Novinky

Češi surfují na internetu nejčastěji přes mobil. Možná rizika si nepřipouštějí

Nejčastějším zařízením, na kterém se Češi připojují na internet, už není stolní počítač nebo notebook, ale chytrý mobilní telefon. Vyplývá to z průzkumu společností ESET a  Seznam.cz. Na přelomu května a června letošního roku deklarovalo využití mobilního připojení k internetu prostřednictvím smartphonu 79 procent respondentů. Přes notebook k internetu přistupovalo 71 procent Čechů a na stolním počítači 59 procent. 

Nejméně využívaným zařízením pro surfování na internetu je tablet, v průzkumu jej uvedlo pouze 39 procent respondentů. „Je to vůbec poprvé, co nám v průzkumu vyšlo, že se nejvíce lidí připojuje k internetu přes mobil,“ upozorňuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. „Z hlediska ochrany přitom stále platí, že zatímco desktopová zařízení jsou většinou chráněna antivirem, mobilní zařízení chrání jen zhruba polovina uživatelů,“ dodává Dvořák.

Malý podíl chráněných mobilních zařízení ostře kontrastuje se stoupajícími statistikami kybernetických hrozeb zacílených na tablety a chytré mobilní telefony. ESET opakovaně varoval před výrazným nárůstem případů vyděračských ransomware zaměřených na operační systém Android. Přesto tyto přístroje před nebezpečným malware chrání jen 53 procent Čechů. U tabletů je to jen o něco více (60 procent), zatímco notebooky jsou chráněny v 92 procentech a PC dokonce v 93 procentech případů.

Češi na mobilních telefonech přistupují k internetu nejčastěji přes vlastní wi-fi síť (93 procent respondentů). „Připojování na veřejné wi-fi přes mobil je podobně populární jako připojování přes data,“ konstatuje Miroslav Dvořák. Vlastní datové tarify využívá 67 procent dotázaných, veřejné wi-fi sítě 57 procent. „Zajímavé je, že ti, kdo nemají své mobily chráněné antivirem, se připojují na veřejné wi-fi stejně často jako ti, kdo antiviry mají,“ říká technický ředitel společnosti ESET. Více tak riskují, dodává Miroslav Dvořák.

Tři čtvrtiny uživatelů používají některý ze způsobů uzamčení displeje mobilního telefonu. Nejčastěji jde o PIN (32 procent respondentů) nebo gesto (22 procent). Otisk prstu využívá k autentizaci pětina Čechů, snímek sítnice a jiný druh identifikace pouhá dvě procenta. Plná čtvrtina respondentů přiznala, že svůj telefon nijak nezabezpečuje. Obdobně jsou na tom Češi i se zabezpečením externích záznamových zařízení. Nejoblíbenější USB flash disky používá 81 procent respondentů, ale jen 27 procent chrání jejich obsah šifrováním, heslem nebo klíčem.

Externí paměťová zařízení si výrazně méně chrání mladí lidé do 24 let,“ konstatuje Miroslav Dvořák. V drtivé většině případů si lidé na USB flash disky nahrávají soukromá data (v 82 procentech), ovšem čtyři z deseti Čechů je využívají i pro pracovní soubory. Citlivá firemní a pracovní data USB flash diskům svěřuje plná čtvrtina respondentů (23 procent). „Polovina lidí už zažila na vlastní kůži nebo u některého ze svých kolegů, že se jim USB disk neopravitelně poškodil. Třetina se setkala se ztrátou disku a sedm procent má zkušenost s jeho odcizením,“ vypočítává Dvořák.

Ti, co zažili negativní zkušenost s USB diskem, jej však nadále používají pro pracovní účely více než ti, kteří podobnou zkušenost nemají. „Třetina těch, kdo někdy ztratili USB disk nebo se jim neopravitelně poškodil, ho dále využívá k ukládání pracovních i důvěrných dat,“ upozorňuje technický ředitel společnosti ESET. „Obecně  platí, že stále ještě máme v ochraně citlivých dat na externích úložných zařízeních co dohánět,“ uzavírá Miroslav Dvořák.

Průzkum probíhal formou online dotazování, které realizoval Seznam.cz Výzkumník, od 31. května do 2. června 2017 se jej zúčastnilo 993 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 10 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Zdroj: TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button