Novinky

Nový dokument tvrdí, že u dodavatelů Applu vykonávají nucené práce pronásledovaní Ujgurové

Apple vynakládá obrovské úsilí na budování pověsti společnosti, která je zodpovědná. Firma z Kalifornie neustále snižuje svou ekologickou stopu a snaží se vyhýbat neetickým praktikám. Uhlídat obří dodavatelský řetězec Applu ale jednoduchá rozhodně není, a to zvláště v případě, kdy jeho převážná část leží v Číně. To je ironické především proto, že Čína je stále komunistickou diktaturou. Etické oddělení Applu bude navíc v následujících dnech žehlit další problém. Na výrobě skel pro iPhony totiž měli otročit lidé vykonávající nucené práce.

Zdroj: Apple

 

Jde o Ujgury, na kterých totalitní Čína páchá systematickou genocidu. Zhruba desetimilionový národ uvězněný v Číně je od roku 2006 systematicky převychováván. Podle odhadů je až milion Ujgurů uvězněn v moderních koncentračních táborech a okolo stovky tisíc vykonává nucené práce. Mnohdy i daleko za hranicemi vlastního regionu. A právě tito lidé se nejspíše nedobrovolně podíleli také na výrobě nových iPhonů. Podle informací Tech Transparency Project, který s odhalením přišel, měli Ujgurové na výběr právě nucené práce, nebo již zmíněný koncentrační tábor…

Když Apple osekal příslušenství iPhonu 12, smáli se. Teď Samsung a Xiaomi chystají smartphony bez adaptéru

Problém se týká společnosti Lens Technology, která pro Apple dodává skleněné komponenty pro iPhone. Problém by se měl celkem týkat až pětice dodavatelů americké společnosti. Apple prostřednictvím svého mluvčího sdělil, že se ujistil, že Lens Technology žádné Ujgury v otrokářských podmínkách v továrnách nemá. Uvedl také, že Apple rozhodně nehodlá u svých dodavatelů tolerovat přítomnost nucených prací. Společnost údajně své partnery pravidelně a neohlášeně kontroluje a jakýkoliv prohřešek neodkladně řeší. Apple prý v takovém případě hrozí i ukončením spolupráce s dodavatelem. Společnost Lens Technology a několik dalších firem tak v následujících týdnech nejspíše čeká zevrubná inspekce z Kalifornie. 

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button