Články

Nové lékařské studie ukazují, jak pomocí Apple Watch diagnostikovat Covid-19 ještě před prvními příznaky

Nový typ koronaviru – Covid-19 asi netřeba sáhodlouze představovat. Řada z nás se s ním už setkala a některé to s největší pravděpodobností ještě čeká. Řekněme, že asi kromě původních afrických kmenů není na Zemi nikdo, kdo by o tomto onemocnění alespoň něco neslyšel. Není proto divu, že se přední vědci a další odborníci souvisejících oborů snaží přijít s co možná nejlepší strategií diagnostikování tohoto onemocnění.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Covid-19 je možné poznat již sedm dní před prvními příznaky

Pomoci by k tomu mohla i nositelná elektronika. Dvojice nových, na sobě nezávislých lékařských studií z Mount Sinai v New Yorku a Stanfordské Univerzity v Kalifornii uvádí, že právě chytré hodinky, náramky a další nositelná zařízení mohou rozpoznat onemocnění Covid-19. Z výzkumu provedeného v Mount Sinai vyplývá, že Apple Watch jsou schopny detekovat nejjemnější změny srdečního rytmu až sedm dní před prvními viditelnými příznaky nemoci. Jak je to možné? Studie totiž analyzovala variabilitu srdeční frekvence.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Variabilita srdeční frekvence (HRV) a k čemu slouží

Díky této funkci je možné měřit čas mezi jednotlivými údery našeho srdce a podle toho vyhodnocovat, v jakém jsme aktuálně rozpoložení. Sportovci, kteří to se svým tréninkem alespoň trochu myslí vážně, už asi zřejmě tuší, která bije. Zjednodušeně a laicky řečeno, podle variability srdečního tepu lze určit, zda je člověk ve stresu, správně vyspaný nebo sportovci dostatečně zregenerovaní. Čím je hodnota variability vyšší (větší rozptyl mezi jednotlivými údery srdce), tím je organismus klidnější, odpočatější. Menší rozptyl naopak detekuje více stresového faktoru, méně spánku a dalších negativních dopadů na naše tělo.

Apple Watch Series 5
Zdroj: Český Mac (autor fotografie: Richard Streit)

Celá analýza je samozřejmě daleko komplikovanější a zahrnuje v sobě řadu proměnných, které se nedají jednoznačně a obecně paušalizovat. Každý člověk je zkrátka jiný a u variability srdečního tepu platí toto tvrzení dvojnásob. V případě měření pomocí Apple Watch je situace ještě složitější, protože hodinky neměří danou hodnotu kontinuálně ale pouze několikrát denně. Pro kvalitnější analýzu by variabilita srdeční frekvence měla probíhat vždy přibližně stejně. Ve stejnou denní dobu, ve stejném prostředí a při podobném psychickém rozpoložení. K takovému měření by nejlépe posloužil například monitoring při spánku. To jsme ale trochu odbočili.

„Našim cílem bylo využít nástroje k diagnostice infekce ještě předtím, než ji na sobě začnou pozorovat sami lidé. Víme, že hodnoty variability srdeční frekvence se mění s tím, jak se v těle vyvíjí zánět. A Covid-19 je samozřejmě jedna z největších zánětlivých složek, kterou známe,“ uvedl Robert Hirten, Jr., MD z Icahn School of Medicine v Mount Sinai.

Do studie bylo zapojeno přes 300 zdravotníků

V rámci studie bylo zapojeno 300 zdravotníků, kteří 5 měsíců nosili chytré hodinky od Applu. Druhá studie ze Stanfordu pak zahrnovala nositelnou elektroniku Garmin, Fitbit a Apple. Tato studie zjistila, že všechny tři použité značky jsou díky změně klidové srdeční frekvence schopny detekovat virus až devět a půl dne před prvním nástupem příznaků. Tým ze Stanfordu dokonce vytvořil svůj „výstražný systém,“ který člověka zapojeného do studie upozorňoval právě na nezvykle vyšší klidový srdeční tep po delší dobu (zvýšená klidová tepová frekvence obvykle značí únavu z přetrénování, zánětlivé složky v těle a podobně). Takto se podařilo odhalit až dvě třetiny pacientů s následně potvrzeným virem Covid-19 v těle. A to už sedm dní před prvními projevy příznaků.

Apple Watch Series 5
Zdroj: Český Mac (autor fotografie: Richard Streit)

S Apple Watch a Covid-19 nedobrovolně na vlastní kůži

Sám jsem nemoc prodělal a podle variability srdečního tepu, ani podle klidové tepové frekvence několik dní před prvními příznaky, by s předstihem jednoznačně nešlo určit, že mě tohle čeká. Možná, že mé údaje byly částečně zkresleny běháním a následnou regenerací, ale první větší změna variability srdečního tepu nastala až v den propuknutí prvních příznaků.

3 + 1 zdravotních aplikací, které by neměly chybět na vašich Apple Watch

A to bych musel mít opravdu umrtvený nervový systém, abych nepoznal, že se něco děje. Ale ať to na závěr nevyzní příliš pesimisticky. Za určitých okolností je možné, a sám tomu také věřím, že informace z chytrých hodinek a náramků mohou být přínosné a při delším pozorování určitým způsobem napovědět, co se s tělem právě děje.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button