Novinky

NASA přistála na asteroidu Bennu. Zkoumá jeho strukturu kvůli možnému střetu se Zemí?

Není to tak dávno, kdy jsme vás informovali o úspěšném přistání japonské sondy na asteroidu Ryugu a už tady máme další čestný úspěch. Tentokrát za ním stojí americká NASA a její kosmická loď OSIRIS-REx, která v pondělí kolem 18. hodiny našeho času úspěšně přistála na asteroidu Bennu. Bennu je planetka o průměru bezmála pěti fotbalových hřišť a patří do takzvané Apollonovy skupiny (skupina planetek, jejichž dráhy protínají oběžnou dráhu Země).

Planetka Bennu tak, jak ji zachytila sonda OSIRIS-REx z bezprostřední blízkosti

Celý projekt nazvaný jako NASA OSIRIS-REx byl zahájen již v roce 2016. Po nashromáždění určitého počtu vzorků a důkladného mapování povrchu této planetky by se kosmická loď měla vrátit zpět k Zemi v září roku 2023. Pokud se vše podaří podle plánu, budou mít vědci přístup k cenným informacím o složení samotného asteroidu. Ty by v případě hrozící srážky s naší planetou mohly přijít vhod. Planetka Bennu byla totiž poprvé objevena 11. září 1999 a od té chvíle je zařazena mezi seznam těles, u nichž je určitá pravděpodobnost dopadu na zemský povrch.

Zdroj
NASA

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button