Novinky

Apple má už připravené nové čipsety, iPhone 13 se jich bohužel nedočká

Čipset Apple M1, který je považovaný za jeden z nejrychlejší a nejúspornějších SoC na světě, staví na 5nm architektuře. Na stejných základech staví i čipset A14 Bionic, který se nachází v modelech iPhone 12 a iPhone 12 Pro. U budoucích zařízeních se ale dočkáme nové technologie, která razantně zvýší výkon a sníží energetickou náročnost.

Taiwanský velkovýrobce polovodičů TSMC stojí za produkcí téměř všech čipů, které Apple ve svých zařízení využívá. Publikace od asijského magazínu Nikkei napovídá, že se na výrobních linkách Applu velmi brzy objeví 3nm a 4nm procesory. Zpráva dále napovídá, že 3nm čipset se nejspíše objeví v novém iPadu Pro. O něco větší, 4nm sada se objeví v iPhonu 14. Důvodem, proč Apple do iPhonu 13 nasadí ještě 5nm architekturu je skutečnost, že TSMC nemá novou technologii dostatečně odladěnou pro masovou produkci.

Zdroj: macrumors

Nanometry u procesorů a čipsetů pojednávají o vzdálenostech mezi jednotlivými tranzistory. Čím je číslo nižší, tím jsou mezery mezi tranzistory menší a procesor je výkonnější a energeticky úspornější.

Je téměř jisté, že Apple dříve či později přejde kompletně na 3nm proces a čipsety s touto architekturou se objeví v modelových řadách iPhone, iPad tak i Mac a MacBook. Tento rok se v iPhonu 13 dočkáme nového Apple A15 Bionic, který bude stavět na vylepšené 5nm architektuře.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button