Novinky

Apple chystá nové MacBooky Pro vybavit Touch Barem s haptickou odezvou

Touch Bar se stal v posledních letech signifikantním prvkem všech modelů MacBook Pro. Smyslem této dotykové lišty je dynamické přizpůsobování zobrazovaného obsahu za účelem rychlejšího ovládání systému a aplikací. Přes veškerou snahu se však stále najde početná skupina uživatelů, která Touch Baru nemůže přijít na jméno. Většinou jde o konzervativní část publika, která upřednostňuje hardwarové klávesy před dotykovými prvky. Apple má však v této oblasti jasno a minimálně u MacBooku Pro už uvažuje o dalším vylepšení Touch Baru.

Zdroj: apple

Na co konkrétně se můžeme těšit, prozradila patentová přihláška, v níž Apple popisuje Touch Bar doplněný o systém pro hmatovou odezvu. V podstatě jde technologii Force Touch, která se poprvé objevila u první generace Apple Watch a iPhone 6s/Plus.

Integrace speciální vrstvy citlivé na tlak by Touch Baru propůjčila funkci haptické odezvy. To by v jistém ohledu mohlo alespoň částečně suplovat pocit ze stisknutí hardwarové klávesy. Jak by zpětná vazba mohla fungovat, se můžeme přesvědčit již nyní, jelikož všechny MacBooky Air a MacBooky Pro disponují trackpadem s Force Touch technologií. Přenesení stejné funkcionality na Touch Bar tak nebude pro Apple žádný problém. Navíc zúročí své zkušenosti z iPhonu a Apple Watch, kde s tlakovými vrstvami nasbíral bohaté zkušenosti.

Zdroj: Unsplash

Ačkoli patentová přihláška neprozrazuje příliš podrobností, není těžké si představit její praktické využití. Přestože patřím mezi uživatele, kteří s Touch Barem nemají jediný problém, haptickou odezvu bych uvítal všemi deseti.

Pokud jde o předpokládané nasazení do komerčních produktů, tak podle dosavadních indicií se dočkáme již velice brzy. Touch Bar s haptickou odezvou se pravděpodobně objeví již v další generaci MacBooků Pro, jejichž debut se očekává v druhé polovině příštího roku. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button