Novinky

Nejhodnotnější firma historie. Apple překonal hranici jednoho bilionů dolarů

Na tento okamžik čekal finanční svět roky. Apple totiž jako první americká společnost svou tržní kapitalizací překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Hodnotu Applu je tak v současnosti nutné rozepsat do 13ciferného čísla. Za růstem akcií, který Apple posunul za pohádkovou hranici jednoho bilionu, stojí zejména oznámení posledních hospodářských výsledků společnosti, které analytiky očividně potěšily. V reakci na zveřejnění čísel za uplynulé čtvrtletí překonaly akcie AAPL hranici 200 dolarů za kus, od čehož už k bilionové metě nechybělo mnoho. Nejedná se však o první případ, kdy firma tento milník překonala. Už v roce 2007 měla na okamžik stejnou hodnotu čínská ropná společnost PetroChina. Dá se však očekávat, že Apple si na rozdíl od čínského molocha tuto hodnotu alespoň po nějakou dobu udrží.

Nejistá budoucnost

I přesto, že nyní mohou v Applu slavit, vyhlídky společnosti jsou nejisté. Už nyní je totiž zjevné, že celému trhu s chytrými telefony dochází dech. Jak Apple, tak další výrobci musí nacházet způsoby, jak tomuto segmentu znovu dodat impuls. Budoucností mohou v tomto směru být zařízení fungující na principu rozšířené reality nebo pokročilejší generace chytré nositelné elektroniky. Obrovskou nadějí je pro Apple sektor služeb, který už teď roste raketovou rychlostí a do budoucna by pro firmu mohl být stejně důležitý jako prodej fyzických produktů.

App Store a spol. se hlásí o slovo. Tržby z projede služeb Applu raketově rostou

Ani vlády nejmocnějších zemí v současné době Applu příliš nevychází vstříc. Americký prezident Donald Trump razí svou protekcionalistickou politiku, na základě které chce velké americké firmy donutit vyrábět své produkty na domácím území. Vedle toho navíc velmi usilovně razí politiku cel, která by globálně působícím firmám mohla jen uškodit. Ani v Evropě to Apple nemá lehké. Evropská komise totiž kalifornské společnosti nemůže odpustit výrazné úlevy na daních, které firmě naslibovala irská vláda. Apple tak nedávno musel na daních doplatit 4,5 miliardy eur (115 miliard korun). Nedá se navíc očekávat, že by do budoucna byly tyto instituce vůči významným světovým firmám mírnější.

 Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button