Novinky

Nejdražší iMac Pro je skutečným par excellence. Základní 21,5“ iMac se stal ostudou celého vrhu

Po novém iPadu Air a iPadu mini (článek zde) se v nabídce Applu objevily také revitalizovaná řada počítačů iMac. Apple s tím opět nedělal žádné tyjátry a všechny novinky oznámil formou tiskové zprávy. Upřímně se není ani čemu divit. Veškeré změny se totiž odehrály výhradně pod kapotou, kam se nastěhovaly aktuální komponenty. Po konstrukční stránce zůstalo vše při starém, což pro řadu uživatelů znamenalo jisté zklamání.

Základní 21,5palcový iMac s 4K Retinou je ostudou celého vrhu

Základ nového katalogu tvoří 21,5palcový iMac, který startuje na ceně 39 990 Kč. Za to dostanete Retina displej s rozlišením 4K dvoujádrový Intel Core i5 sedmé generace, 8 GB RAM (DDR4) a grafiku Radeon Pro 555X. Zarážející je ovšem údaj o úložišti, které je zastoupeno v podobě 1TB plotnového disku. V tomto směru jde o naprostý nesoulad s aktuálními požadavky na moderní počítač. Případní zájemci tak mají jedinou možnost, připlatit si minimálně 3 200 Kč za 1TB Fusion Drive kombinující klasický disk s SSD.

Další příplatková výbava může zahrnovat až 6jádrový procesor Intel Core i7 (osmá generace), 32 GB RAM, Radeon Vega 20 (4 GB paměti HBM2) a 1TB „SSDéčko“.

27palcový iMac 5K můžete proměnit v pořádné dělo

Docela jiné kávy se vám dostane v případě iMacu 5K 27“ displejem. Nejosekanější verze nabídne 6jádrový Intel Core i5 osmé generace, 8GB operační paměť, 1TB Fusion Drive a grafickou kartu Radeon Pro 570X s 4 GB paměti typu GDDR5. Pokud nemáte hluboko do kapsy, Apple vám dá možnost rozvášnění u příplatků, kde se můžete dosyta vyřádit. To v praxi znamená osmijádro Intel Core i9 (Turbo Boost až 5,0 GHz), až 64 GB operační paměti, Radeon Pro Vega 48 (8 GB paměti HBM2) a 2TB SSD úložiště. Celá tahle paráda pak vychází na 164 390 korun.

iMac Pro je stále nástrojem největších labužníků

Nejvýkonnějším strojem v nabídce Applu je iMac Pro, který si lze nově vyšperkovat o více než důstojných 256 GB operační paměti typu DDR4 ECC. Rekordní hodnota RAM je ovšem podmíněna astronomickým příplatkem 166 400 korun. Pokud se necháte unést a v konfigurátoru zaklikáte plnou polní, finální cena se vyšvihne na 482 390 Kč. To se už bavíme o stroji, pod jehož kapotou najdete 18jádrový Xeon W, již zmíněných 245 GB RAM, Radeon Pro Vega 64X (16 GB paměti) a 4TB SSD. Asi není třeba dodávat, že tohle je lahůdka jen pro ty největší fajnšmekry z řad dobře placených profesionálů.

Zbrusu nové stroje nedávají ekonomicky smysl

Při procházení reakcí na Twitteru a FaceBooku, jsou často vidět postesknutí nad tím, že Apple nepředstavil zbrusu nové stroje. Ano, refresh iMaců staví na designu z roku 2012, který už pomalu vychází z módy. Segment stolních počítačů se ovšem několik let vřadě propadá a žádný náznak zvratu na obzoru není. Applu tak nestojí za to, aby investoval prostředky do vývoje zbrusu nových modelů. V porovnání s trhem nositelné a mobilní elektroniky jde o minoritní segment, kde nedává vyšší dynamika vývoje smysl.

Pokud tedy čekáte na novou generaci iMacu, letos se s nejvyšší pravděpodobností nedočkáte. Reálně se jeví až rok 2020, který by mohl nalít novou krev do celého portfolia počítačů s logem nakousnutého jablka. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close