Novinky

Muskův globální internet přichází. Vypuštění prvních satelitů bylo úspěšné

Jedním z nemála projektů, kterými se zabývá vizionář Elon Musk, je globálně dostupný a extrémně levný internet. Za tímto účelem v rámci své společnosti SpaceX založil divizi, jejíž úkolem je vývoj armády satelitů, které celosvětovou internetovou síť zajití. V rámci projektu Starlink už Muskovi lidé vyslali na oběžnou dráhu prvních 60 satelitů. Od vypuštění satelitů už uběhl téměř měsíc. Nyní se společnost pochlubila tím, že 57 z vypuštěných družic komunikuje, což znamená, že spojení se nepovedlo navázat pouze se třemi z nich. To firma považuje za úspěch. 

Už před vypuštěním satelitů totiž Elon Musk mluvil o tom, že s určitým procentem ztrát počítá. Trojice vadných družic bude ještě nějaký čas kroužit na oběžné dráze. Poté shoří v atmosféře. Z 57 funkčních satelitů jich 45 díky vlastním palubním tryskám dosáhlo požadované výšky, tedy 550 kilometrů. Zbylé satelity se na vynesení teprve připravují. Pouze dva “internetové vysílače” SpaceX obětovalo a záměrně je navedlo do atmosféry, kde shořely. Společnost si tímto způsobem chtěla celý proces otestovat. 

Nezastavitelný Musk: příští týden vypustí první satelity pro svůj globální internet

Šest desítek satelitů je pouze hrstka z celkově plánovaného množství. Aby globální internet fungoval správně, bude jich zapotřebí 12 tisíc. Družice budou létat relativně blízko u země. Hlavním posláním megalomanského projektu je internetové pokrytí v odlehlých oblastech. Stále totiž existují území, kam se internetový signál šíří pouze obtížně. Problémem se však může stát už dnes poměrně rušná oběžná dráha. Planetu Zemi totiž momentálně obíhají dva tisíce umělých družic. Elon Musk tedy tento počet drasticky navýší, což může zvýšit riziko možných kolizí. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button