pro další iPhone 7, který se objeví až v příštím roce. Ostatně tento krok lze z mnoha hledisek považovat za vskutku promyšlený, jelikož drobné změny nevyžadují markantní úpravy výrobních linek a tím pádem nižší náklady.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 21.04.42

Výpočetní výkon bez kompromisů

Do útrob letošních novinek se nastěhovala druhá generace 64bitového čipset Apple A9, u kterého kalifornský výrobce slibuje 70% nárůst výpočetního výkonu. Pozadu pochopitelně nezůstala ani grafická část, která se chlubí o 90 % rychlejším zpracováním grafických výpočtů než jakým disponuje většina současné konkurence. Z tiskové konference bylo patrné, že Apple si uvědomuje sílu herního průmyslu, jenž může pro šikovné vývojáře znamenat nezanedbatelný zdroj příjmů. Více než dostatečně dimenzovaný hardware se stane základním kamenem pro zrod nových aplikací, které mohou být daleko propracovanější než kdykoliv předtím. Další novinkou je druhá generace Touch ID snímače, který je dvakrát rychlejší.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.33.19

Pokročilejší architektura procesoru by se mohla promítnou do větší výdrže, ovšem o konkrétní kapacitě akumulátoru opět nepadla jediná zmínka. Na základní desce se dále usídlil síťový modul (zřejmě od Qualcommu), jehož devizou je maximální teoretická možnost stahování dat rychlostí 300 Mbps. V praxi samozřejmě bude záležet na možnostech sítě konkrétního operátora, nicméně pro českého uživatele může být alespoň útěchou, že celý čip je mnohem méně energetický náročný.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.58.27

Od základů nový fotoaparát

Po čtyřech letech se Apple rozhoupal k navýšení počtu megapixelů, které jeho smartphony v poslední době značně znevýhodňovaly při pohledu do srovnávacích tabulek. Ano, megapixely neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač by v roce 2015 vypadal poněkud arachaicky. Jako vždy se lze spolehnout na nadprůměrnou kvalitu snímků. Posun se zároveň odehrál při kompozicích s nižší úrovní přirozeného světla, kde mají nové iPhony excelovat a výrazně převyšovat ostatní konkurenci.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.55.20

Rozlišení hlavního fotoaparátu má v případě obou modelů dvanáct megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True tone přisvětlovací LED dioda. Jako vždy se má jednat o nejlepší fotoaparát, na který lze ve světě smartphonů narazit. Výsledné snímky mají vynikat úžasnou ostrostí a vysokou mírou detailů.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.54.59

Video je možné nahrávat v maximálním rozlišení 4K, což lze v mobilním světě považovat za nepsaný standard, minimálně v segmentu vlajkových modelů. Čelní Face Time kamerka prošla též evolučním vývojem a nově se pochlubí vyšší kvalitou videohovorů. Čipset Apple A9 disponuje speciálním modulem pro zpracování obrazu, což se má výraně podepsat na zobrazení pořízeného obsahu. Poměrně zajímavou funkcí se jeví Live Photos, která v kombinaci s Force Touch 3D rozpohybuje statické snímky uložené v galerii.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.59.51

Nové iPhony se na trhu objeví 25. září na trzích spadajících do první vlny. Mezi se řadí USA, Kanada, Německo, Velká Británie, Francie, Austrálie, Hong Kong, Singapur a Japonsko. Zájemci budou mít na výběr z kvarteta barevných variant – bílá, šedá, zlatá a růžová, jejíž existenci predikovaly dřívější úniky. Základ nabídky stále tvoří 16GB varianta, k dispozici bude také verze s kapacitou 64 GB a 128 GB.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button