Novinky

Robotický pes Spot od Boston Dynamics se zúčastnil bojového výcviku u francouzské armády

Roboty od americké společnosti Boston Dynamics asi není třeba jakkoli představovat. Nejikoničtějším zástupcem je robotický pes Spot, který se vžil do podvědomí všech díky mnoha videím kolující internetem. Jeho schopnosti jsou vskutku široké a prakticky ho lze využít v řadě nejrůznějších situací od průzkumu nebezpečných oblastí až po nahánění dobytka. Jistou příležitost cítí také armáda, přičemž ta francouzská se rozhodla Spota otestovat během tréninků na vojenské škole.

Zdroj: Boston Dynamics

Spot byl použit během dvoudenního cvičení s cílem prověřit přidanou hodnotu robotů použitých v průběhu bojových akcí. Kadeti zároveň dostali za úkol popřemýšlet o tom, jak maximalizovat užitek z nasazených robotů během bojových operací. Studenti navrhli tři útočné a obranné mise, přičemž Spot v nich většinou plnil průzkumnou roli.

Zdroj: Saint-Cyr Coëtquidan / @SaintCyrCoet

Všechny scénáře se pak realizovaly pokaždé dvakrát, nejprve bez robotů a poté s jejich pomocí. Z následného vyhodnocení vyplynulo, že roboti údajně zpomalili celou operaci, nicméně udrželi všechny vojáky ve větším bezpečí. Jeden z kadetů dokonce prohlásil, že při prvním cvičení bez Spota zemřel, ale při druhém pokusu uspěl díky průzkumu, který robot provedl za něj. Vojáci se také shodli na tom, že největší problémem byla výdrž. Spotovi totiž během jednoho cvičení došla šťáva uprostřed operace, což si řekněme na rovinu, že v reálném boji, by taková situace nebyla zrovna ideální.

Zdroj: Saint-Cyr Coëtquidan / @SaintCyrCoet

Některé z raných prototypů robotů od Boston Dynamics byly financovány ze strany vojenské agentury DARPA. Společnost se ovšem v průběhu jejich vývoje začala od armádních vazeb distancovat. Současné podmínky firmy dokonce zakazují jejich použití za účelem ublížení či zastrašování jakékoli osoby nebo zvířete a nasazení do role zbraňového systému. Na druhou stranu Boston Dynamics není vyloženě proti integraci jejích robotů do armádních složek. Jejich využití vidí primárně při průzkumu a jiných pasivních úkolů, kde mohou nahradit lidské vojáky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button