Novinky

Nevyžádané reklamy jsou nejčastějším letním problémem českého internetu. Na co si dát pozor?

Uživatele v České republice během letních měsíců častěji obtěžují nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru, které jsou způsobeny takzvaným adwarem. Během července je v prostředí internetu nejčastěji obtěžoval škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který stál za více než desetinou případů všech online hrozeb a potenciálně nechtěných aplikací (Potentially Unwanted Applications, PUA) detekovaných společností ESET. Na druhé místo se přesunul malware JS/CoinMiner, který útočníci používají ke skryté těžbě kryptoměn a představoval 8,3 % zachycených útoků. Třetí pozice patřila dalšímu adwaru HTML/Adware.Agent.A s podílem 6,75 %.

„Adware řadíme mezi tzv. potenciálně nechtěné aplikace, které se do napadených zařízení stahují společně s některými nástroji – například video přehrávače, manažery stahování souborů, PDF generátory – volně šířenými po internetu. Poté, co jsou nainstalovány, zobrazují například vyskakovací okna s reklamou, bannery a podobně. Pro jejich autory jsou zdrojem peněz, které plynou z reklamních prokliků,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za červenec 2018:

  1. JS/Adware.Agent.AA (10,57 %)
  2. JS/CoinMiner (8,3 %)
  3. HTML/Adware.Agent.A (6,75 %)
  4. SMB/Exploit.DoublePulsar (4,91 %)
  5. JS/Adware.AztecMedia (3,74 %)
  6. HTML/FakeAlert (3,53 %)
  7. JS/Redirector (3,25 %)
  8. Win32/GenKryptik (2,21 %)
  9. PDF/Fraud (2,12 %)
  10. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (1,84 %)

„Podíl adware na internetových hrozbách v České republice během letních prázdnin výrazně roste. Během července se do první desítky zachycených škodlivých kódů dostaly hned tři adwary, které dohromady představovaly víc než pětinu všech detekcí, konkrétně 21,06 %,“ dodává Dvořák.

Na ústupu je naopak JS/CoinMiner, který klesl z 9,34 % na 8,3 % podílu na internetových hrozbách, či backdoor SMB/Exploit.DoublePulsar. Ten napadá počítače s neaktualizovaným operačním systémem Windows a loni na jaře se podílel na šíření ransomwaru WannaCry. Zatímco letos v červnu představoval 5,35 % všech zachycených hrozeb, v červenci jeho podíl klesl na 4,91 % a zařadil se na čtvrté místo v žebříčku nejčastějších škodlivých kódů na českém internetu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button