Novinky

Podívejte se na první iPhone s USB-C na světě. Bohužel jde pouze o kutilský projekt

Přestože se drtivá většina výrobců chytrých telefonů rozhodla přejít směrem k USB-C standardu, Apple si tvrdošíjně hájí svůj Lightning. Změnit by to mohla upravená legislativa EU, která požaduje sjednocení standardu na USB-C rozhraní, ovšem zde ještě není vůbec jisté, že tato myšlenka projde hlasováním. A pokud ano, tak v platnost vstoupí nejdříve v roce 2023.

Celou věc se proto rozhodl vzít do vlastních rukou nadaný inženýr, Ken Pillonel, který na svém YouTube zveřejnil klip s názvem “World´s First USB-C iPhone“, které zachycuje iPhone X s funkčním USB-C portem. Autor ve videu předvádí, že iPhone se prostřednictvím USB-C řádně nabíjí a dokonce funguje i přenos dat.

iPhone XS Max
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Pro úplnost je vhodné dodat, že autor videa získal magisterský titul v oboru robotiky na jedné ze švýcarských univerzit. To mimo jiné ilustruje skutečnost, že přehodit pouhé přehození konektorů zde rozhodně nebude fungovat. Pillonel na svém blogu prozradil, že celý projektu mu sebral několik měsíců života, nicméně zkonstruovaný prototyp funguje zcela korektně a dle očekávání.

Proč Apple ještě nepřešel na USB-C?

Opět se tak nabízí otázka, proč se Apple tolik straní přechodu z Lightning na USB-C. Oficiálních důvodů existuje hned několik, přičemž Apple nejčastěji uvádí, že by to vytvořilo obrovské množství elektronického odpadu. Z neoficiálních zdrojů však přichází zprávy, že Apple si drží Lightning zejména kvůli licenčním poplatkům od výrobců příslušenství.

S příchodem rozhraní MagSafe se ovšem ukazuje, že Apple o přechodu na USB-C možná ani neuvažuje a velice brzy se nejspíše dočkáme iPhonu, který nebude mít žádný konektor. Přenos dat lze vcelku pohodlně řešit bezdrátově a stejně tak i nabíjení. Osobně si například ani nevzpomínám, kdy jsem svůj iPhone nabíjel pomocí kabelu. Na druhou stranu přirozený vývoj trvá u Applu podstatně delší dobu než u zbytku konkurence, takže zde přeci jen existuje šance, že iPhone s UBS-C skutečně vznikne.

Dali byste přednost radši iPhonu s USB-C nebo verzi bez jediného konektoru? Co podle vás dává větší smysl?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button