Novinky

Neustále pod dohledem: Apple si pro své hodinky patentoval nepřetržité měření krevního tlaku

Hodinky Apple Watch už od své první generace měří svým uživatelům srdeční tep. Postupem času tato funkce v populárních hodinkách vyspěla natolik, že zařízení dokáže svého majitele upozornit na možné srdeční potíže. Kromě srdečního tepu je dalším významným parametrem lidského zdraví také krevní tlak. Ten ovšem Apple Watch měřit nedokáží, tedy alespoň prozatím. Dvojice patentů, které si společnost zaregistrovala, totiž naznačuje, že značka zkoumá způsoby, jak měření krevního tlaku do hodinek přidat.

Apple Watch Series 5
Zdroj: Český Mac (autor fotografie: Richard Streit)

Funkce by navíc měla fungovat neustále. Nepůjde tak o intervalové měření, jako například u sledování srdečního tepu. Krevní tlak už vám nejspíše někdy někdo měřil. Tradičně jde o trochu nepříjemný proces, kdy pás pevně obepne paži a následně sevření povoluje. Hodinky, které by lidem neustále škrtily ruce, by pravděpodobně velký úspěch nenaznamenaly. Apple tak musí vymyslet způsob, jak tlak měřit, aniž by uživatele obtěžoval.

Apple chystá nové MacBooky Pro vybavit Touch Barem s haptickou odezvou

Nepřetržité měření krevního tlaku by vývojářům a zdravotníkům otevřelo zcela nové možnosti, jak prostřednictvím hodinek ještě spolehlivěji sledovat lidské zdraví. Hodinky by dokázaly detekovat nejrůznější anomálie, nebo upozorňovat na příliš nízký, nebo vysoký krevní tlak. Patent popisuje, že hodinky budou měřit, za jak dlouho se puls dostane od srdce k ruce. Na základě tohoto údaje zařízení zjistí krevní tlak v oběhu. Hodinky Apple Watch ušly za pět let na trhu pořádný kus cesty. Největší pozornost přitom inženýři věnují právě zdraví. Nejnovější generace Apple Watch dokáže měřit nasycení krve kyslíkem, umí detekovat srdeční anomálie a už nějakou dobu zvládne i EKG.

 

Zdroj
AppleInsider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button