Novinky

Nákup nových Apple Watch letos ještě raději odložte. Nová generace Series X přinese několik zásadních novinek

Když Apple před devíti lety představil své první Apple Watch, jednalo se o přelomový produkt, jenž naprosto změnil trh chytrých hodinek. První, respektive nultá generace jablečných hodinek disponovala spíše základnějšími funkcemi a nezaměřovala se tolik na měření dat související se zdravím. Po devíti letech je však situace naprosto jiná. Ačkoliv totiž Apple Watch vypadají na první pohled dosti podobně, tak z hlediska funkčnosti se za tuto dobu posunuly na úplně jinou úroveň. I tak je ale samozřejmě vždy co zlepšovat a jelikož několik posledních generací přinášelo spíše malé změny, u jubilejní 10. generace se očekává, že Apple přinese spoustu zajímavých vylepšení. Jakých novinek bychom se tedy u Apple Watch Series X měli dočkat?

Nový design

Nejvýraznější novinkou u Apple Watch Series X by měl být nový design. Apple se bude údajně snažit tyto chytré hodinky udělat tenčí. Apple Watch Series X tedy budou ještě více elegantní a na zápěstí budou méně překážet.

Obměnou by poté měl projít i systém uchycení řemínků. Nyní jsme zvyklí na styl řemínků, které mají na obou koncích kovové či plastové úchyty, jež se zasouvají do těla hodinek. U nové generace by však měl být tento systém nahrazen magnetickým uchycením. Měnění řemínků by se poté stalo ještě rychlejším a uvnitř samotných Apple Watch by vzniklo více prostoru – například pro větší baterii či jiné komponenty.

foto: Macrumors

microLED displej

Analytik Jeff Pu a Ross Young se shodují na tom, že můžeme očekávat také nový typ displeje. Apple by totiž měl údajně z nynějšího OLED displeje přejít na 2,1 palcový microLED panel. Ten oproti OLED nabízí mnoho výhod včetně lepší energetické úspornosti, jasnějších barev či delší životnosti. Je však možné, že toto vylepšení se nakonec nebude týkat Apple Watch X, nýbrž Apple Watch Ultra. I tak je zde však velmi slušná pravděpodobnost, že microLED displej dostane i jubilejní 10. generace.

Větší výběr velikosti hodinek

Jak už napovídá výše zmíněný údaj o úhlopříčce displeje, Apple údajně uvažuje nad Apple Watch ve více velikostech. Největší varianta by poté mohla být dokonce větší než stávající Apple Watch Ultra, jež disponují už opravdu velkým zobrazovačem. Velikost displeje by tedy bez problému mohla překročit úhlopříčku 53 milimetrů.

Monitorování krevního tlaku

Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg plánuje společnost Apple přidat do hodinek Apple Watch Series X monitorování krevního tlaku. Uživatel tohoto zařízení by poté mohl dostávat zprávy v případě, že jeho krevní tlak má dlouhodoběji stoupající tendenci. Na rozdíl od běžných metod, jež měří tlak pomocí nafukovací manžety omotané okolo horní části paže, Apple bude údajně měřit rychlost vlny srdečního tepu v tepnách pouze pomocí senzorů. Přesnost měření je ale zatím bohužel neznámá.

foto: 9to5mac

S vysokým tlakem je poté spojená i hypertenze. U té dle Marka Gurmana budou Apple Watch schopny detekovat její fáze. Uživatele též budou mít možnost zaznamenat, co dělali, když se hypertenze objevila a tyto údaje poté použít k lékařské diagnostice. Aby se předešlo chybnému stanovení diagnózy, Apple Watch při zaznamenání možné hypertenze uživatele nasměrují, aby si promluvil se svým lékařem či aby si zkontroloval krevní tlak pomocí tradičních přístrojů na měření tlaku s vyšší přesností.

Detekce spánkové apnoe

Spánková apnoe je porucha, při níž dochází k nepravidelnému dýchání během spánku. Daná osoba obvykle dýchá buď častěji než obvykle nebo u ní dochází k dočasnému zastavení dechu. Tuto poruchu, která může způsobovat hypoxémii a nekvalitní spánek, se budou nové Apple Watch snažit odhalit a uživatele o ní informovat. Primárně pak budou tento problém vyhodnocovat pomocí historie spánku a vzorce dýchání. Pokud bude všechno nasvědčovat tomu, že daná osoba touto poruchou trpí, hodinky na to důrazně upozorní.

Apple představuje své hodinky posledních několik let společně s novou generací iPhonů. Z toho lze vydedukovat, že s premiérou můžeme takřka jistě počítat v první polovině září příštího roku. Ačkoliv však byly první Apple Watch představené v září roku 2014, na trh se dostaly až v dubnu 2015. Není tedy vyloučeno, že jubilejní Apple Watch se dostanou na trhu až v roce 2025.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button