Aplikace MacMacNovinkyTipy a trikyZačínáme s Macem

Návod: Jak zobrazit EXIF data u fotografií v aplikaci Fotky pro Mac

Po uvolnění nové aplikace Fotky (Photos) se řada funkcí přesunula na jiná místa, což mnoho uživatelů nepřivítalo s otevřenou náručí. Tato situace se dotkla i zobrazení nabídky EXIF metadat pro jednotlivé snímky. Pokud s tímto termínem nejste doposud obeznámeni, pokusíme se vám ho nejprve v krátkosti přiblížit. EXIF data jsou syrové informace, kterým disponuje každý snímek. V jeho seznamu nalezneme informace o fotoaparátu a jeho nastavení v době pořízení snímku, který zahrnuje například clonové číslo, hodnotu ISO, rychlost závěrky, datum a čas. Pokud vaše zařízení disponuje GPS modulem, dozvíte se přesné souřadnice místa, kde fotografie vznikla.

Snímek obrazovky 2015-06-29 v 20.21.25

Zobrazení nabídky EXIF lze docílit dvěma způsoby, přičemž oba jsou velmi jednoduché a snadné na zapamatování. Stačí pokud při najetí myši na libovolný obrázek stisknete pravé tlačítko myši a kliknete na položku „informace”. Druhým způsobem je podržení klávesy Control (CTRL) a stisknutí levého tlačítka na trackpadu či myši. Okamžitě se zobrazí nové okno, jehož hodnoty se mění v závislosti na vybraném snímku.

Snímek obrazovky 2015-06-29 v 20.19.15

EXIF data jsou skvělým pomocníkem při analyzování vašich výtvorů. Velmi snadno tak zjistíte, proč fotografie trpí na nechtěné přepaly, nebo z jakého důvodu je scéna zbytečně podexponována. Začínající fotografové často sledují fotografie zkušenějších kolegů a čerpají z nich cenné informace. V podstatě lze EXIF chápat jako pomyslného rádce, díky kterému se můžete poučit ze svých chyb a zachytit skutečnou příčinu nepodařené fotografie.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. Super, ale me by spis zajimalo, jak mohu zmenit Exif, napriklad posunout cas u videa a nebo pridat k fotce polohu? To v iPhotu bylo, ve Photos jsem to nenasel.. 🙁

  2. Stáhnul jsem si ze starého PC do Mac .jpeg a již předtím byly datumy stejné nebo zmatené, někde je dokonce dnešní.
    Existuje prosím program v App Store, který by EXIF opravil? Již si nepamatuji datum, čas pořízení snímku. Program bych koupil, ale nevím jaký. Potřebuji, aby opravil celou složku.
    Děkuji Miloš Koudelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button