Novinky

Nalezená chyba v technologii Bluetooth umožňuje sledovat zařízení v okolí

V dnešních mobilních zařízeních a chytrých zařízeních obecně je Bluetooth stěžejní technologií. Bez ní bychom si nedovedli představit třeba používání bezdrátových sluchátek a dalších gadgetů. Stojí na ní i celý IoT (internet věcí). Aktuálně nejvyšší verze této technologie je Bluetooth 5.

V té byla nalezena chyba umožňující sledování zařízení. V komunikačním protokolu ji nalezli výzkumníci z bostonské univerzity. Chyba útočníkovi umožňuje pasivně sledovat přístroj, a to tak trochu díky technologii Bluetooth Low Energy. Ta zařízení identifikuje. Zná tak jeho typ a další informace od výrobce.

Pro párování mezi zařízeními využívá BLE veřejné nešifrované kanály. Původní bezpečnostní riziko bylo vysílání MAC adres na tyto nezabezpečené kanály. Vyřešením problému bylo používání generovaných, pravidelně měnicích se adres, namísto pravých. Zmíněné informace o zařízení, vyskytující se na kanále, jsou stejně jako MAC adresa pro každé zařízení jedinečné a zůstávají statické po dostatečně dlouhou dobu, aby mohly být použity jako sekundární identifikátory zařízení.

Chyba využívá generované MAC adresy

Problém tkví v tom, že je v této chvíli možné spojit aktuální náhodnou adresu s další a identifikovat ji jako stejné zařízení. Není jasné, zda by mohl Apple a ostatní společnosti problém vyřešit aktualizací. Obranou je prozatím jednoduché řešení – zapnutí a vypnutí Bluetooth. Díky tomu se adresa náhodně změní.

Problém se týká všech zařízení od jablečných hodinek přes iPhone, MacBook až po Mac. Na listině zranitelných se dále vyskytují všechny kousky s operačním systémem Windows a nositelná elektronika Fitbit. Androidí smartphony jsou proti chybě kupodivu imunní.

Zdroj
9to5mac

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button