Novinky

Apple uvedl nový iPad Air s M2 čipem: je větší, rychlejší a s dvojnásobnou porcí úložiště v základu

iPad Air je už dlouho vnímán jako univerzální tablet, který je vhodný pro většinu uživatelů. Za svoji cenu totiž nabízí velmi dobré komponenty, skvělý displej, parádní výdrž na baterii a mnoho dalšího. Nyní jsme se dočkali nástupce, který přinesl několik zajímavých novinek a posunuje iPad Air ještě o kus dál.

Nový čip M2

Ačkoliv je čip M1 v předchozí verzi iPadu Air velmi výkonným procesorem, a zvládne toho opravdu hodně, tak z dlouhodobějšího hlediska je samozřejmě přechod na nový čip logickým krokem. Apple proto do nového iPadu Air implementoval novější a výkonnější procesor M2. Ten oproti jeho předchůdci přidává procesorový & grafický výkon a pokročilejší Neural Engine. Novější čip zároveň představuje také delší podporu, takže pokud o novém iPadu teprve uvažujete, Apple vám to v tomto směru celkem usnadnil.

foto: Apple

Nyní i ve 13palcové variantě

iPad Pro si už několik let můžete koupit jak v 11palcové tak i 13palcové variantě, což dává uživatelům možnost výběru. Do dneška však tato možnost chyběla u iPadu Air a pokud jste chtěli iPad s 13palcovou obrazovkou, nezbývala vám jiná varianta než iPad Pro. Nový iPad Air tento fakt mění a přichází ve dvou velikostech jako iPad Pro. Pokud tedy chcete iPad s větší displejem, ale zároveň nepotřebujete výkon a funkce, jež nabízí iPad Pro, můžete sáhnout po 13palcové variantě iPadu Air.

foto: Apple

Dvojnásobná kapacita úložiště v základu a další vylepšení

Předchozí generace iPadu Air disponuje v základu 64GB úložištěm. To je bez pochyby pro spoustu lidí opravdu limitující a velmi rychle tuto kapacitu zaplní. Nyní však Apple konečně paměť zdvojnásobil na 128 GB. Zároveň přibyly i nové varianty s úložištěm 512 GB a 1 TB.

Mezi další novinky patří například přemístění FaceTime kamery na širší stranu obrazovky jako u základního iPadu a na šířku orientované reproduktory, které mají u 13palcové varianty silnější basy. Potěší i novější Wi-Fi 6E či nový výběr barev, který zahrnuje modrou, fialovou, vesmírně šedou a hvězdně bílou.

foto: Apple

Ceny zůstaly naštěstí stejné

Ačkoliv se zdvojnásobila kapacita základního úložiště, tak cena za 11palcovou variantu zůstala stejná. V základu se 128GB úložištěm si tedy můžete pořídit 11palcový model za 17 990 korun a 13palcový model za 23 990 korun. Objednávat můžete již dnes, samotný prodej pak startuje 15. května.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

4 Komentáře

 1. Za mne je ten iPad Air 13 nejlepší novinka jakou Apple ukázal, na druhé místo řadím novou verzi klávesnice pro iPad Pro – je škoda, že nejde použít k iPad Air – tohle je za mne opět fail jak z lidí vytahat peníze.
  Osobně si myslím, že většině lidí co koupili iPad Pro 12,9 nejde ani tak o trochu lepší displej a trochu vyšší výkon, ale hlavně o velikost obrazovky což teď nový Air 13 smazává a tak se ho Apple opět snaží srážet tím, že nemá novou klávesnici.

  Na druhou stranu nahrazovat iPadem Macbook nemá smysl jak z hlediska OS, tak z hlediska programů, rozměrů a váhy ale hlavně ani ceny – ve všech případech vychází MacBook Air 13 líp a to užitná plocha displeje je znatelně lepší – 12,9 vs 13,6 je opravdu rozdíl.

  Takže iPad mi dává smysl hlavně samotný doplněný pencilem – a dnes spíše už jen ten Air 13, myslím, že PRO si koupí nadšenci a pár profesionálů nebo lidi co musejí mít PRO aby měli pocit, že jsou PRO 🙂 Běžnému člověku ten AIR stačí až až.

  1. Dobrý den, souhlasím s vámi. Cena 30 000 korun za základní verzi iPadu Pro je už opravdu hodně a je tedy tento produkt určen hlavně pro grafiky, kteří potřebují dotykový displej a drtivé většině lidí bude stačit iPad Air. Jedinou větší nevýhodu oproti modelu „Pro“ vidím v absenci ProMotion

   1. No ono je to 40 000 – ta 13 verze – 11 verze na náročnější práci nedává smysl tam se nic nevejde. ProMotion osobně nevyužiju – pro úpravu fotek k ničemu, pro běžné užívání taky, tak snad jediný smysl pro profi střih videa.

    1. Ano, na náročnější práci dává rozhodně smysl 13palcová varianta. U ProMotion si myslím, že je to tak, že ho člověk nepotřebuje, dokud ho na zařízení nemá. Je pak ale naopak zpětně těžké přecházet na zařízení bez této technologie, protože se vše zdá trhavé. Pokud tedy má už člověk ProMotion na iPhone a MacBooku, na iPadu ho bude chtít pravděpodobně taky, aby se mu zdálo prostředí iPadu stejně plynulé jako na jiných zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button