Novinky

Nedostatek čipů už zasáhl i Apple. Produkční plán iPhonu 13 nesplní

Už několik měsíců slyšíme ze všech stran někdy až hororové příběhy o nedostatku čipů. Automobilky, které pro výrobce čipů často nebývají primárním odběratelem, musí omezovat produkci. Z dosavadních zpráv se zdálo, že Apple je potížím globálního dodavatelského řetězce ušetřen. iPhony, iPady či hodinky Apple Watch sjížděly z výrobních linek v dodatečném množství. Teď už situace nemusí být tak růžová.

Foto: Apple

Agentura Bloomberg totiž informovala o tom, že Apple bude muset upravit produkční plány iPhonu 13. Na vině není menší poptávka, ale právě nedostatkové procesory. Právě kvůli čipům Apple pravděpodobně nebude schopen splnit své výrobní cíle. Podle Bloombergu značka nakonec nevyrobí až 10 milionů kusů populárního smartphonu. Na toto oznámení reagovaly akcie společnosti poklesem o 1 procento. Problém vznikl hlavně u velkých partnerů Applu jako je Broadcom a Texas Instruments, kteří dokázali zajistit dostatečné dodávky potřebných součástek.

Podívejte se na první iPhone s USB-C na světě. Bohužel jde pouze o kutilský projekt

Potvrdilo se tak varování, které společnost Apple vzkázala svým akcionářům při posledním oznamování hospodářských výsledků. Už tehdy totiž firma nevylučovala, že se ji problémy si čipy také dotknou. Výhodou Applu je jeho velikost a zaměření. Pro většinu jeho dodavatel představuje naprosto klíčového zákazníka. Proto byly doposud dodávky omezovány jiným subjektům. Například automobilkám. I když moderní auto obsahuje stovky až tisíce nejrůznějších čipů, nejsou producenti aut pro jejich výrobce tak důležitým zákazníkem jako technologické společnosti.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button