Novinky

Muskův NeuraLink naučil opici ovládat hru myslí

Když je řeč o Elonu Muskovi, ihned se nám nejspíše vybaví Tesla a SpaceX. Faktem ale je, že podnikatelská celebrita stojí i za dalšími zajímavými projekty. Jedním z nich je společnost NeuraLink, která byla založena za účelem vývoje komunikačního rozhraní mezi mozkem a strojem. Firma funguje už pátým rokem a dosud se o ní příliš nemluvilo. Nyní ale NeuraLink ukázal, že jeho přibližně stovka zaměstnanců se nefláká. Naopak. Firma s veřejností sdílela video, které ukazuje, že komunikace mozku a stroje, samozřejmě bez pomoci klávesnice nebo myši, není zase takové sci-fi. Ve skutečnosti by se už poměrně brzo mohla stát běžnou realitou.

Že NeuraLink ve svém výzkumu skutečně postoupil, ukazuje jeho poslední video s makakem, který hraje hru MindPong skrze svou mysl. Devítiletému makaku jménem Pager totiž vědci před šesti týdny implementovali do mozku čip. Ještě předtím jej ale naučili hrát jednoduchou hru prostřednictvím joysticku. Za dobré výsledky ve hře dostal jako odměnu banánové smoothie.  Po aktivaci čipu už ruce nebyly potřeba. Vše zvládl pouze svými myšlenkami.

Robotický pes Spot od Boston Dynamics se zúčastnil bojového výcviku u francouzské armády

Vědci z NeuraLinku při hraní hry s joystickem pečlivě sledovali mozkovou aktivitu makaka PaGera. Čip v mozku, který snímal jeho aktivitu, byl pak přes bluetooth připojen k řídící aplikaci. Ta si pamatovala, jakou mozkovou aktivitu opice vyvíjela při ovládání hry joystickem. Na základě těchto údajů pak aplikace znala, jaké impulsy provázely jednotlivé pohyby ovladačem. Pak už jen stačilo naučit opici Pager hrát hru bez joysticku. NeuraLink v této souvislosti uvádí, že podobná cvičení, jako podstoupil makak, mohou očekávat také budoucí uživatelé aplikace pro ovládání stroje myslí.

Co říkáte na představu, že si jednoho dne budeme moci nechat implantovat čip do mozku a ovládat tím například další zařízení? Dejte nám vědět v diskuzi.

Zdroj
Teslarati

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button