Novinky

Norsko vynaloží 270 milionů na modernizaci globální semenné banky na Špicberkách

Globální oteplování a politická nestabilita představuje riziko pro faunu, která by mohla v důsledku nejrůznějších katastrof nadobro zmizet z povrchu naší planety. Jako pojistka má sloužit semenná banka, kterou vybudovalo Norsko na arktickém souostroví Špicberky. Deset let stará stavba však přestává stačit současným standardům. Norská vláda proto oznámila, že vynaloží 100 milionů norských korun na modernizaci. Stavební úpravy se dotknout především technického zázemí a přístupového tunelu. Masivní investice poslouží také na obměnu chladících jednotek a záložních zdrojů energie.

Norský ministr zemědělství a výživy Jon Georg Dale řekl, že stavební práce začnou již velice brzy. „Je nesmírně důležité, abychom ochránili všechen uložený genetický materiál, který je zásadní pro celosvětovou bezpečnost“, uvedl Georg Dále v tiskovém prohlášení.

Semenná banka se nachází v odlehlé oblasti, kde po většinu času panuje chladné klima. Přesto se ovšem potýká s vlivy oteplování, které mají za následek tání permafrostu. V současné době je zde uloženo více než 890 tisíc vzorků z téměř celého světa, a to včetně odrůd základních plodin jako je kukuřice, rýže, pšenice, ječmen a brambory. Úložiště je umístěno 130 metrů nad mořem v pískovcovém masivu. Oblast se vyznačuje tektonickou stabilitou, teplota je udržována na -3°C. Samotná semena jsou umístěna ve speciálních boxech a podchlazeny na -10 až -20 °C, což má podle odborníků zajistit perfektní stav semen po dobu stovek let.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button