Novinky

Musk a spol. podepsali dohodu zakazující vývoj inteligentních zbraňových systémů. Stejný krok by podle nich měla učinit OSN

Elon Musk už několikrát v minulosti varoval, že vývoj umělé inteligence by se mohl vymknout z rukou. Musk je totiž přesvědčen, že lidstvo jednou vyrobí roboty tak inteligentní, že budou schopni sami dále zvyšovat své dovednosti, což může vést až ke zotročení lidstva. Aby zakladatel společností jako je Tesla, SpaceX nebo Boring Company podobně katastrofickým scénářům připomínajícím spíše sci-fi z daleké budoucnosti předešel, založil před časem laboratoř Open AI. Tato nezisková organizace má zajistit, aby se vývoj umělé inteligence ubíral správným směrem a roboti zůstali pro lidskou populaci i nadále užitečnými pomocníky.

Žádný stroj nesmí rozhodnout, zda vezme lidské bytosti život

Stejně tak si Elon Musk nepřeje, aby byla se umělá inteligence používaná k zabíjení. Proto nyní Musk společně s dalšími lídry technologického průmyslu podepsal dohodu, která signatářům zakazuje vyvíjet inteligentní zbraňové systémy. Prohlášení kromě Elona Muska podepsali například i zakladatelé společnosti DeepMind, která je nyní součástí Googlu. Celkem je pod úmluvou podepsáno 2400 osob z vědeckého a technologického světa. Předmětem dohody je například úmluva, že žádný stroj by neměl být sám o sobě schopen rozhodovat o tom, jestli vezme lidské bytosti život.

Dohoda byla představena ve Stockholmu na konferenci o umělé inteligenci IJCAI, kterou pořádá institut Future of Life. Předmětem koference byly právě etické otázky týkající se budoucího vývoje autonomních systému, a to včetně těch zbraňových. Signatáři si od dohody slibují, že její existence podnítí organizaci OSN k ustanovení podobné úmluvy, která by vývoj a používání autonomních zbraňových systému silně omezila rovnou na úrovni jednotlivých států.

Méně sezení, více pohybu: Apple v nových reklamách vybízí uživatele k vyšší aktivitě

Není to tak dávno, kdy společnost Alphabet, pod níž patří vyhledávač Google, sklidila vlnu kritiky za to, že pomáhala americkému ministerstvu obrany s vývojem dronů. Pentagon totiž v rámci projektu Maven, který se zabývá právě bezpilotními letouny, spolupracuje i se společností TensorFlow, jež je součástí Googlu. Toto odhalení vyvolalo vlnu nevole i mezi samotnými zaměstnanci internetového giganta. Google se totiž snaží prezentovat jako mírumilovná společnost, která akcentuje témata jako je diverzita, tolerance nebo rovné pracovní příležitosti. Fakt, že jedna z jeho dceřiných firem napomáhala s vývojem zbraní tuto dlouhodobě budovanou image narušil.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. Stále máme země co na tom pracují a osobně to jen vítám. Řeknu hned proč
  1.Umělou inteligenci nelze uplatit žádnou měnou – člověka si koupíte za pár drobných.
  2.Umělá inteligence nemá důvod vraždit lidi ani zvířata – člověk je velmistr v zabíjení všech druhů.
  3.Umělá inteligence při nasazení v boji nebude vraždit nevinné lidi – vojenské složky všech národností a náboženství při válčení masakrují i děti a ženy.
  Umělou inteligenci bych uvítal místo všech vlád světa aby prosadila mír – člověk to nedokázal za celou existenci lidstva.
  Umělá inteligence je jediná šance na přežití celé lidské společnosti,při své rychlosti učení a inteligenci jednoho dne dokáže přijít na to jak rychle kolonozivat vesmír,rychlé lodě které poletí na Mars třeba 10 sec.Teraformace planet k přežití lidí.A je toho mnohem víc,ale lidský mozek na to nemá bunky,proto nám musí někdo pomoci a to je právě umělá inteligence.A Musk velké zklamání to je jako když podepíše rozsudek smrti všem lidem na planetě.

  1. Zajímavý postřeh a ve většině argumentů souhlasím. Trochu se ovšem bojím toho, že země jako Čína si žádné servítky brát nebude a pod pokličkou si bude vyvíjet co se jí zlíbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button